معاون ارتش: دانش بومی تکیه‌گاه مطمئنی برای مقابله با تهدیدها است

شیراز-ایرنا- معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: مجموعه علم و دانش موجود در کشور می‌تواند تکیه گاه مطمئنی برای دستیابی به ابزار مورد نیاز جهت مقابله با تهدیدهای آینده باشد.

به گزارش ایرنا، امیر دریادار حبیب الله سیاری چهارشنبه در نشست با هیات رییسه دانشگاه صنعتی شیراز افزود: اگر بخواهیم استقلال، تمامیت ارضی و امنیت خود را حفظ کنیم باید برای جنگ های آینده آماده شویم و بدانیم محور جنگ های آینده علم و دانش است.
وی گفت: در آینده آنچه در میدان جنگ حاکم است علم و دانش است و هر کشوری علم و دانش و فناوری و ابزار برتر و بهتری داشته باشد قطعا در میدان جنگ پیروز است.تهدید برای ما همیشه وجود دارد و تاریخ ثابت کرده هیچ گاه نمی توان تصور کرد که تهدید نیست.
وی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در مقابل استکبار جهانی قد علم کرده و محکم ایستاده است، اظهارکرد: دشمن به طرق مختلف تهدیداتی علیه ما داشته و دارد و خواهد داشت لذا برای اینکه بتوانیم استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و امنیت خود را حفظ کنیم نیاز داریم توانمندی های دفاعی را افزایش دهیم.
معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بهترین دفاع را آمادگی برای حمله دانست و گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن هشت سال دفاع مقدس تجربه ثابت کرده است تهدیدات آینده با تهدیدات فعلی متفاوت است همانطور که تهدیدهای فعلی با قبل متفاوت است.
امیر دریادار سیاری افزود: همانطور نوع عملکرد دفاعی ما امروز با دوران مقدس کاملا متفاوت است قطعا باید بدانیم آینده نیز نسبت به حال متفاوت است.
وی ادامه داد: در حوزه دفاع و برای حفظ استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و ارتقای سطح امنیت جمهوری اسلامی ایران در جهان باید به فکر حال و آینده باشیم و تهدیدات ۲۰ سال آینده را بشناسیم و برای مقابله با این تهدیدها برنامه ریزی کنیم و پبش بینی کنیم که در چه مسیری باید حرکت کنیم تا در آینده بتوانیم در مقابل این تهدیدها پاسخگو باشیم.
معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه باید برای مقابله با تهدیدات آینده آماده شویم و ابزار کار لازم را داشته باشیم، گفت: البته حتما نباید جنگی اتفاق بیفتد اما اگر صلح می خواهیم باید آماده جنگ باشیم یعنی باید توان بازدارندگی بالا باشد و آنقدر قوی باشیم که دشمن فکر تعرض به ما را نداشته باشد.
وی بیان کرد: تهدید فعلی و آینده را بشناسیم و از تجربیات جنگ گذشته استفاده کنیم و سناریوهای آینده را خوب تجزیه و تحلیل کنیم و خودمان را برای آینده آماده کنیم.
معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اگر دوران گذشته قدرت بدنی مطرح بود امروز قدرت فکری مطرح است، گفت: جنگ در دریا به طور کامل جنگ علم است، نه دشمن ما را می بیند و نه شما دشمن را می بینید، تنها از طریق حاکمیت علم و دانش می توان در این جنگ پیروز شد.
امیردریادار سیاری افزود: امروز توان موشکی یک ابزار کاملا بازدارندگی است اما قطعا می دانیم هر موشکی، موشک نیست، داشتن یک موشک با برد بلند و هوشمند و نقطه زن و مقاوم در مقابل جنگ های الکترونیک مهم است.
وی ادامه داد: نوع جنگ و تهدید و ابزار و نوع شبکه فرماندهی و کنترل متفاوت است و جنگ ها مدل شبکه ای پیدا کرده است.
معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش گفت: آنچه که امروز کمک می کند تا توان دفاعی بالا برود تکیه بر علم و دانش است که با علم و دانش تجهیزات، سلاح ها و ابزار مورد نیاز متناسب با تهدیدهای آینده تهیه می شود.
دریادار سیاری افزود: برای برخورداری از توان دفاعی در آینده تنها فعالیت نیروهای مسلح و صنایع دفاعی نباید باشد بلکه باید از توان شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها نیز در این زمینه استفاده کرد.
وی ادامه داد: امروز نیز از علم موجود در کشور بهره می بریم و دانشگاه ها و استادان دانشگاه و شرکت های دانش بنیان کمک می کنند و از آنان بهره می بریم.
وی بیان کرد: یک تیم متخصص از معاونت جهاد و تحقیقات از ستاد ارتش به دانشگاه صنعتی شیراز خواهند آمد و  به صورت فنی و تخصصی با کارهای این دانشگاه آشنا می شوند تا از این توانمندی ها بهره گرفته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =