ضرورت بازنگری، برنامه‌ریزی و تدبیر در فوتبال اصفهان برای نجات از سقوط

اصفهان-ایرنا- فوتبال دیار نصف اصفهان در گذشته نه چندان دور در سطح باشگاهی و بین‌المللی پیشرفت خوبی داشت ولی متاسفانه در سال‌های اخیر باخت و افول را تجربه می‌کند که شایسته این استان نیست، برای برون رفت از این وضعیت باید واقعیتها و ضعفهای فرارو شناسایی شده و برای آن راهکارهای اصولی و کارشناسی اندیشید.

به گزارش ایرنا، ۲ تیم فوتبال سپاهان و ذوب‌آهن اصفهان چشم و چراغ فوتبال دیار نصف جهان هستند و مردمان این استان و حتی برخی از استان‌های همجوار و کشور طرفدار این ۲ تیم محبوب اصفهانی هستند که این موضوع در نوع خود در فوتبال کم نظیر است.

در برخی از سال ها همیشه جایگاه این ۲ تیم در لیگ برتر فوتبال ایران در صدر جدول بوده است و حتی در لیگ قهرمانان آسیا نتایج خوبی را به عنوان نمایندگان ایران کسب می‌کردند.

اگر بخواهیم این ۲ تیم را به خوبی واکاوی کنیم باید به این نکته توجه کرد که فوتبال با مردم اصفهان عجین شده است و علاقمندان زیادی در این استان طرفدار زرد پوشان و سبزپوشان اصفهانی هستند که با تعصب بالایی تیم خود را تشویق می‌کنند.

آنچه مهم و قابل توجه است کسب نتایچ نه چندان خوب و افول این ۲ تیم خوب اصفهانی در سالهای اخیر است که باعث شده فوتبال اصفهان افت محسوسی کند.

به اعتقاد نگارنده این متن فوتبال اصفهان نیاز به ثبات و پایداری و برنامه‌ریزی‌های علمی و عملی در جوانب مختلف دارد اگرچه تغییرات در سطوح  و رده های گوناگون این عرصه امری طبیعی و خوب است اما نباید این تحولات به پسرفت این تیمهای پرطرفدار ورزشی استان منجر شود.

استان اصفهان از جمله در جنبه های اقتصادی ، فرهنگی ، هنری سرآمد استانهای کشور هست که در این عرصه نیز باید با برنامه ریزی، داشتن نقشه راه اصولی  در جدول لیگ برتر فوتبال کشور خوش بدرخشد و جایگاه شایسته ای دست یابد. 

تیم فوتبال سپاهان اصفهان با کسب پنج مقام قهرمانی در دوره‌های دوم، نهم، دهم، یازدهم و چهاردهم لیگ برتر، دومین تیم پرافتخار ایرانی بعد از قرمزپوشان پایتخت بود و نخستین تیم ایرانی است که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید که بعد از آن سایر تیم های ایرانی فینال را تجربه کردند که متاسفانه قهرمانی نصیب فوتبال ایران نشد.

 نکته مهمی که در مورد تیم سپاهان باید یادآور شد این است که طلایی‌پوشان نصف‌جهان تنها تیم ایرانی است که به جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی راه یافت و می توان گفت تیم فوتبال سپاهان اصفهان پرافتخارترین تیم دههٔ ۱۳۸۰ به خصوص اواخر این دهه است.

این تیم اصفهانی توانست در فصل ۹۱–۱۳۹۰ برای سومین دورهٔ متوالی قهرمان لیگ برتر شود و چهار بار قهرمانی در جام حذفی را تجربه کند، تیمی که در چند سال اخیرنتوانست نتایج خوبی را کسب کند و آخرین قهرمانی سپاهان درلیگ برتر فوتبال مربوط به فصل ۹۳-۹۴ است که هدایت حسین فرکی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد.

بعد از آن تغییر مربیان با اندیشه‌های متفاوت این تیم توفیقی کسب نکرد تا اینکه در فصل ۹۷-۹۸ با هدایت امیر قلعه‌نویی نایب قهرمانی لیگ برتر را کسب کرد که در فصل گذشته این  قهرمانی به رتبه پنجم لیگ برتر نزول پیدا کرد.

در فصل جاری لیگ برتر در یک ماه گذشته تغییر و تحولات زیادی در باشگاه سپاهان صورت گرفت و محمد رضا ساکت دوباره مدیرعامل سپاهان شد و محرم نویدکیا کاپیتان محبوب سال‌های نه چندان دور نیز به عنوان سرمربی این تیم منصوب شد.

با این حال  سپاهان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا با هدایت سرمربی جوان خود نویدکیا نتوانست توفیقی کسب کند و از صعود به مرحله بعد باز ماند که این موضوع نیز با توجه به نداشتن فرصت برای سرمربی و کادرفنی جدید قابل توجه است.

دیگر تیم اصفهانی یعنی ذوب آهن اصفهان نیز دست کمی از همشهری خود نداشت و این تیم نیز نتوانست در سال های اخیر موفقیت چندانی کسب کند، سبزپوشان اصفهانی  پس از همشهری خود سپاهان، دومین تیم ایرانی است که به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۰ میلادی راه یافته‌است.

 ذوب‌آهن با چهار قهرمانی در جام حذفی، یکی از تیم‌های پرافتخار این جام به حساب می‌آید ودر لیگ برتر نیز چهار نایب قهرمانی در کارنامه خود دارد، این تیم با هدایت یحیی گل‌محمدی در جام حذفی فوتبال ایران در فصل ۹۳-۹۴  تا فینال مسابقات، پیش رفت و در بازی فینال برابر تیم فوتبال نفت تهران، به پیروزی رسید قهرمان شد.

 گل‌محمدی در جام حذفی فوتبال ایران ۹۵–۱۳۹۴ نیز برای دومین بار در جام حذفی با شکست استقلال تهران در فینال با ذوب‌آهن جشن قهرمانی گرفت و یکی از سهمیه‌های ایران برای لیگ قهرمانان آسیا را از آن تیم خود کرد.

همچنین این تیم در فصل ۹۶-۹۷ با هدایت امیر قلعه نویی نایب قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد و در ۲ فصل اخیر با تغییرات پی در پی مدیریتی و مربیان خود نتوانست در لیگ برتر نتایج خوبی بگیرد تا جایی که در فصل گذشته لیگ برتر با ۳۰ امتیاز در مکان دوازدهم جدول قرار گرفت و حتی ممکن بود به رده های پایین تر سقوط کند.

در یک ماه اخیر تغییرات مدیریتی در باشگاه ذوب آهن نیز انجام شد و جواد محمدی دوباره مدیرعامل باشگاه منصوب شد که قبل آن هم رحمان رضایی هدایت ذوب آهن را برای فصل جاری لیگ برتربرعهده گرفت.

با این حال حسین چرخابی کارشناس و پیشکسوت فوتبال در باره افت و تنزل فوتبال اصفهان در سالهای اخیر در گفت گو با ایرنا افزود: ذوب آهن و سپاهان را اگر از جغرافیای اصفهان خارج کنیم و در استان دیگری بگذاریم فوتبال اصفهان زیر صفر می شود چون همه چیز به این ۲ باشگاه ختم می شود.

 وی مهمترین دلایل افت فوتبال اصفهان را تغییرات بیش از حد مدیریتی ، کادر فنی به خصوص سرمربی ، نداشتن بازیکنان بومی و نداشتن آکادمی های قوی فوتبال برشمرد و افزود: در اصفهان به فوتبال پایه و اکادمی توجه نمیشود و حتی بدترین زمینهای ورزشی و بدترین زمان ها برای تمرینات در تابستان و زمستان را به تیم های پایه می دهند. 

وی با بیان اینکه در اصفهان کمترین هزینه برای تیم های پایه انجام می شود گفت: طبق قانون کنفدراسیون آسیا تیم ها باید ۲۰ درصد هزینه هایشان را برای تیم های پایه بگذارند و این قانون کنفدراسیون آسیا است.

چرخابی با بیان اینکه چنین اتفاقی در اصفهان و حتی ایران نمی افتد افزود:  از اصفهان انتظار بیشتری می رود که به آکادمیها توجه شود.

وی با بیان اینکه تیم های پایه فوتبال در اصفهان ضعیف کار می کنند افزود: بدون حضور تیم های تهرانی به قهرمانی ها دلخوش هستیم که باید در این زمینه بیشتر کار کرد.

این کارشناس فوتبال گفت: مسؤولان باشگاه ذوب آهن و سپاهان بدانند دلهای بیشماری  در استان و حتی خارج از این استان دلشان برای این ۲ تیم می تپد.

وی ادامه داد: اگر می بینید مواقع عادی در روزهایی که بیماری کرونا نبود، برخی مواقع تماشاگران کمتری به ورزشگاه برای تشویق تیم ها می آمدند یکی از دلایل آن این بود که بازیکنان اصفهانی کمتری  داشتند و باید به بازیکن بومی بیشتر توجه شود.

وی ارائه بازی زیبا، استفاده از توان مربیان با دانش ،ثبات در مدیریت تیم ها و کادرفنی، رسیدگی به امور زیر بنایی و ورزشگاه ها ، توجه به تیم های پایه و حمایت مسولان استانی را از جمله مهمترین فاکتورهای مهم موفق تیم های اصفهانی عنوان کرد.

اصفهان مهد فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی است و این استان با توجه به قدمت تاریخی  دانشمندان، هنرمندان و نخبگان زیادی را به ایران اسلامی معرفی کرد، باید دید در بخش ورزش به خصوص فوتبال با توجه به سابقه های درخشان تیم های نصف جهان در مسابقات داخلی و بین المللی ، هر ۲ تیم در فصل جاری لیگ برتر با توجه به تغییرات مدیریتی و کادرفنی چه نتایجی را کسب خواهند کرد و آیا طرفداران فوتبال نصف جهان دوباره طعم قهرمانی و صدر جدول را خواهند کشید و یا ورق به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.

سپاهان با کسب پنج قهرمانی  بعداز پرسپولیس بیشترین تعداد قهرمانی را در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران به دست آورده و موفق شده سه دورهٔ متوالی به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

سپاهان در فصل گذشته با ۴۹ امتیاز در رده پنجم لیگ برتر فوتبال ایران قرار گرفت.

 طلایی‌پوشان دیار نصف جهان نخستین تیم ایرانی بوده‌ که موفق شده دو دورهٔ متوالی قهرمان جام حذفی فوتبال کشور شود و تجربه حضور در جام باشگاه‌های جهان را نیز دارد.

ذوب‌آهن پس از همشهری خود سپاهان دومین تیم ایرانی است که به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۰ میلادی راه یافته و با کسب چهار عنوان قهرمانی در جام حذفی، یکی از تیم‌های پرافتخار این جام به حساب می‌آید.

این تیم تاکنون چهار بار به عنوان نایب‌قهرمانی لیگ برتر را کسب کرده است.

ذوب‌آهن اصفهان در فصل گذشته با ۳۰ امتیاز در رده ۱۲ جدول ۱۶ تیمی لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های ایران قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =