تلاش آمریکا برای کشاندن آلمان به درگیری‌های سوریه

تهران - ایرنا - نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه بار دیگر امروز ( سه شنبه ) برای متقاعد کردن مقامات آلمانی جهت مشارکت در جنگ سوریه و آنچه وی از آن مبارزه با داعش و حمایت از کردهای قسد ( نیروهای کرد دموکرات سوریه ) خواند به برلین سفر می کند.

به گزارش ایرنا، شبکه روسیه الیوم روز سه شنبه به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا خبر داد که امروز " جیمز جفری " نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه به برلین سفر می‌کند.  

بر اساس این گزارش،  نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه روز یکشنبه هفته جاری از شمال شرقی سوریه و شهر اربیل عراق بازدید کرده و در آنجا با مقامات ارشد محلی گفت و گو کرده است. 

وزارت  امور امور خارجه آمریکا اعلام کرد که جفری ۲۰ سپتامبر (یکشنبه هفته جاری) در جلسات جداگانه‌ای با مقامات "نیروهای دموکراتیک سوریه"، مسئولان احزاب کُرد و نمایندگان قبایل " دیرالزور " در شمال سوریه گفت و گو کرده است. 

جفری در جریان این دیدارها بر لزوم تلاش مستمر برای اطمینان از شکست دائمی داعش تأکید کرد. 

وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: جفری پس از سفر به شمال سوریه همچنین عازم شهر اربیل عراق شد و در آنجا با " نیچروان بارزانی " دیدار و درباره تلاش‌ها برای بازگردان ثبات و مبارزه با گروه‌های افراطی در این منطقه گفت و گو کرد.  

بیانیه این وزارتخانه حاکی از آن است که جفری امروز (۲۳ سپتامبر) وارد برلین می‌شود تا درباره اوضاع سوریه با مقامات آلمانی گفت و گو کند. 

حضور با هواپیماهای تورنادو و سوخت‌رسان و اعزام مشاوران نظامی سهم آلمان در مبارزه با داعش در سوریه و عراق بوده است اما آمریکایی‌ها این میزان مشارکت برلین را کافی نمی‌دانند و آن‌ها خواستار مشارکت بیشتر آلمان در شمال سوریه هستند. 

به همین منظور  نیمه دوم سال گذشته میلادی نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه سفری به آلمان داشت و خواستار اعزام نیروی نظامی از آلمان به سوریه شد که با مخالفت احزاب سیاسی این کشور و دولت مواجه شد. پس از این قرار شد آلمان با تجهیزات نظامی چهار فروند جنگنده شناسایی تورنادو، یک هواپیمای هوابرد (AWAC) و یک تانکر سوخت رسانی مستقر در اردن، مأموریت‌های خود را به عنوان بخشی از ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده علیه داعش انجام دهد. 

در این توافق ارتش آلمان همچنین یک مأموریت آموزش نظامی در عراق را نیز بر عهده گرفته است. 

بر اساس توافق صورت گرفته میان احزاب سیاسی آلمان، ماموریت جنگنده‌های تورنادو و تانکر سوخت رسانی در عراق و سوریه ۳۱ مارس سال ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین ۱۳۹۹) پایان یافت اما گفته می‌شود آن‌ها به مأموریت خود علیه نیروهای داعش تا اواخر ماه اکتبر (مهرماه) ادامه خواهند داد. 

همچنین بر اساس توافق انجام شده، ماموریت آموزش نظامی آلمان در عراق نیز تا ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۰ پایان می‌یابد. 

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.   

در سال‌های اخیر آمریکا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه به بهانه حفاظت از نیروهای کرد در برابر داعش بلای جان مردم و سارق منابع نفتی آن‌ها شده است، اقدامی که پیش از این گروهک تروریستی داعش انجام می‌داد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =