دومین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی در ایلام برگزار می‌شود

ایلام - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: دومین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی با عنوان عقیق و ارغوان با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیمه دوم آذرماه به میزبانی این استان برگزار می‌شود.

عمران خودآموز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کنگره از سری برنامه‌های هجدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با هدف معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت‌های فرهنگی و ادبی با محوریت پیاده‌روی اربعین حسینی و قدردانی از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی است.

وی محورهای کنگره امسال را شامل اربعین حسینی و حماسه عاشورا و با زبان‌ها و گویش‌های مختلف بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی(به استثنای فارسی معیار)، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی و مرکزی عنوان کرد.

وی با ذکر اینکه هر شاعر می‌تواند حداکثر سه اثر به دبیرخانه کنگره ارسال کند، افزود: ارسال ترجمه فارسی اشعار الزامی است و محدودیتی برای قالب‌های شعری وجود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام بیان کرد: علاقه‌مندان به شرکت می‌توانند تا پایان آبانماه برای ارسال آثار از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ilam.shamstoos.ir و یا portal.shamstoos.ir مراجعه کنند.

به گفته وی، در صورت خاتمه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و برگزاری حضوری مراسم اختتامیه، اسکان و پذیرایی میهمانان بر عهده‌ دبیرخانه کنگره است و به شرکت‌کنندگان در مرحله‌ پایانی متناسب با موقعیت مکانی آنها، کمک هزینه ایاب و ذهاب ریلی یا زمینی پرداخت خواهد شد.

وی یادآور شد: در صورت عدم وجود شرایط مناسب به منظور برگزاری مراسم اختتامیه، این آیین به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha