پایش آتش‌سوزی‌ها در جهان با الگوریتم ایرانی

تهران- ایرنا- یک استارتاپ ایرانی حوزه فضایی برای نخستین بار الگوریتم تشخیص آتش را برای ماهواره سنتینل۳ در آژانس فضایی اروپا ثبت کرد.

«یاسر عشورزاده» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره این الگوریتم که برای اولین مرتبه به ثبت جهانی رسیده است، گفت: اکنون آتش‌سوزی اورگن آمریکا را دانشمندان دنیا با الگوریتم ایرانی تیزنگر پایش می‌کنند.

وی افزود: برای اولین مرتبه توانستیم این الگوریتم را در پایگاه داده‌های ماهواره آژانس فضایی اروپا با نام ایرانی «سهم» بارگزاری کنیم. این الگوریتم مورد تایید آژانس فضایی اروپا قرار گرفته و هر روز می‌توان کل نقاط آتش فعال کره زمین را از طریق تصاویر ماهواره‌ای مورد پایش قرار دهد تا مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیرعامل این استارتاپ تصریح کرد: پایگاه سنتینل هاب، بعد از ناسا جزو پایگاه‌های معتبر دریافت تصاویر ماهواره‌ای است که الگوریتم خود را در آن به ثبت رساندیم.

متخصصان کشورمان،  سال گذشته و پیش از شیوع کرونا نیز الگوریتمی را نوشتند که می‌تواند آلودگی هوا را پایش کند.

او در این‌باره افزود: در یک دوره زمانی قبل از شیوع کرونا و قرنطینه در اروپا، به درخواست آلمان و انگلستان آلودگی هوا را بررسی کردیم و آژانس فضایی اروپا، گزارش جامعی را برای کشورهای دنیا ارسال کرد که گزارش‌ها نشان می‌دهد آن کشورها تغییر به خصوصی در کاهش آلودگی هوا داشته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =