بهبودیافتگان کرونا در استان سمنان ۲۵۸ واحد پلاسما اهدا کردند

سمنان- ایرنا- مدیرکل انتقال خون استان سمنان گفت: شهروندان بهبودیافته از کرونا در استان در قالب پویش شکرانه سلامت ۲۸۵ واحد پلاسما نیمه نخست امسال برای کمک به بهبود مبتلایان به کووید ۱۹ اهدا کردند.

وحید بغدادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: بهبود یافتگان از کرونا با شرکت در پویش شکرانه سلامت می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی در پایگاه انتقال خون در ۲ شهرستان سمنان  و شاهرود پلاسما اهدا کنند.

وی با اشاره به اینکه ذخیره پلاسما با رعایت تمام اصول بهداشتی و ایمنی انجام می‌شود، بیان کرد: داوطلبان اهدای پلاسما، معاینه و مشاوره می شوند و پس از انجام برخی آزمایش‌ها و در صورت دارا بودن شرایط لازم، از آنان پلاسما دریافت می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان خاطرنشان کرد: بهبود یافندگان کووید ۱۹ که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده باشد، در صورت داشتن شرایط عمومی اهدای ‌خون می‌توانند با مراجعه به پایگاه انتقال خون در کار خیر اهدای پلاسما و نجات جان همنوعان سهیم باشند

وی ادامه داد: هر فرد بهبود یافته از کرونا می‌تواند هر ۲۸ روز برای اهدای پلاسما به پایگاه‌های انتقال خون در سمنان و شاهرود مراجعه کند.

بغدادی تصریح کرد: درخواست برای دریافت پلاسمای بهبودیافتگان کرونا از سوی بیمارستان‌ها زیاد است و انتظار می‌رود بهبودیافتگان برای کمک به بیماران به شکرانه سلامت نسبت به اهدای پلاسما اهتمام ویژه داشته باشند.

به گفته وی حجم پلاسمای دریافتی ۵۰۰ سی سی است و کلیه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با استفاده از وسایل یکبار مصرف در پایگاه های انتقال خون انجام می شود.  

مدیرکل انتقال خون استان سمنان  اظهار داشت: ۲۵۸ واحد پلاسمای جمع آوری شده از بهبودیافتگان کرونا در مرکز انتقال خون سمنان و شاهرود تحویل بیمارستان‌ها شده است و اکنون در این بخش کمبود وجود دارد.

افراد بهبودیافته از کرونا از سن ۱۸ تا ۶۰ سال می‌توانند برای اهدای پلاسما مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =