یکم مهر ۱۳۵۹/ سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس

تهران- ایرنا- آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای نماینده امام در ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی دفاع در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن گزارشی از عملیات نظامی به نمایندگان مجلس اعلام کردند که سه فروند میگ عراقی سرنگون شده است.

انقلاب، شکست آن و جلوگیری از صادر شدن آن، هدفی بود که رژیم بعث برای شروع جنگ با ایران دنبال می‌کرد. در آن زمان جزیره خارک در جنوب ایران به عنوان پایانه اصلی صدور نفت کشور شناخته می شد که بارها در تیررس نیروهای بعث قرار گرفت. از همین روی در همان روزهای ابتدایی جنگ، ناوهای ایرانی مستقر در جزیره خارک به وسیله میگ های عراقی مورد هدف قرار گرفتند. شرکت شیمیایی رازی در بندر امام خمینی و مخزن نفت و گاز در خارک مورد اصابت موشک قرار گرفت. در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه هواپیماهای دشمن به ناو نفتی که در بندر امام خمینی بود، تک زدند و به ایستگاه راه آهن بندر نیز آسیب وارد کرد. در همین روز ساعت ۱۵ پالایشگاه آبادان و تأسیسات خرمشهر در زیر ضربات سنگین توپخانه دشمن قرار گرفت و  ۲ فروند میگ عراقی به جزیره خارک تک زدند و به یک مخزن نفت و تأسیسات پتروشیمی آن آسیب وارد ساختند.

یکم مهر ۱۳۵۹/ سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس

در همان روز و به دنبال این حادثه آیت الله خامنه ای به عنوان نماینده امام در ارتش جمهوری اسلامی جهت پاره‌ای از توضیحات به نمایندگان وارد صحن علنی مجلس شدند و به ایراد سخنرانی در این خصوص پرداختند.

در بخشی از سخنان ایشان آمده است:

در ساعت ۶ صبح یکم مهر ۱۳۵۹ خورشیدی چند میگ عراقی به ناوهای ایرانی در نزدیک خارک حمله کردند و ظاهرا می خواستند که خارک را هدف قرار دهند اما بر اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی یک فروند سرنگون و بقیه نیز گریختند. فروند دوم در ساعت هفت صبح سرنگون شد و به این ترتیب که چند فروند میگ عراقی به پایگاه دزفول و اهواز و فرودگاه آن و پایگاه همدان حمله کردند که البته خساراتی نیز به بار آوردند که قابل توجه نبوده است و بر اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی یک فروند سرنگون شده و بقیه گریختند. فروند سوم نیز در ساعت هفت صبح سرنگون شد، این فروند به فرودگاه سنندج حمله کرده بود که بر اثر سرنگون شدن خلبان آن دستگیر می شود و در ساعتی که ما این خبر را دریافت کردیم اطلاع دادند که خلبان هواپیمای سرنگون شده مشغول صرف صبحانه است.

آیت الله خامنه ای افزودند: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از صبح امروز حدود ۱۵ مرکز مهم نظامی در عراق را هدف قرار داد و آنها را در هم کوبیده است که یکی از این مراکز جنوب بغداد و مرکز دیگر شهر موصل است.

تعداد هواپیماهایی که از ارتش جمهوری اسلامی ایران پرواز کرده اند ۱۴۰ فروند است. هواپیماها تقریبا همگی بسلامت بازگشته اند و از چند فروند اطلاعی در دست نیست و به گفته صاحبنظران این چیزی شبیه معجزه است یعنی از ۱۴۰ فروند هواپیمایی که پرواز می کند ۱۰ درصد احتمال بازنگشتن آنها کاملا منطقی است، در حالیکه تا آنجا که من اطلاع دارم فقط از ۲ فروند خبری نبود. بقیه به پایگاه دزفول بازگشتند اما چون این پایگاه کوبیده شده بود نتوانستند در آنجا بنشینند و به جاهای دیگر رفته و نشسته اند.

حملات زمینی در مرزهای خوزستان شلمچه به طرف شمال از دیشب ادامه داشت و عراقی ها شلمچه و بعضی از پایگاه ها را کوبیدند و مقداری نیز پیش روی کردند اما صبح امروز نیروهای خودی آنها را به عقب راندند و شلمچه را بازپس گرفتند و در حدود ساعت هشت به ما خبر دادند که نیروهای عراقی به شدت در حال عقب نشینی و گریختن بودند و به نیروهای خودی دستور داده شد که آنها را تعقیب کنند و خسارات عراقی ها ظاهرا زیاد بوده است.

 درگیری هایی نیز در پاسگاه های بابا هادی و برادر عزیز در حدود ایلام وجود دارد و ۶ میگ نیز صالح آباد را کوبیده اند، لکن خساراتی وارد نشده است. البته بمب هایشان منفجر شده اما زاغه مهمات مطلقا آسیب ندیده است و وضع شهر ایلام آرام است.

ایشان اظهار داشتند: از ساعت یک بعداز ظهر دیروز که حملات هوایی عراق شروع شد تا ساعت ۱۲ و یک بعد از نیمه شب تعداد میگ های سرنگون شده ۱۰ فروند بوده است و در این مدت یک فروند فانتوم آسیب دید و بازنگشت که آن هم بر اثر برخورد و تصادف بود. به واسطه آتش توپخانه عراق و بقیه هواپیماهای ما نیز پس از کوبیدن مواظع نظامی عراق به سلامت به ایران بازگشتند.

به طوری کلی و در حال حاضر از لحاظ زمین وضع در مرز خوب و از لحاظ هوایی وضع عالی است و برتری نیروهای جمهوری اسلامی بر مهاجمان عراقی کاملا بارز و ظاهر است.

در مورد وضع نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایشان گفتند: همانطور که دیشب در پیام آقای رییس جمهور نیز شنیدید چهار فروند قایق موشک انداز مهم و با ارزش عراقی غرق شده اند. آنها ناوچه هایی است که حدود ۴۵ سرنشین دارد و در آن واحد می توان چهار هدف را نشانه بگیرد. تاسف برادران ما دیشب در مرکز فرماندهی از این بود که چرا این ابزار و وسایلی که باید در جنگ با اسرائیل بکار برده شود، اینجا می آید و چرا ثروت های انباشته ملت عراق به وسیله حکام خائن عراق این چنین به در می رود، برای من بسیار جالب بود که این سخنان و این را در مرکز فرماندهی در ستاد مشترک از زبان برادران و فرماندهان می دیدم و می شنیدم واقعا چرا این وسایل جنگی قیمتی که با پول ملت عراق خریداری شده است و بایستی در جنگ با اسرائیل به کار رود، صدام خائن آن را در جنگ با جمهوری اسلامی و با قران به کار انداخته است.

برگرفته از: آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha