دریافت مطالبات از انگلیس در دستور کار وزارت امور خارجه و دفاع قرار گیرد

تهران- ایرنا- نماینده تهران نماینده در تذکر شفاهی خواستار پیگیری و دریافت ۶۳۶ میلیون پوند مطالبه ایران از انگلیس بابت پرونده خرید تانک چیفتن شد.

«رضا تقی پور» در نشست علنی امروز چهارشنبه در تذکر شفاهی خطاب به وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه  گفت: پرونده خرید تانک چیفتن از انگلیس هنوز به سرانجام نرسیده است. انگلیس بعد از پیروزی انقلاب این تانک‌ها را به ایران تحویل نداده و پرونده شکایت ایران برای داوری به ICC رفت و در سال ۲۰۰۱ دیوان لاهه به نفع ایران رأی داد، اما شرکت به آن عمل نکرد و خواستار ابطال رأی پرونده شد که این درخواست نیز در سال ۲۰۰۹ رد شد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه براساس رأی دادگاه انگلیس باید اصل پول ایران به میزان ۲۷ میلیون پوند به همراه سود آن را پرداخت می‌کرد، بیان داشت داشت: از سال ۲۰۰۱ تاکنون این مبلغ پرداخت نشده و علیرغم اینکه در سال ۲۰۱۰ رأی دادگاه بر این بود که اصل و سود پول به ایران پرداخت شود اما به بهانه تحریم پرداخت نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  افزود: اکنون مطالبه ایران از این پرونده به ۶۳۶ میلیون پوند رسیده است که وزارت خارجه و دفاع باید طبق اصل ۱۳۹ قانون اساسی که اجازه سازش بدون نظر مجلس را نداده است، دریافت این مبلغ را از شرکت انگلیسی پیگیری کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =