۱۰ عنوان کتاب با مضمون دفاع مقدس در خراسان شمالی منتشر شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: ۱۰ عنوان کتاب شامل خاطرات، روایتگری، تاریخ شفاهی، زندگی‌نامه و دست‌نوشته‌های رزمندگان اسلام امسال در این استان به چاپ رسیده است.

امیر سرتیپ محمد نجاتی روز سه شنبه به مناسبت هفته دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی از این آثار به زبان انگلیسی نیز برگردانده شده و به همراه ترجمه در یک مجلد به زیور طبع آراسته شده است.

وی «قاصدک تپه های سور» به نویسندگی عیسی آگاهی، «نبرد ۲۴ راوی رشید محمدی» نوشته اکرم روح آزاد، «شهسوار گدازه ها» نوشته عیسی آگاهی، «کابوس سال های سوخته» به نویسندگی عفت نیستانی و مترجمی حوریه زارعی و «کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد» به نویسندگی محمد بکرانی و مترجمی محسن نظری را از جمله این آثار منتشر شده برشمرد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه شعری دفاع مقدس با عنوان «شناسنامه های بدون ایستگاه» نیز با گزینش اباصلت رضوانی تدوین و منتشر شده است، افزود: کتاب «در خط امام، در خدمت مردم»، شامل خاطرات خودنوشت حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی است که توسط عفت نیستانی بازنویسی شده و «صخره ای در دل طوفان» به روایت عبدالرضا نوریان و نویسندگی عفت نیستانی، «چشم های نیمه باز» به روایتگری حسن رجایی و نویسندگی زهرا خالقی و «در آغوش بهشت» نوشته غلامعلی پارسا از دیگر کتب تازه انتشاریافته بوده است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی اظهار داشت: تاکنون این مرکز ۱۱۵ عنوان کتاب مکتوب چاپی و ۱۹ عنوان کتاب صوتی در حوزه دفاع مقدس منتشر کرده است.

سهمیه بنیاد این استان از سال ۹۶ تاکنون چاپ ۳۰ عنوان کتاب در سال بوده است.

اکنون در مجموعه کتابخانه این اداره کل حدود هشت هزار کتاب درباره دفاع مقدس وجود دارد و در کتابخانه مرکزی بجنورد، نیز یک کتابخانه تخصصی دایر کرده است که افزون بر پنج هزار عنوان کتاب در آن عرضه شده است.

خراسان شمالی بیش از سه هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است، همچنین بیش از ۳۵ هزار رزمنده در دوران دفاع مقدس در عملیات ها حضور داشته اند.

تعداد کل ایثارگران این استان ۱۰ هزار ۲۷۷ نفر، تعداد کل آزادگان ۳۹۷ نفر و جانبازان هفت هزار و ۲۳۲ نفر است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و در شمال شرق کشور واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

سرخط اخبار استان‌ها