حاشیه‌نشینی زنجان پایین‌تر از میانگین کشوری است

زنجان - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: آمارها نشان می‌دهد این استان در زمینه حاشیه نشینی پایین‌تر از میانگین کشوری است و جزو استان‌های مشکل‌دار کشور به شمار نمی‌آید.

مسیح الله سلطانی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: طبق همین آمار، زنجان جزو ۱۰ استان آخر در زمینه حاشیه نشینی است اما با این حال مشکلات این مناطق قابل تامل است.

وی اضافه کرد: در این استان چهار شهرستان زنجان، ابهر، خدابنده و خرمدره جزو شهرستان درگیر موضوع حاشیه نشینی است.

به گفته این مسؤول، بر اساس سرشماری سال ۹۵، حدود ۶۵ هزار نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی استان ساکن هستند که نسبت به سرشماری سال ۹۰، که ۶۹ هزار نفر بود، پنج درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: کل جمعیت حاشیه نشین کشور حدود ۱۰ میلیون نفر (۱۲ درصد) است که این نسبت در استان زنجان حدود ۶۵ هزار نفر معادل ۶.۱ درصد جمعیت استان است.

سلطانی، با اشاره به تعداد محلات غیررسمی استان افزود: این محلات ۹ منطقه استان را شامل می شود که از این تعداد هفت منطقه در شهر زنجان شامل اسلام آباد، نجف آباد، سایان، خان دره، فاطمیه، گوجیک آباد، شهرک شهداء و در شهرستان ها ابهر یک منطقه حسین آباد و قیدار کوی شریعتی را تشکیل می دهد.

وی یادآوری کرد: حاشیه نشینی به مفهوم حلبی آباد در استان وجود ندارد که به طور کامل فاقد زیرساخت‌های اساسی و شبکه فاضلاب باشد.

سلطانی اضافه کرد: بنابراین تمامی سکونتگاه‌های مورد بحث، بخشی یا تمامی زیرساخت های اساسی را دارند اما با این حال کیفیت این خدمات در برخی موارد با بافت های اصلی شهری از شرایط قابل قبولی برخوردار نیست.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان  نسبت مهاجر پذیری به مهاجر فرستی استان به عبارتی تقسیم مهاجران وارد شده به مهاجران خارج شده طی مدت پنج سال اخیر، در سال ۹۰ را  برابر با ۱.۱ درصد و سال ۹۵، برابر با ۹ صدم درصد ذکر کرد و گفت: به عبارتی دیگر طبق آخرین آمار جمعیت استان در سال ۹۵، نسبت به سال ۹۰ بیشتر مهاجر فرست بوده است.

سلطانی، ضرورت توجه ویژه به مناطق حاشیه نشین به علت اثر گذاری تحولات این مناطق در ظهور و بروز مسائل و چالش های اجتماعی و امنیتی را از جمله چالش‌های پیش رو ذکر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =