۳۰۰ هزار تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی استان مرکزی افزوده شد

اراک - ایرنا - مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: صدور ۲۴ فقره پروانه بهره‌برداری و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، موجب افزودن ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت فرآوری محصولات خام کشاورزی استان در سال جاری شد.

«علی صفری» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  ۲ هزار و ۷۰ میلیارد ریال منابع مالی برای ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی امسال هزینه شده‌ که این میزان سرمایه گذاری نسبت به تمام سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته‌است.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این واحدها برای ۷۷۳ نفر به صورت مستقیم در این استان اشتغال‌زایی در پی داشته که این میزان اشتغال‌زایی در سال جهش تولید نسبت به تمام سال گذشته ۷۱ درصد افزایش یافته‌ است.

صفری یادآورشد: ۲۷۵ پروانه صنایع تبدیلی و تکمیلی با ظرفیت جذب ۴۳ میلیون تن مواد خام کشاورزی تاکنون در استان مرکزی صادر شده‌ که با صدور این پروانه‌ها برای پنج هزار و ۲۱۱ نفر اشتغالایجاد شده‌است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد و  با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

این استان رتبه چهارم تولید بچه‌ماهی قزل‌آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =