۱ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۳
کد خبرنگار: 1050
کد خبر: 84050687
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰ درصد جمعیت البرز جوان هستند

کرج - ایرنا - معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز گفت : ۳۰ درصد جمعیت این استان جوان هستند که از این ظرفیت هرچه بیشتر باید بهره برد.

نورمحمد فردی سه شنبه شب درحاشیه جلسه شورای راهبردی استان البرز افزود:  جلسه شورای راهبردی جمعیت استان در راستای سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری "مدظه العالی" با حضور تمام دستگاه‌های ذیربط  تشکیل شد و پیرامون تشکیل خانواده،  افزایش جمعیت، کاهش سن  ازدواج،  حمایت از زوج های جوان و توانمند سازی آنان در تامین هزینه های زندگی  و تربیت نسل صالح و کارآمد برگزار شد.

وی ادامه داد: تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با  تاکید بر آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و ارایه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزش های  اسلامی ایرانی و توسعه و تقویت نظام تامین اجتماعی،  خدمات بهداشتی و درمانی برای سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید قرار گرفت.

 فردی گفت: ارتقا پویایی بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی می تواند در جهت افزایش جمعیت موثر باشد.

معاون استاندار البرز افزود: ترویج ونهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ،ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی بایستی مورد توجه دست اندرکاران قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه در هر صورت ارتقای امید به زندگی و تامین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد می تواند در سالم سازی و امید به زندگی تاثیر گذار باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز تصریح کرد: باید فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان  و ایجاد شرایط لازم  برای تامین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و  و پیش بینی و سازوکار لازم برای بهره مندی از تجارب  و توانمندی سالمندان در عرصه های مناسب را فراهم آوریم.

  وی بیان داشت: توزیع مناسب جمعیت با ظرفیت زیستی و با تامین  خدمات مورد نیاز با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی از اهمیت لازم برخوردار است. 

فردی افزود: رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی ضروری است.

معاون استاندار البرز تاکید کرد: تمام دستگاه ها باید با هماهنگی و بدون موازی کاری نسبت به مقوله جمعیت اهتمام لازم را داشته باشند.

وی افزود:  این ظرفیت  نیاز به کار مسکن و اشتغال و نشاط اجتماعی دارد که بایستی دستگاه‌ها در این خصوص  برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند و چنانچه این ظرفیت به عنوان یک فرصت صورت نگیرد قطع به یقین تبدیل به تهدید خواهد شد.

فردی گفت: خانواده، مدرسه و  جامعه  هرکدام نقش بسزایی در این امر  می توانند داشته باشند که برای این کار باید سیاست‌های تشویقی متناسب در نظر گرفته شود.

معاون استاندار البرز بیان داشت: دستگاه های صدا و سیما، اداره کل آموزش و پرورش و همچنین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی هر کدام بنا به وظایف ذاتی خود را برای فراهم کردن این امکانات برای جوانان اهتمام لازم را داشته باشند و اگر ما در جهت ازدیاد جمعیت تعلل داشته باشیم در آینده با جمعیت پیری مواجه خواهیم شد که این امر به صلاح استان و کشور نمی‌باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان البرز یکی از استان های مهاجر پذیر در کشور می باشد و علاوه بر مهاجرت داخل کشور مهاجرت‌های اتباع خارجی را نیز دارد باید در این خصوص کار پژوهشی مناسب جهت کنترل و ساماندهی صورت گیرد.

فردی گفت: از طرفی ما از نظر ازدواج در کشور رتبه سی ام را داریم که بایستی آسیب شناسی شود و زمینه ترغیب و تشویق جوانان را به امر ازدواج فراهم آوریم زیرا  تحکیم بنیان خانواده باعث تحکیم پایدار جامعه و کشور خواهد شد

وی افزود: باید با تقویت نهادهای مدنی از همه ظرفیتهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، هنری و اقتصادی استان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره گرفت.

استان البرز با ۶ شهرستان دارای حدود سه میلیون نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =