سازمان تبلیغات برای برگزاری اربعین هم‌افزایی می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: این سازمان در موضوع برگزاری مراسم اربعین حسینی خود را موظف می‌داند که با همه دست‌اندرکاران این عرصه، هم افزایی‌های لازم را داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام محمد قمی روز سه شنبه در اولین جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیئات مذهبی کشور با تأکید بر اینکه خیر و برکات این نوع جلسات در سطح استانی نیز باید گسترش یابد، تصریح کرد: مصوبات این جلسه مشخص خواهد شد و برای مکمل این مصوبات، افراد حاضر در این نشست پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی افزود: همچنین این جلسه باید در اسرع وقت در استان‌ها تشکیل شود تا اولین خیر این جلسات به محافل اربعین برسد؛ در راستای اهداف جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیئات مذهبی کشور با مسئولان مربوطه نیز جلساتی برگزار خواهد شد.

مدیران اصلی برگزاری مراسم ماه محرم، مردم بودند
حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از مردم مؤمن ایران اسلامی برای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم ماه محرم اظهار داشت: باوجود هجمه‌های رسانه‌ای در محرم و جنگ رسانه‌ای که ما با آن طرف هستیم، اصل حرکت، اباعبدالله (ع) و دین اسلام است و دشمن می‌خواهد به بدنه محرم، دین و اصل نظام ضربه وارد کند.

جلالی افزود: معمولاً در مواجهه با مشکلات اجتماعی، دو راه «وادادگی» و یا «تعطیلی کار» را انتخاب می‌کنیم اما تلاش و از خود گذشتگی مردم در برگزاری مراسم محرم ثابت کرد راه سومی نیز برای مواجهه با مشکلات اجتماعی وجود دارد.

وی اضافه کرد: هیچ نهاد و فردی نمی‌تواند ادعای مدیریت مراسم ماه محرم را داشته باشد، به دلیل آن که مدیران اصلی این میدان، مردم بودند؛ محرم ثابت کرد که باید مردم را پای کار مشکلات اجتماعی بیاوریم تا مشکلات به بهترین نحو حل شوند.

وظیفه وعاظ و مداحان در برگزاری مراسم اربعین
حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی به اهمیت حضور مواکب ایرانی در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: حضور مواکب ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی نشان دهنده اهمیت دادن ایرانی‌ها به تمام زائران سید الشهدا (ع) با ملیت‌های گوناگون است و این فلسفه عامل وحدت و تقریب امت اسلامی می‌شود.

وی افزود: برای اجرای مراسم اربعین در داخل کشور؛ مطابق با منویات مقام معظم رهبری باید برنامه ریزی‌های لازم به بهترین شکل انجام شود و در این حوزه باید به یک جمع بندی دقیق رسید.

باباخانی سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب را گره گشای برگزاری مراسم اربعین حسینی دانست و تأکید کرد: هموطنان عزیزمان از سفر اربعین امسال محروم هستند و لازم است اهل منبر و مداحان، حداکثر توان خود را برای برگزاری مراسم داخل کشور به کار بگیرند.

برنامه ریزی های لازم برای مراسم اربعین در ایران پیش بینی شده است

سردار علی اکبر مداحی مسئول هیئات رزمندگان اسلام کشور گفت: اگر مواکب ایرانی در راهپیمایی حضور پیدا نکنند این شبهه به وجود خواهد آمد که در سال‌های گذشته این مواکب فقط برای خدمت‌رسانی به زائران ایرانی در عراق حضور داشتند.

وی افزود: عدم حضور مواکب ایرانی در عراق، آن فرهنگ مقاومتی که ایران در عراق به وجود آورده است را به شدت کمرنگ می‌کند و این موضوع باعث خوشحالی دشمن خواهد شد.

مداحی تصریح کرد: برای برگزاری مراسم اربعین حسینی در ایران، برنامه‌ریزی‌های لازم را پیش بینی کرده‌ایم و با این برنامه‌ریزی‌ها، مشکلاتی که در مرز و دیگر نقاط به وجود خواهد آمد را مدیریت خواهیم کرد.

هیئت های مذهبی تقویت شوند
سیدعلی قریشی مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی-هنری قدیم الاحسان با اشاره به اثرات ورود جریان تبلیغی به موضوعات مهم عنوان کرد: هرگاه جریان تبلیغی کشور وارد موضوعات مهم شده است، شاهد تأثیرات مفید آن در جامعه بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در جریان دینی هم باید مطالبه‌گری وجود داشته باشد؛ تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات اشباع شده است و اگر مراسم هیئات مذهبی نباشد، اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد، پس باید هیئات مذهبی تقویت شوند.


ضرورتت توجه به همدلی مومنانه در هیئت های مذهبی

نوشاد نوشادی رئیس شورای هیئات مذهبی کشور اظهار کرد: در یک سال گذشته، سازمان تبلیغات اسلامی در موقعیت‌هایی مانند کمک به سیل‌زدگان، مبارزه با ویروس کرونا و دیگر فعالیت‌های جهادی به خوبی ایفای نقش کرده است.

وی افزود: با دغدغه و اصرار سازمان تبلیغات اسلامی و فرهیختگی مردم ، مراسم ماه محرم امسال با رعایت موارد بهداشتی برگزار و به گفته مقام معظم رهبری محرم امسال ماندگار شد.

نوشادی تصریح کرد: مسئولان کشورهای افغانستان و پاکستان با رایزنی‌های لازم با مسئولان کشور عراق، به دنبال فراهم کردن حضور افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها در عراق هستند، که این امر سبب می‌شود پشت مرزهای ایران ترافیک جمعیت را شاهد باشیم.

نوشادی تأکید کرد: امسال در نبود مواکب ایرانی موقعیت برای ترویج تشیع انگلیسی افزایش پیدا خواهد کرد و باید به این موضوع یک نگاه ویژه داشته باشیم. هیئت فقط خاصِ عزاداری و سینه زنی نیست و باید بُعد کمک‌رسانی و همدلی مؤمنانه هیئات نیز به جامعه نشان داده شود.


بیشترین تولیدات را در خصوص محرم ماندگار داشته باشیم
در پایان این نشست یوسف ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان کشور با اشاره به اهمیت پرداختن به موفقیت‌های به دست آمده در ماه محرم و خدمات هیئات مذهبی کشور درچند ماهه اخیر امسال عنوان کرد: باید در خصوص بازنشر این خدمات و اقدامات انجام شده در این ماه محرم باشکوه، بیشترین تولیدات هنری و رسانه‌ای را داشته باشیم.

اولین جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیئات مذهبی کشور با هدف انسجام شبکه هیئات کشور و با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات، سردار علی اکبر مداحی مدیر ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام کشور، سیدعلی قریشی مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی-هنری قدیم الاحسان، یوسف ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان کشور، نوشاد نوشادی رئیس شورای هیئات مذهبی کشور، مجتبی مختاری مدیر مؤسسه جوانان رضوی، علی جانباز معاون فرهنگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و مصطفی خورسندی رئیس کانون مداحان در سالن جلسات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =