رخ‌نمایی مولفه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی در تراز فرهنگی دفاع مقدس

تهران - ایرنا- در بیانیه شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس آمده است: دوران دفاع مقدس به فرمایش رهبری از اول تا آخر مدبرانه و عقلانی بود، دورانی که زیباترین جلوه­‌های اخلاقی و رفتاری ملت بزرگ ایران در آن تجلی یافت. در این دوران، فرهنگی بس غنی در جامعه ما در جبهه و پشت جبهه شکل گرفت که همه مؤلفه­‌های یک سبک­ زندگی اسلامی- ایرانی در تراز فرازمند آن به خوبی رخ می­‌نماید.

شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس بیانیه ای صادر کرد؛ در این بیانیه آمده است: انقلاب شکوهمند اسلامی بلافاصله پس از پیروزی، با توطئه ­های گوناگونی از سوی دشمنان و بدخواهان مواجه گردید. نظام سلطه جهانی که منافع خویش را در این سرزمین از کف رفته می­ دید به تدارک فتنه­ های پیاپی در گوشه­ و کنار کشور پرداخت تا به زعم خویش نهال نوپای انقلاب را بشکند و نظام اسلامی را به بن ­بست برساند و ملت را به زانو درآورد اما ملت انقلابی ایران که با هدایت ­های پیامبرگونه امام راحل عظیم ­الشأن(ره) عزم آن نموده بود تا از زیر بار ستم و وابستگی مستکبرین بیرون آید و از موهبت استقلال­ در کنار شهد شیرین آزادی در چارچوب جمهوری اسلامی برخوردار گردد توطئه ­های دشمنان را به فضل خداوند متعال یکی­ پس از دیگری خنثی نموده و محکم و استوار در مسیر مقدس خویش برای توانمندسازی هرچه بیشتر پایه­ های انقلاب نوبنیاد گام برداشت.

دشمن زخم خورده  پس از نا امیدی از تحقق نقشه­ های شوم خویش، این­بار چاره کار را به زعم خویش در آن یافت که کشورمان را درگیر جنگی سنگین و تمام عیار نماید و بر این اساس این جنگ از سوی رژیم بعث عراق به سرکردگی صدام جنایتکار و با پشتیبانی همه جانبه استکبار جهانی و اعوان و انصار آن بر ملت و نظام ما تحمیل شد. اما این ­بار نیز امدادهای الهی یاری­گر ملت مؤمن و شجاع و غیور ایران اسلامی گردید و دلیرمردان و شیرزنان این سرزمین درسی فراموش ناشدنی به استکبارگران، صدام و همه حامیان رژیم بعثی در شرق و غرب و منطقه دادند.

در بخش دیگر بیانیه این آمده است: آری در این هنگامه آتش و خون ملت رشید و انقلابی ایران اسلامی از نیروهای نظامی و انتظامی، سپاه و ارتش و بسیج و نیروهای مردمی، از همه اقوام و پیروان همه ادیان الهی و مذاهب اسلامی از شیعه و سنی، پیر و جوان، کارگر و کارمند، روحانی و معلم و دانشگاهی، کشاورز و صنعت­گر و نیروهای خدماتی، کسبه و بازاری، شهری و روستایی، ورزشکاران و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه و ... همه و همه جانانه حضور یافتند و حماسه ­های تاریخی سترگ و عظیمی از جنگاوری در میدان رزم و پشتیبانی از جبهه ­های نبرد خلق نمودند.

دوران دفاع مقدس به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله ­العالی) از اول تا آخر مدبرانه و عقلانی بود دورانی که زیباترین جلوه­ های اخلاقی و رفتاری ملت بزرگ ایران در آن تجلی یافت. در این دوران، فرهنگی بس غنی در جامعه ما در جبهه و پشت جبهه شکل گرفت که همه مؤلفه­ های یک سبک­ زندگی اسلامی- ایرانی در تراز فرازمند آن به خوبی رخ می­ نماید. شجاعت، نهراسیدن از انبوه دشمن و جنگ ­افزارهای آن، تحمل سختی­ ها و شدائد، صبر و بردباری و شکیبایی، ایثار و فداکاری و از خود گذشتگی، جهاد فی ­سبیل­ الله، شهادت­ طلبی، اخلاص، خودباوری، توکل به خدای سبحان، توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، نشاط معنوی، انس با قرآن کریم و ادعیه، قناعت، سخت­کوشی، روحیه کار جمعی، صفا و سادگی و ساده­ زیستی، تواضع و فروتنی و خاکساری، تلاش مجاهدانه و بی­ ادعا و مزد و منت، پرهیز از ریا و خودنمایی و آراسته بودن به اخلاص، اخلاصی مثال زدنی، مهرورزی و عطوفت و داد و ستد عاطفی میان آحاد جامعه، این ها و ده ها مؤلفه­ های ارزشمند دیگر که در گستره جامعه موج می­ زد رنگین­ کمانی چشم ­نواز از زیباترین جلوه ­های انسانی و معنوی و اخلاقی را در آن دوران پدید آورده بود. دوران دفاع مقدس دوران پیوند عمیق عرفان و حماسه در بالاترین سطح آن بود رزمندگان دلاور ما شیران شرزه روز در عرصه کارزار بودند و عارفانی واصل که در دل شب به زیباترین شکل با حضرت حق جل ­و علا راز و نیاز می­ کردند.

در بخش دیگراین  بیانیه آورده شده است: دوران دفاع مقدس برای کشور ما دستاوردهای عظیمی در زمینه حفظ امنیت و اقتدار کشور و توان تولید تسلیحات پیشرفته و ارتقاء دانش ­رزم و خودکفایی و رشد و پیشرفت چشمگیر در بسیاری از زمینه ­های علمی، فنی، مهندسی، پزشکی و ... به دنبال داشته است. در حوزه ­های فرهنگی و اجتماعی نیز بایستی از این منبع عظیم بهره­ های فراوانی برد ارتقاء و بالندگی فرهنگ عمومی به خوبی می­ تواند از رهگذر تکیه بر ارزش ­ها و آموزه­ های دوران دفاع مقدس صورت پذیرد و سرمایه اجتماعی و معنوی جامعه از این طریق فزونی یابد. ما بایستی از آن دانشگاه بزرگ و دوران درس ­آموز بهره ­های فراوانی در جهت رشد و تعالی فکری، معرفتی، معنوی، اخلاقی و رفتاری خود و جوانان برومند و نسل آینده ­ساز کشور در مسیر تحقق هرچه بیشتر اهداف ترسیم شده در گام­ دوم انقلاب اسلامی بجوییم.

از منبع انسان ساز دفاع مقدس باید برای تعالی اجتماعی بهره برد

آری دوران دفاع مقدس فصل شکوهمند و افتخارآمیزی است که همچون مشعلی فروزان در تاریخ ملت ما می­ درخشد و نورافشانی می­ کند مشعلی فروزنده که گرما و درخشش خویش را از بلند آفتاب نهضت حسینی به دست آورده است و همچنان پرتو آن به جامعه نور و معنویت می­ دهد از این منبع بزرگ انرژی­ بخش و انسان­ ساز که به رشد هرچه بیشتر فضائل اخلاقی، پیشگیری از آسیب ­های اجتماعی، حفظ و تقویت کیان مقدس خانواده که رمز قوام و دوام جامعه بزرگ ایرانی است، تقویت روح ملی و شخصیت میهنی، وحدت و انسجام و همدلی، دشمن­ شناسی و استکبار ستیزی، تقویت روح خودباوری و شاخص ­های گوناگون رشد و تعالی در عرصه­ های فردی و اجتماعی بیش از پیش بایستی بهره برد.

همچنین در این بیانیه آمده است: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور چهلمین سالگرد دفاع مقدس را گرامی داشته و به روح بلند شهیدان والامقام آن دوران و خانواده ­های معظم آنان و رزمندگان و جانبازان و آزادگان و جمله ایثارگران و سرداران بزرگی همچون شهید والامقام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی درود می­ فرستد و نکته آخر اینکه امریکای جنایتکار و رژیم غاصب صهیونیستی و جمله دولت ­ها و کسانی که در مسیر آنان گام برمی ­دارند بدانند که ملت بزرگ ایران همچون دوران دفاع مقدس با توکل به خدای سبحان پشت سر رهبر حکیم و فرزانه خویش در مقابل دشمنان خواهد ایستاد و از آرمان­ های مقدس خویش از جمله در زمینه حمایت از ملت مظلوم فلسطین دست بر نخواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =