پاسخ چین به ترامپ، دروغ اگر هزار بار تکرار شود بازهم دروغ است

پکن – ایرنا – نماینده و سفیر دایم چین در سازمان ملل متحد در پاسخ به اتهامی زنی « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که در مجمع عمومی این سازمان، کشور متبوعش را در شیوع ویروس مرگبار کرونا( کووید ۱۹) مقصر خوانده است، خطاب به او گفت که دروغ اگر هزار بار تکرار شود بازهم دروغ است.

به گزارش ایرنا، « جانگ جون» که روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای و با استفاده از این ضرب المثل تلاش کرد تا دروغگوئی رئیس جمهوری آمریکا را به جامعه جهانی یادآوری کند، اتهام های ترامپ را مردود دانست و به او هشدار داد که از انتشار « ویروس سیاسی» خودداری کند.

در این بیانیه آمده است که اتهام های ترامپ علیه چین « کاملا بی اساس» است و او دیگر نمی تواند با این رویکرد و سیاست دیگران را فریب بدهد.

جانگ جون ، ترامپ را به « سوء استفاده از تریبون سازمان ملل برای ایجاد تقابل و تفرقه در جهان» متهم کرد و اظهارداشت که جامعه جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا همه تلاش و ظرفیت خود را بکار گرفته است اما رئیس جمهوری ایالات متحده درتکاپوی انتشار ویروس سیاسی است.

وی با بیان اینکه جهان امروز به یک سازمان ملل متحد قدرتمند و قوی نیاز دارد، خاطرنشان کرد که کاخ سفید درصدد تضعیف اقتدار و کاهش اثربخشی سازمان ملل ، سازمان جهانی بهداشت و دیگر نهادهای بین المللی است.

در بیانیه سفیر چین در سازمان ملل با اشاره به سخنرانی های سران جهان و رئیس ممجمع عمومی و دبیرکل سازمان ملل تاکید شده است قریب به اتفاق سخنرانان خواستار تلاش برای حمایت از چندجانبه گرایی، تقویت همبستگی و همکاری و مبارزه مشترک با چالش های جهانی هستند که بیانگر مخالفت صریح با اقدامات قلدرمابانه و سیاست های یکجانبه گرایانه است.

جانگ جون به تلاش های چین برای مبارزه با ویروس کرونا ( کووید ۱۹) و « کنترل آن در مدت زمانی کوتاه» هم اشاره کرد و گفت:چین با رویکردی آشکار، شفاف و مسئولانه از همان ابتدا به اشتراک تجربیات خود با سازمان بهداشت جهانی و سایر کشورها پرداخت و به بسیاری از کشورها از جمله آمریکا کمک فعال کرد.

وی با برجسته سازی اقدامات چین در مبارزه با کرونا افزود: برعکس چین، آنچه در آمریکا اتفاق افتاده ثبت یک شکست کامل است و این کشور مجهز به پیشرفته ترین فناورهای پزشکی بیش ازهرکشور دیگری در جهان مبتلای به کرونا و یا جان باخته دارد و آینده این ویروس در این کشورهمچنان مبهم است.

همزمان وزارت امور خارجه چین هم با صدور بیانیه ای به اتهام های ترامپ علیه پکن واکنش نشان داد و رئیس جمهوری آمریکا را به سوء استفاده از تریبون سازمان ملل  برای شایعه پراکنی و وارد کردن اتهامات بی اساس مبتنی برانگیزه های سیاسی علیه چین متهم کرد.

ترامپ شب گذشته در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل، چین و سازمان بهداشت جهانی را مقصران اصلی شیوع ویروس کرونا در جهان معرفی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =