غارهای منحصر به فرد به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت شوند

تهران - ایرنا - مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست و دبیرکارگروه ملی غارشناسی در آستانه روز ملی غار پاک با شعار «حفاظت از تنوع‌زیستی غارها» گفت: غارهای منحصر به فرد و حساس را به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت می‌کنیم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رضا اقتدار به مناسبت فرارسیدن دوم مهر ماه روز ملی غار پاک، با اشاره به اهمیت زیستگاهی غارها و تنوع زیستی منحصر به فرد آنها افزود: بر اساس قوانین بالا دستی، حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه ها از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: بر این اساس و با استفاده از ظرفیت های قانونی، حفاظت از غارها به عنوان زیستگاههای حساس در دستور کار این دفتر قرار دارد، به طوری که تاکنون ۸ غار به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده و مورد حفاظت و مدیریت قرار گرفته است، در صدد هستیم با جمع آوری اطلاعات و گزارش های علمی و توجیهی تعداد دیگری از غارهای حساس را با اخذ موافقت دستگاههای ذی ربط به این فهرست اضافه کنیم.

حفاظت محیط غار و زیستمندان غارزی در اولویت برنامه‌های گردشگری و غارنوردی قرار گیرد

همچنین راشین گوهرشاهی دبیر کارگروه غارشناسی  به مناسبت روز ملی غار پاک گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکل های حفاظتی جهانی و اهمیت حفظ تنوع زیستی غارها و سلامت غارزیان و غاردوستان، برنامه پاکسازی محیط غارها به دلیل منع الزامی ورود افراد به غار تا پایان دوران کرونا انجام نخواهد شد.

وی افزود: اما وجود برنامه های جنبی اطلاع رسانی به منظور ارتقای آگاهی عمومی نسبت به رعایت شرایط این زیستگاههای حساس و زیستمندان ارزشمند آن به ویژه در چنین شرایط ویژه ای؛ که غارها اغلب  نقش بانک ژن طبیعی ریزارگانیسم ها و انواع ویروس ها و باکتری ها را ایفا کرده و در صورت ورود هر نوع میکرو ارگانیسم به درون محیط غاری، امکان بقای آن ها تا سال ها فراهم می شود.

وی گفت: تحقق  این مهم، مشارکت تمام طبیعت دوستان  و پژوهشگران عرصه غار و محیط زیست و دوستداران کوهستان را طلب می کند تا بر  اجتناب از هرگونه ورود غیر حفاظت شده و اقسام گردشگری در محیط  غارها، تحت هر عنوانی تا پایان کرونا تاکید ورزند.
۱۱ سال پیش دوم مهر ماه روز ملی غار پاک نامگذاری شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =