پزشک فوق تخصص شیراز: همه افراد به واکسن آنفلوانزا نیاز ندارند

شیراز - ایرنا- پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به افزایش مراجعه عمومی برای دریافت و تزریق واکسن آنفلوانزا در هفته های اخیر، گفت: نیازی به واکسیناسیون عمومی آنفلوانزا در شرایط موجود نیست.

دکتر محسن مقدمی معاون آموزشی دانشگاه و پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی روز سه شنبه  با بیان اینکه شرایط همه گیری کرونا در ماه های گذشته و آغاز فصل سرما در کشور، موجب افزایش تقاضا و مراجعه عمومی برای دریافت واکسن آنفلوانزا شده است، افزود: هر ساله در فصل سرما با شیوع موجی از بیماری آنفلوانزا مواجه هستیم، اما تزریق واکسن تنها به گروه های پرخطر توصیه می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: همه گیری کرونا  در ماه های گذشته ، با افزایش نگرانی ها نسبت به سلامت عمومی مواجه بوده و تقاضا برای دریافت واکسن آنفلوانزا نسبت به سال های گذشته افزایش داشته، اما لازم است به یاد داشته باشیم تزریق واکسن آنفلوانزا هیچگونه مصونیتی در برابر کرونا برای افراد ایجاد نمی کند و لازم است با افزایش آگاهی در این زمینه، تقاضای عمومی به سطح منطقی برسد.

او با معرفی گروه های پرخطر که نیاز به دریافت واکسن آنفلوانزا دارند، توضیح داد: افراد بالای ۶۵ سال، مادران بارداری که سه ماهه دوم و سوم بارداری آنان مصادف با فصول سرد سال است، بیماران قلبی عروقی به استثنای کسانی که تنها مبتلا به فشارخون بالا هستند، بیماران متابولیک مانند مبتلایان به دیابت، بیماران مزمن ریوی و افرادی که به علت بیماری و یا دریافت دارو دچار ضعف ایمنی هستند در گروه های پرخطر و نیازمند دریافت واکسن آنفلوانزا قرار می گیرند.

رئیس کارگروه علمی ستاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مدیریت کروناویروس مبتلایان به بیماری های کلیوی، افرادی که به طور مزمن داروی آسپرین مصرف می کنند، کارکنان درمانی و افرادی که در سرای سالمندان مشغول به کار هستند را دیگر گروه هایی تعریف کرد که می بایست واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.

 مقدمی افزود: توصیه به تزریق واکسن آنفلوانزا در گروه های پرخطر به این دلیل است که در صورت ابتلای این افراد به کروناویروس و آنفلوانزا به صورت همزمان، این شرایط تهدیدی برای سلامت فرد ایجاد نکند.

او با برشمردن علایم ابتلا به آنفلوانزا شامل تب و بدن درد شدید، ضعف و بی حالی، گلودرد و سرفه، تاکید کرد: گروه های یاد شده می بایست واکسن آنفلوانزا را تنها از داروخانه های معتبر دریافت کنند.

پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در شرایط کنونی، رعایت تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه که مهم ترین آن ها استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران است، می تواند مهم ترین راهکار محافظت از ما در برابر دو بیماری آنفلوانزا و کرونا باشد.

اخبار مرتبط