لاسجردی: عادی‌سازی بعد از ترامپ ادامه نخواهد یافت/ قنادباشی: همکاری نظامی کشورهای عربی و صهیونیست‌ها بعید است

تهران- ایرنا- عادی‌سازی روابط رژیم‌صهیونیستی با امارات و بحرین هرچند به عنوان یکی از اتفاقات مهم در جهان عرب و خاورمیانه به شمار می‌رود، اما به گفته کارشناسان این روابط دوامی نداشته و صرفاً به صورت نمایشی خواهد بود.

عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین از جمله رخدادهایی است که  بعد از گذشت تقریباً پنج دهه از آخرین جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۷۳ در جهان عرب کم‌سابقه بود.

هرچند این اقدام رژیم صهیونیستی که با همکاری و میانجیگری آمریکا به وقوع پیوست و روابط را عادی نشان داد، اما به گفته کارشناسان این اقدام به دلایل مختلف از جمله در نظر نداشتن بسیاری از جوانب و سرعت بیش از اندازه در عقد توافقات میان طرفین، بیشتر به یک بازی سیاسی شبیه است که جنبه عملیاتی نخواهد داشت.

در همین رابطه اداره کل پژوهش و بررسی‌های خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی با برگزاری میزگردی تخصصی موضوع عادی‌سازی روابط برخی دولت‌های عربی و رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داد. این نشست با حضور «حسن لاسجردی» کارشناس مسائل خاورمیانه و «جعفر قنادباشی» کارشناس روابط بین‌الملل و سفیر پیشین ایران در لیبی برگزار شد که خلاصه‌ای از آن را با هم می‌خوانیم:

به گفته لاسجردی، اعلام برقراری روابط بین امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی اقدامی بی دوام است که در کاخ سفید برنامه ریزی شده و مسلما هر کسی که بعد از ترامپ بر سر کار بیاید، این روند ادامه نخواهد داشت. 
در این نشست، قنادباشی هم در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا پیرامون همکاری نظامی میان این طرفها اظهار داشت، احتمال همکاری نظامی با کشورهای عربی بحرین و امارات بسیار دور از ذهن و ضعیف ارزیابی می‌شود.

وی افزود: برقراری روابط سیاسی هم ممکن است یک سال  طول بکشد، اما فرآیند همکاری نظامی بسیار طولانی‌تر بوده و ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد. 
وی با اشاره به این که موضوع امنیت برای رژیم صهیونیستی همواره به عنوان یک مسئله اصلی مطرح است، ادامه داد: این رژیم در عین حال رعایت جوانب احتیاط را هم دارد. چنانچه چندین سال پیش این رژیم قرار بود با ترکیه یک مانور نظامی مشترک در دریای مدیترانه برگزار کند، اما این مانور چندین مرتبه به تعویق افتاد و در نهایت هم به یک مانور امدادی ختم شد. علت این تعویق هم این بود که رژیم صهیونیستی در برگزاری یک مانور مشترک با ترکیه نمی توانست ریسک کرده و با سربازان ترکیه‌ای روبرو شود که حتی یک گلوله یا فشنگ واقعی در دست دارند. 
لاسجردی نیز موضوع عادی‌سازی روابط را با فاصله گرفتن مناسبات منطقه از مناسبات سنتی کشورهای عربی مرتبط دانست و گفت: به عقیده من در فضای جدید با ناسیونالیسم هم کمتر مواجهیم و اگر واکنش‌ها به این دو قرارداد صلح در منطقه را با نشست «کمپ دیوید» یا نشست «اسلو» در دهه ۹۰ مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد واکنش ها به اتفاق جدید چندان شدید نبود. در صورتی که تا چند سال پیش اگر مسئله‌ای در رابطه با رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب اتفاق می‌افتاد و حتی از عادی سازی روابط صحبت هم می شد طوفانی از واکنش‌ها را به همراه داشت.
محتوای مباحث این میزگرد، به زودی در اختیار مخاطبان خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =