ناشنوایان با کمبود رابط ناشنوا روبرو هستند

تهران - ایرنا - مدیرعامل انجمن ملی زبان اشاره گفت: ناشنوایان با کمبود رابط ناشنوا روبرو هستند و این امر می‌تواند برای آنان مشکلاتی در اماکن عمومی مانند بیمارستان ها، مراجع قضایی و ادارات به وجود بیاورد.

مهدیه مهدویان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: انجمن ملی زبان اشاره رابط تخصصی برای دادگستری و خدمات پزشکی دارد اما تعداد رابط ناشنوا محدود است و تلاش می شود با برگزاری کلاس های آموزشی، رابط ناشنوا تربیت شود.

وی ادامه داد: دوره های آموزشی زبان اشاره چهار سطح از مقدماتی تا پیشرفته را در برمی‌گیرد که به شرکت کنندگان در این دوره ها بعد از گذراندن سطح چهارم، گواهینامه اعطا می‌شود و این افراد بعد از گذراندان این دوره ها عملا می توانند نقش رابط ناشنوا را ایفا کرده و با انجمن ملی زبان اشاره همکاری داشته باشند.

مدیرعامل انجمن ملی زبان اشاره گفت: سال گذشته کلاس های آموزشی زبان اشاره آغاز و چندین دوره آموزشی برگزار شد اما این دوره‌ها به دلیل شیوع کرونا در بهمن ماه تعطیل شد. ابتدا تصمیم گرفته شد که این دوره ها در فضای مجازی برگزار شود اما این دوره‌ها شرایط خاصی دارد به آن معنا که فرد شرکت کننده باید در کلاس حضور داشته باشند و نوع روش ما طوری است که افراد حین آموزش نباید ماسک بپوشند.

مهدویان با تاکید بر اینکه کلاس های زبان اشاره باید حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی برگزار شود، گفت: با فرهنگسراها برای برگزاری این کلاس ها صحبت داشتیم و قرار است به زودی کلاس های زبان اشاره در فرهنگسرای خانواده (شفق) واقع در خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =