سروستان فارس در مسیر توسعه و آبادانی

شیراز-ایرنا- مروری بر اقدامات صورت گرفته در شهرستان سروستان استان فارس طی هفت سال گذشته نشانگر پیشرفت در مسیر توسعه و نویدبخش آبادانی بیشتر این منطقه است.

شهرستان سروستان در فاصله ۸۰ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد که از شمال به شهرستان خرامه ، از شرق به شهرستان استهبان و فسا، از جنوب به شهرستان جهرم و از غرب به شیراز محدود می شود.
دریاچه نمک یا مهارلو با چشم اندازی زیبا و شگفت انگیز مسافرین این راه را محو خود می سازد و گردشگران را به سوی خود می کشاند.
سروستان در سال ۱۳۸۳ شهرستان شد و دولت تدبیر و امید در طول هفت سال گذشته گام های بلندی برای توسعه این شهرستان برداشته است.

نوسازی یا بازسازی ۵۰ درصد فضاهای آموزشی
فرماندار شهرستان سروستان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در حوزه آموزش و پرورش و دانشگاه در دولت یازدهم و دوازدهم ۵۰ درصد فضاهای آموزشی شهرستان سروستان بازسازی یا نوسازی شده است.
محسن پورزارعی افزود: ۱۲ واحد آموزشی شهرستان نوسازی شده که ۶ واحد آموزشی با اعتباری افزون بر ۱۵ میلیارد تومان اول مهرماه در اختیار دانش آموزان قرارگرفته است.

برخورداری عمده روستاها از چمن مصنوعی و سالن ورزشی
وی ادامه داد: در حوزه ورزش، زمین چمن در عمده روستاها در حال احداث است و روستای سیف آباد، طالب بیگی ، بخش مرکزی ، سالن های ورزشی در دست احداث است.

پوشش ۱۰۰ درصدی شبکه گاز در سروستان
فرماندار شهرستان سروستان گفت: در حوزه گاز، شهرستان سروستان در هفته دولت امسال شهرستان سبز شد و به ۱۰۰ درصد شهرها و روستاهای این شهرستان به علاوه ۲ شهرک صنعتی گازرسانی شده است.

جایگاه سروستان در حوزه کشاورزی
پورزارعی بیان کرد: در حوزه کشاورزی ، ۲ سال متوالی است که کشاورز پیشرو کشور متعلق به شهرستان سروستان است.
وی ادامه داد: حدود ۸۰ درصد باغ های پسته این شهرستان که هفت هزار هکتار است با سیستم آبیاری نوین آبیاری می شود.
فرماندار شهرستان سروستان گفت: پیشنهاد دادیم که مرکز تحقیقات پسته جنوب کشور در سروستان احداث شود.
پورزارعی افزود: در عرصه گلخانه ها حدود ۳۰ هکتار گلخانه در اجرا شده یا در دست اجرا است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سروستان بین گنبدهای نمکی واقع شده و در این شهرستان شرایط بدی آب داریم به سمت کشت های گلخانه ای و کم آب بر مثل زعفران، پسته و انجیر دیم در حال حرکت هستیم.
وی اضافه کرد: با تغییر الگوی کشت که در دولت های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته موفق شدیم بخش قابل توجهی از ذخایر آب های زیر زمینی را حفظ کنیم.

آسفالت عمده روستاهای شهرستان سروستان
فرماندار سروستان گفت: در حوزه راه های روستایی تنها جاده روستای علاء الدوله خاکی است که پیمانکار در حال فعالیت است و عمده جاده های روستایی این شهرستان آسفالت یا روکش صورت گرفته است.
پورزارعی بیان کرد: اخیرا جاده شیراز به سروستان با اعتباری افزون بر ۴۰ میلیارد تومان روکش شده است.
وی ادامه داد: در حوزه راه آهن در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۰۰کیلومتر از خط راه آهن شیراز به گلگهر از شیراز تا سروستان اجرا شده و پیمانکار آن در حال فعالیت است.

راه اندازی و احیای واحدهای صنعتی
فرماندار شهرستان سروستان گفت: در حوزه صنعت نیز عمده کار شهرک صنعتی شماره ۲ سروستان در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده که این شهرک ۸۰۰ هکتار است و خدمات برق و گاز و آب برای آن تامین شده و در حال حاضر ۱۳ صنعتگر در این شهرک فعالیت می کنند.
پورزارعی اظهارکرد: در شهرک صنعتی سروستان با شروع دولت یازدهم برخی از صنایع تعطیل شده بودند که در حال احیای این صنایع هستیم.
وی ادامه داد: صنایع متعددی از قبیل مواد آرایشی و بهداشتی، گیاهان دارویی، دامداری های صنعتی، مرغداری های صنعتی، مرغ تخم گذار، مرغ مادر در دولت تدبیر و امید مجوز گرفتند و فعالیت خود را شروع کردند که ۱۰۰ درصد گوشت شیراز و ۳۰ درصد گوشت کشور از سروستان تامین می شود.
فرماندار سروستان گفت: افزون بر ۵۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان وجود دارد و بخشی زیادی از گوشت قرمز کشور از سروستان تامین می شود که این کار با فراهم ساختن زیر ساخت ها و قرار گرفتن تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان اتفاق افتاده است.
پورزارعی افزود: همچنین عملیات اجرایی هشت جایگاه سوخت و مجتمع بین راهی در دولت یازدهم و دوازدهم در سروستان آغاز شد که هر کدام از این مجتمع ها بین ۴۰ تا ۶۰ نفر اشتغال ایجاد می کند.

پیش بینی ۲ سایت اسکان عشایر در سروستان
وی ادامه داد: در حوزه اسکان عشایر ۲ سایت اسکان عشایر در دولت یازدهم و دوازدهم در سروستان بنا گذاشته شده و زیرساخت های آن از قبیل جاده و آب انجام شده است تا بتوانیم عشایر متقاضی اسکان را پوشش دهیم.

ساماندهی آنتن دهی تلفن ثابت و سیار 
فرماندار سروستان همچنین به تلاش های دولت تدبیر و امید برای توسعه زیرساخت های ارتباطی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: با نصب تاسیسات جدید مخابراتی در هفته دولت امسال، مشکل آنتی دهی تلفن همراه در تمامی مناطق شهرستان سروستان و مشکلات موجود در حوزه تلفن ثابت رفع شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =