تاریخ دفاع مقدس بدون تحریف به نسل حاضر منتقل شود

تهران - ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر تهران خواستار بیان واقعی و بدون تحریف و سانسور تاریخ دفاع مقدس در رسانه های رسمی و به ویژه صدا و سیما و انتقال آن به نسل کنونی شد.

به گزارش ایرنا؛ «محسن هاشمی» روز چهارشنبه در برنامه صلح و هفته دفاع مقدس در سالن ایران زمین شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: پدیده جنگ، دفاع و صلح کلماتی است که به نظر روی لبه چاقو حرکت می‌کنند و اگر رهبران و فرهیختگان کشورها به آن  دقیق نگاه نکنند، می‌توانند بلغزند و به بهانه حتی دفاع وارد جنگی ناخواسته شوند و به بهانه موضوع کوچکی ملتی را درگیر کنند.

وی با اشاره به مصادف شدن روز جهانی صلح با روز حمله ارتش بعثی صدام به ایران، گفت: این روز برای ایرانیان معنای بیشتری دارد و برای آن ارزش بیشتری قائل هستند؛ چرا که این حمله موجب شهید شدن صدها هزار نفر و بیشتر  از این تعداد تعداد نیز جانباز شدند.

جنگ مقدس نیست

هاشمی افزود: تحریفاتی در فرهنگ و تاریخ معاصر ما صورت گرفته و بعضاً جنگ را مقدس می دانند در حالیکه جنگ مقدس نیست بلکه این دفاع این مقدس است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این موضوع در سخنان رهبری هم مطرح شد و فرمودند که باید بیشتر به فکر دفاع و صلح بود تا آنکه به فکر جنگ باشیم. 

وی در ادامه عنوان کرد: حتی اگر می بینیم که در مسیر پیروزی اسلام جنگ‌های زیادی شده‌است، اما هم پیامبر و امام علی(ع) حتی بعد از پیروزی احساس ناراحتی داشتند و نمی‌توانستند قبول کنند که این تعداد کشته وجود داشته باشند، نشان از آن است که مسأله جنگ در اسلام هم نهی شده و صلح به عنوان یکی از زیبا ترین و مقدس ترین امور مطرح شده‌است.

وی یادآور شد: جا دارد یادی کنیم از همه مردان و زنانی به ویژه خانواده های شهدا و رزمندگان که در دفاع مقدس موجب ایجاد صلحی پایدار شدند؛ حماسه آفریدند و برای ایران عزت به ارمغان آوردند.

صدا و سیما تاریخ دفاع مقدس را با نگاهی جناحی روایت می‌کند

هاشمی در ادامه با بیان اینکه می‌خواهم از صدا و سیما در این خصوص گلایه کنم، اظهار داشت: گلایه از صدا و سیما از این جهت است که در چهلمین سالروز دفاع مقدس، تاریخ دفاع را با سانسور و با نگاه جناحی بیان می کنند و بخشی از افتخارات این سرزمین را نادیده می گیرند.

صدا و سیما در روایت دفاع مقدس نامی از آیت الله هاشمی نمی‌آورد

وی با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوره دفاع مقدس گفت: ایشان در دوره دفاع مقدس است نقش داشتند که در بیان تاریخ از وی یاد نمی شود.

هاشمی افزود: این در حالی است که ایشان از سال ۶۲ به عنوان فرمانده جنگ و از سال ۶۷ به عنوان جانشین کل قوا هم در دفاع و هم در صلح پایدار نقش داشتند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: برای آنکه  تحریف صورت نگیرد باید نگاه به تاریخ کشور، نگاهی بدون سانسور و تحریف باشد.

وی در ادامه با اشاره به نقش زنان در صلح اظهار داشت: اگر جنگ رفتاری مردانه است اما اگر در دفاع حضور زنان نباشد، نمی توانیم به نعمت صلح برسیم.

هاشمی ادامه داد: مادران، خواهران و همسران نقش اساسی را در صلح بازی می کنند و اگر حضور این افراد در جامعه  نباشد، جنگ مردانه سال‌ها به طول می انجامد.

 روز جهانی صلح امسال با روز ۳۱ شهریور ماه مصادف بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =