همکاری‌های برقی ایران و افغانستان توسعه می‌یابد

تهران - ایرنا- سفیر ایران در جمهوری افغانستان گفت: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران،با توجه به اهمیت نیرو و زیرساخت‌های انتقال نیروی برق، برنامه‌های گسترده و هدفمند در کشور افغانستان دارد که به زودی اخبار خوبی از آن منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق(ساتکاب‌)«بهادر امینیان»، در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی - تخصصی «آب، برق، انرژی های نو» در کشور افغانستان، افزود: دو کشور فرصت‌های بسیاری برای توسعه در اختیار دارند که نباید اجازه دهند بیگانگان آنها را از بین ببرند، بنابراین اگر افغانستان قصد توسعه دارد به طورقطع ایران بهترین گزینه است؛ به صورتی که هم خود ایران و همافغانستان از طریق ایران می‌تواند به اهداف تعیین شده دست‌یابند

وی ضمن اشاره به  اهمیت بازار افغانستان برای بخش خصوصی ایران ادامه داد: آمارها اکنون نشان می‌دهد افغانستان از ایران، حدود سه میلیون دلار سالانه، واردات دارد بنابراین اگر این کشور توسعه یابدبازار گسترده‌تری برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد می‌شود.

امینیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا به مردم افغانستان کمک کند تا سطح تولیدات خود را بالا ببرند و بعد از آن هم، خریدار کالاهای با کیفیت و مورد نیاز تولید شده در افغانستان خواهیم بود.

سفیر کبیر ایران در جمهوری افغانستان اعلام کرد: اگرچه هم اکنون حجم مبادلات و تراز تجاری مناسب نیست اما ایران آماده سرمایه‌گذاری و ارایه فناوری‌های مناسب در افغانستان است.

سفیر ایران در افغانستان: ایران برنده عرضه خدمات برتر در میدان افغانستان است

وی با اشاره به پیشینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی میان دو کشور گفت: ارتباطات چند ده ساله دو کشور پایه اصلی برگزاری نمایشگاه است که  در آینده نیز می‌تواند تعیین کننده باشد.

 امینیان  افزود: تعیین عنوان این نمایشگاه کاملا هوشمندانه بوده به این دلیل که خدمات و توسعه در کشور افغانستان به دلایل مختلف تا امروز آنطور که شایسته این کشور است صورت نگرفته، بنابراین هرچه خدمات و امکانات بیشتری در این کشور ارائه شود، بدون تردید جمهوری اسلامی ایران، نخستین برنده این میدان است.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن اشاره به انجام مذاکرات صلح در افغانستان ابراز امیدواری کرد فرصتهای تجاری حاصل از آن نیز استمرار و ثبات بیشتری یابد. 

وی معتقد است؛ با درنظر گرفتن میزبانی ایران از میلیون‌ها افغانستانی در چند دهه اخیر، پیوندهای عمیقی ایجاد شده، که  به طورقطع تحولات اقتصادی و مشارکت‌های این چنینی به آن تحکیم بیشتری می‌بخشد.

امینیان گفت: تا امروز نمایشگاه‌های کالایی برگزار شده، اما این نمایشگاه خدمات و تکنولوژی است، بنابراین رسما نشان دادیم آماده سرمایه‌گذاری در توسعه خدمات و تکنولوژی‌های مورد نیاز افغانستان هستیم که این یعنی به این کشور فقط به عنوان یک بازار فروش نکرده و به دنبال ارتباط طولانی مدت و ماندگار خواهیم بود.

شهردار کابل: دروازه کابل به روی سرمایه‌گذاران ایرانی باز است

شهردار کابل گفت: دروازه‌های کابل و سایر شهرهای افغانستان به روی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی باز است و امیداست به زودی توسعه مبادلات تجاری و مشارکت‌های مختلفی در این زمینه رخ دهد.

محمد داوود سلطان زوی»در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی - تخصصی «آب، برق، انرژی های نو» در کشور افغانستان افزود: کلان شهرهای دو کشور با درنظر گرفتن دو عامل اصلی خودخواسته یا تحمیلی درگیر مسایلی شده‌اند که  ایران توانسته برای آن راه‌حل‌های مناسبی ایجاد کند بنابراین تلاش می‌شود از تجارب ایران استفاده حداکثری شود.

بنا به گفته وی، ایران با گذر موفق از تحریم‌ها و نیل به خودکفایی، می‌تواند الگوی خوبی برای افغانستان باشد. 
سلطان زوی تاکید کرد: این دستاوردها فرصتی برای کشور ایران بوده تا ثابت کند توانمندی‌هایی در اختیار دارد و می‌تواند این توانمندی‌ها را در اختیار دوستان و همسایه‌های خود مثل افغانستان قرار دهد.

شهردار کابل ادامه داد: اگرچه در موضوع خدمات شهری و خدمات فنی مهندسی ایران شکست‌هایی نیز داشته اما همین شکست‌ها نیز درسی برای افغانستان است که دوباره همان تجربه را نداشته باشد.

وی افزود: شهرداری کابل تاکید بر همکاری یا سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید دارد و  به دنبال صرف فروش یا خرید نیست که  طرف ایرانی هم با انگیزه مشابه وارد میدان شده بنابراین دستاورد خوبی ایجاد می‌شود.

« توکل احمدیار» رییس هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نیز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مذکور، با اشاره به اهمیت توسعه تجاری میان دو کشور،  هدف از برگزاری این نمایشگاه را  فقط اقتصادی ندانست و افزود : وجوه مشترک چون؛ زبان، فرهنگ، در کنار خوشنامی محصولات ایرانی، این نمایشگاه را محلی برای توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه تبدیل کرده است و امیداست این رویداد، سرآغازی برای برای تحول و توسعه روابط فی مابین  باشد.

به گزارش ایرنا، ارزش تجارت سالانه میان افغانستان و ایران به بیش از یک و نیم میلیارد دلار رسیده  و ایران سال گذشته به عنوان بزرگترین شریک تجارتی افغانستان بیشترین صادرات را به این کشور همسایه داشته است

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =