یک چهارم کاهش پرونده‌های قضایی کل کشور متعلق به دادگستری تهران است

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: یک چهارم کاهش میزان موجودی پرونده‌های قضایی کل کشور متعلق به دادگستری تهران است و عملکرد موجود از نظر کمی و عملی قابل قبول است اما از نظر کیفی باید ارزیابی کنیم تا نگرانی و گلایه‌مندی مردم از موضوع اطاله دادرسی و سرعت در رسیدگی رفع شود.

به گزارش روز سه شنبه دادگستری استان تهران، محمد جواد حشمتی در نشست شورای معاونان دادگستری تهران با اشاره به تکریم ارباب رجوع افزود: ما به واسطه مراجعان با وفور نعمت مواجه هستیم و این فرصت که امروز برای خدمت به مردم عزیز میهن اسلامی فراهم شده باید غنیمت شماریم و با روی گشاده با آنان برخورد  کنیم؛ همین رفتارها و توجه ها در نامه اعمال ما ثبت و ضبط و فردای قیامت باعث نجات ما خواهد شد.

وی ادامه داد: باید با همه وجود مشکلات مردم را مورد توجه و پیگیری قرار دهیم و دلیل حضور ما در این مسئولیت و مسندها رفع نیازمندی‌های مردم و مراجعان است و غیر از این حضور ما فلسفه ای ندارد.

حشمتی اجرای دقیق برنامه تحول قضایی را خواستار شد و گفت: ارزیابی از نحوه اجرای این برنامه از لحاظ چگونگی و برقراری ارتباط منطقی میان سرفصل های آن مشخص می کند که دقت در مراحل رسیدگی در چه سطحی قرار دارد تا حقوق مردم حفظ و از تضییع آن جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: برای حفظ حقوق مردم باید جدی تر به مسائل ورود کنیم و ضرورت دارد فرایندها را به هم مرتبط و اقدامات نظارتی بیشتر اعمال شود و در نهایت نیز نتایج آن را به مردم اعلام کنیم.

وی درباره مدیریت شعب افزود: باید آموزش‌های لازم به قضات ارائه شود تا مشکل اطاله دادرسی و پرونده‌های معوق پدید نیاید و در مجتمع های قضایی این امر نیازمند نظارت قوی و مدیریت فعال است و افزون بر این از وقت اداری حداکثر استفاده را داشته باشیم و وقت صد درصدی در راستای رسیدگی به پرونده ها صرف شود تا رسیدگی ها مبتنی بر واقعیت و نه به هر قیمتی باشد.

حشمتی صیانت و حفاظت منابع انسانی در اشکال مختلف را از مطالبات خود عنوان کرد و افزود: در این زمینه حتما باید برنامه های پیشگیرانه و مراقبت های لازم وجود داشته و با تخلفات و عوامل آنها برخورد جدی شود تا همکاران در معرض این آسیب ها قرار نگیرند.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: تعهد در انجام وظیفه بسیار مهمتر از ادای فریضه است؛ زیرا انجام آن نیازمند صرف وقت بیشتر، تلاش و کوشش مضاعف است و بسیاری از مشکلات جامعه و مردم را مرتفع و حل و فصل می کند و از این رو، اهمیت و ارزش فوق العاده ای نزد خداوند متعال دارد و مزد و پاداش آن نه تنها کمتر از انجام فرائض نیست؛ بلکه بیشتر هم هست.

وی یادآور شد: در مکتب عاشورایی امام حسین(ع) و در سیره و روش سایر ائمه اطهار(ع)، حفظ بیت المال و رعایت حق‌الناس از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و متفرق شدن افراد از اطراف حضرت علی(ع) بدین معنی است که با بذل بیت‌المال نمی توان یارگیری کرد و عزل و نصب های آن امام همام نیز در همین رابطه بود و ما که شیعه و پیرو آن امام هستیم، باید در انجام کارها به این مهم، توجه خاص داشته باشیم.

حشمتی اظهارداشت: امروزه پایداری در دین خدا، حفظ ارزش ها و اصرار بر رعایت شعائر دینی بسیار سخت شده و اجرای آن در تمامی مواضع کاری نکته بسیار با اهمیتی است.

وی  خاطر نشان کرد: ذکر نعمت‌ها و یادآوری آنها باعث روشنی قلب انسان می شود و توجه به معبود که در سیره ائمه اطهار(ع) وجود دارد باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست با قدردانی از زحمات غلامعلی محمدی قائم مقام پیشین دادگستری کل استان تهران مسعود ستایشی به عنوان قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران معرفی شد.

همچنین در این نشست محمدرضا مرادی حقگو به عنوان سرپرست معاونت منابع انسانی دادگستری معرفی و از تلاش های احسان مظفری تقدیر شد.

جواد جاوید نیا نیز به عنوان معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران در پیگیری امور ویژه و فضای مجازی در شورای معاونان دادگستری تهران معرفی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =