جان جوانان فارس در تیررس کرونا

شیراز - ایرنا- لایه جمعیتی جوانان نیز از درگیری با کرونا در امان نیستند ، این بیماری در سالمندان و افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت بیشتر از سایر افراد، به شکل شدید بیماری بروز پیدا می‌کند اما جوانان ، نوجوانان و کودکان نیز در معرض ابتلای به این بیماری قرار دارند.

هشدار رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مردم فارس و افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا در جوانان بدون بیماری زمینه ای موضوعی بود که روز سه شنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا در این استان رسانه ای شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در یکصد و شصت و هشتمین نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا  در دانشگاه، از افزایش آمار ابتلا و جان باختن افراد جوان و بدون بیماری زمینه ای بر اثر کرونا در فارس خبر داد.

مهرزاد لطفی  این موضوع را هشداری برای تمامی مردم فارس دانست و از مردم به ویژه جوانان خواست تا مراقبت از خود را جدی تر گرفته و نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی در این بحران دقت ویژه ای داشته باشند.

وی با بررسی مصوبه های پیشین ستاد مدیریت کرونا  در دانشگاه، به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره امام راحل(ره)، شهدا، رزمندگان، جانبازان، آزادگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و همچنین شهدای مدافع، حرم، وطن و سلامت را گرامی داشت.

دکتر لطفی در ادامه ضمن اعلام انجام هزار و ۲۹۰ مورد نمونه تست کرونا طی روز گذشته در فارس، به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

عدم استفاده از ماسک و حضور در تجمعات، عامل بیش از ۵۰ درصد ابتلا به کرونا

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه نیز در این نشست گزارشی از موارد ابتلا به کرونا در کازرون و روستاها و مناطق اطراف این شهرستان ارایه داد و عنوان کرد: بیشترین عامل گزارش شده در مورد ابتلا و انتشار این بیماری در تجمعات مردم در مراکز پُرتردد و پُر تراکم، دورهمی های خانوادگی و استفاده نکردن مردم از ماسک بیشترین عامل انتشار کرونا در شهرستان کازرون است که بیش از ۵۰ درصد عامل ابتلا به کرونا را به خود اختصاص داده است.

معاون بهداشت دانشگاه در گزارش امروز خود به میانگین سنی مبتلایان در استان اشاره کرد که ۴۱ سال بوده است و افزود: میانگین سنی جانباختگان نیز از ابتدای شیوع بیماری، ۶۷ سال بوده است.

دکتر همتی ۵۷درصد مبتلایان استان را مرد و ۴۳ درصد را زن اعلام کرد و ادامه داد: در آمار جانباختگان استان نیز ۵۹درصد از گروه مردان و ۴۱ درصد از گروه زنان بوده اند.

 علی اکبری  معاون درمان دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست بود که در مورد آمار افراد بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه بیمارستان های مرجع شیراز و شهرستان های استان، گزارشی ارایه داد.

معاون درمان دانشگاه با اعلام این آمار مبتلایان  تا امروز، یکم مهر گفت: با انجام بیش از ۲۷۹ هزار و ۴۴۷ مورد نمونه آزمایشگاهی مربوط به کرونا  در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون، آمار موارد مثبت قطعی شناسایی شده به ۵۰ هزار و ۳۷۸ مورد رسیده است.

اکبری  همچنین با اعلام اینکه هم اکنون ۷۷۳ بیمار مشکوک و یا دارای علامت کروناویروس در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان بستری هستند، افزود: از این تعداد ۸۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی در ادامه با آرزوی سلامتی برای تمامی مبتلایان، از افزایش آمار بهبودیافتگان بیماری کرونا  به ۴۶ هزار و ۹۷۱ نفر از ابتدای شیوع تاکنون خبر داد و گفت: این افراد هم اکنون با سلامت کامل از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

دکتر اکبری یاد آور شد: با توجه به اینکه در استان های همجوار، این بیماری با موج و شدت بیشتری در جریان است، از هم استانی های عزیز می خواهیم تا ضمن استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات، شستشوی مرتب دست ها و رعایت فاصله فیزیکی را نیز جدی بگیرند و با مجموعه سلامت فارس برای مقابله با این بیماری همکاری کنند./۱۰

از دیروز تا امروز ۱ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۷۱۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۲۹ هزار و ۱۹۳ نفر رسید،  متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۶۵۶ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها