ویژگیهای نمایشگاه دفاع مقدس در مشهد

مشهد- ایرنا- شاخص‌ترین برنامه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و آغاز جنگ تحمیلی در خراسان رضوی برپایی نمایشگاه استانی "دستاوردهای دفاع مقدس و جبهه مقاومت" در مشهد با سه ویژگی بارز است.

بر اساس اعلام اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این نمایشگاه به عنوان اصلی‌ترین برنامه ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس استان از ۳۱ شهریور تا هفتم مهرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ در بخشی از نمایشگاه بین‌المللی مشهد پذیرای علاقه‌مندان است.

جانشین دبیر ستاد چهلمین سالگرد دفاع مقدس خراسان رضوی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ۴۳ نهاد دولتی، سمن و مجموعه نظامی استان با حدود ۴۰۰ غرفه در این رویداد مهم فرهنگی تبلیغی حضور دارند و سه موضوع دستاوردهای دفاعی، بخش جبهه مقاومت جهان اسلام و ملاحظات بهداشتی در زمینه کرونا از مهمترین ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه است.

نمایش جدیدترین دستاوردهای دفاعی

سرهنگ حبیب‌الله امیدخدا افزود: یکی از موارد شاخص در این نمایشگاه ارائه جدیدترین دستاوردهای دفاعی کشور توسط یگانهای مستقر در خراسان رضوی است، دستاوردهایی که اکنون به صورت عملیاتی در اختیار بخشهای نظامی استان قرار دارد.

وی بدون ارائه اطلاعات بیشتر ادامه داد: یکی از سامانه‌های جدید راداری پدافند هوایی ارتش در نمایشگاه امسال به نمایش گذاشته شده است.

رییس ستاد قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: ۲۵ دستگاه جنگ‌افزار سنگین و خودرو زرهی در نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس مشهد به نمایش درآمده است.

سرهنگ ستاد حسین زنگویی افزود: ۲ دستگاه نفربر زرهی، یک دستگاه تانک، ۲ عراده توپ ۱۲۲ میلیمتری، چهار سامانه پدافندی، ۱۰ دستگاه جیپ نظامی به همراه پرتابگرهای نصب شده روی آنها و ۶ فروند موشک از انواع مختلف شامل سامانه "هاک" و توپهای "اورلی کن"، ۲۵ جنگ افزار سنگینی است که در فضای باز نمایشگاه استقرار یافته اند.

وی این ادوات را بخشی از توانمندی نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق کشور عنوان کرد و ادامه داد: یکی از شاخصه‌های نمایشگاه امسال جابه‌جایی قابل توجه ماشین آلات و جنگ افزارهای سنگین مستقر در استان برای انتقال به مشهد بوده است.

رییس ستاد قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش به نمایش خودروهای تاکتیکی "کراس"، خودرو "درخش" مخصوص رفع آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی در جنگهای نوین و سایر ادوات سنگین مهندسی و پشتیبانی اشاره کرد و گفت: تجهیزات نوسازی و بهینه سازی شده قابل توجهی در این نمایشگاه شرکت دارند.

یکی از درجه داران مستقر در غرفه تجهیزات راداری هم به خبرنگار به ایرنا گفت: در سالهای قبل سامانه راداری "کاوش" با برد موثر ۱۱۰ کیلومتر به نمایش گذاشته می‌شد اما امسال همان سامانه با افزایش ۲ برابری برد عملیاتی و با اتکا به توانمندی متخصصان داخلی بهینه سازی شده و در معرض دید مردم قرار دارد.

نخستین حضور جبهه مقاومت در نمایشگاه دفاع مقدس

جانشین دبیر ستاد چهلمین سالگرد دفاع مقدس خراسان رضوی، نخستین حضور جبهه مقاومت جهان اسلام در این نمایشگاه را دومین شاخصه نمایشگاه امسال دانست و گفت: اکنون چندین غرفه به جبهه مقاومت جهان اسلام اختصاص یافته که بوسیله نهادها و دستگاه‌های فعال در حوزه مقاومت اسلامی تدارک دیده شده است.

سرهنگ امیدخدا افزود: در این غرفه ها کمکهای ایران در جبهه های مختلف مقاومت جهان اسلام از قبیل کشورهای فلسطین، لبنان، عراق، سوریه و یمن و دیگر بخشهای جغرافیای دنیای اسلام به نمایش درآمده تا شهروندان با فعالیتهای این بخش آشنا ‌شوند.

وی ادامه داد: برپایی این غرفه‌ها توسط هموطنان ایرانی بوده و اتباع کشورهای ذکر شده در تدارک و برپایی غرفه ها نقشی ندارند.

نمایشگاهی زیر سایه کرونا

جانشین دبیر ستاد چهلمین سالگرد دفاع مقدس خراسان رضوی شرایط خاص برگزاری این نمایشگاه به خاطر شیوع ویروس کرونا را سومین ویژگی نمایشگاه امسال عنوان کرد و گفت: امسال به مردم اعلام کرده‌ایم حضور در نمایشگاه با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام خواهد شد و مراجعه کنندگان هنگام ورود علاوه بر تب سنجی ملزم به استفاده از ماسک هستند.

وی افزود: داخل غرفه ها نیز ظرفیت سالن محدود اعلام شده و به عنوان مثال اگر ظرفیت سالن فردوسی با حضور مراجعه کنندگان تکمیل شود، به خاطر رعایت پروتکلهای بهداشتی و تضمین فاصله گذاری اجتماعی درهای ورودی سالن بسته شده و مردم در محوطه باز نمایشگاه تا خروج بازدید کنندگان از سالن و کاهش شمار مراجعین منتظر خواهند ماند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین‌المللی مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا اخیرا مجوز فعالیت مجدد این نمایشگاه پس از هفت ماه تعطیلی صادر شده و تا اطلاع بعدی فعالیتهای نمایشگاهی در این مجموعه ادامه خواهد داشت.  

سعید صیفی افزود: به این ترتیب پس از برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در محل نمایشگاههای بین‌المللی مشهد، دیگر برنامه‌های نمایشگاهی همچون گذشته در این محل برگزار خواهد شد.  

وی ادامه داد: همزمان با فعالیت مجدد این مرکز درخواست اصلی از مردم و مراجعان به نمایشگاه، رعایت دقیق و کامل دستورات بهداشتی پیشگیرانه است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین‌المللی مشهد گفت: با توجه به شرایط ناشی از تداوم شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، امکان بهره‌گیری مردم از رویدادهای فرهنگی و اقتصادی نمایشگاه مشهد در بستر فضای مجازی نیز فراهم شده لذا همگان می‌توانند از طریق آدرس اینترنتی v.expo.ir  به دیدن برنامه‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد بنشینند.  

ارائه مجازی نمایشگاه

جانشین دبیر ستاد چهلمین سالگرد دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: برای جلوگیری از حضور انبوه مردم در نمایشگاه، نهادها و دستگاه‌های غرفه دار از سامانه های ارتباط مجازی برای ارائه نمایشگاه به جامعه هدف خود بهره می‌گیرند.

وی افزود: به عنوان مثال با متولیان سامانه و شبکه اجتماعی "شاد" در خراسان رضوی هماهنگ شده و قرار است روزی یک ساعت برنامه های ویژه این نمایشگاه از این سامانه در گوشی همراه دهها هزار معلم و دانش‌آموز به صورت زنده پخش شود.

سرهنگ امیدخدا ادامه داد: علاوه بر سامانه v.expo.ir نمایشگاه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج و هلال احمر نیز قول‌هایی داده‌اند تا دسترسی مجازی به نمایشگاه را فراهم نمایند. 

البته براساس پیگیری‌های ایرنا تا پایان روز دوم نمایشگاه دفاع مقدس (اول مهر) مجموعه نمایشگاه بین‌المللی مشهد در بخش مجازی خود و درگاه v.expo.ir تصاویر مربوط به غرفه‌ها را بارگزاری و ارائه نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =