خراسان جنوبی در وضعیت قرمز کرونا

بیرجند - ایرنا - خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، برای دومین روز متوالی جزو استان‌های در وضعیت قرمز اعلام شد.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در خراسان جنوبی روز دوشنبه درباره رتبه‌بندی شهرستان‌های استان از نظر میزان بروز تجمعی گفت: به لحاظ میزان بروز تجمعی از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تا امروز همچنان شهرستان بیرجند با میزان بروز تجمعی ۴۵۷ در صد هزار نفر جمعیت در رتبه اول است.

غلامرضا شریف‌زاده افزود: شهرستان سربیشه با میزان بروز تجمعی ۴۰۴ در رتبه دوم، شهرستان سرایان با میزان بروز تجمعی ۳۷۵ در رتبه سوم، شهرستان بشرویه با میزان بروز تجمعی ۳۷۰ در رتبه چهارم، شهرستان درمیان با میزان بروز تجمعی ۳۴۲ در رتبه پنجم، شهرستان قاینات با میزان بروز تجمعی ۳۴۰ در رتبه ششم، شهرستان طبس با میزان بروز تجمعی ۳۳۵ در رتبه هفتم، شهرستان زیرکوه با میزان بروز تجمعی ۲۲۹ در رتبه هشتم، شهرستان نهبندان با میزان بروز تجمعی ۲۰۵ در رتبه نهم، شهرستان فردوس با میزان بروز تجمعی ۱۸۵ در رتبه دهم و شهرستان خوسف با میزان بروز تجمعی ۱۰۵ در رتبه یازدهم قرار دارد.

وی درخصوص آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های خراسان جنوبی گفت: تغییری در رنگ‌بندی نداریم و همچنان شهرستان‌های بیرجند و سربیشه در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا اظهار داشت: همچنین شهرستان‌های خوسف، درمیان، طبس، فردوس و قاینات در وضعیت نارنجی (پرخطر)، شهرستان‌های سرایان و نهبندان در وضعیت زرد (متوسط خطر) و شهرستان‌های بشرویه و زیرکوه در وضعیت سفید (کم خطر) قرار دارند.

وی افزود: متوسط ابتلای روزانه همچنان در عدد ۱۴ ثابت باقی مانده است و هر ۳۳ ساعت یک مورد مرگ در اثر ابتلا به کرونا در استان اتفاق می‌افتد.

شریف‌زاده درباره آخرین تحلیل آماری بیماری کرونا در خراسان جنوبی گفت: میزان بروز تجمعی در سطح استان به ۳۵۷ در صد هزار نفر جمعیت رسیده که شاخص کشوری ۴۹۷ در صد هزار نفر جمعیت است و با یک فاصله ۱۴۰ واحدی وضعیت ما نسبت به شاخص کشوری مطلوب‌تر است.

وی افزود: نسبت مرگ و میر در استان ۵،۱ درصد و شاخص کشوری ۵،۸ درصد است که نسبت به شاخص کشوری ۰/۷ وضعیت مطلوب‌تری داریم همچنین شاخص نمونه‌گیری به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان ۱۷،۴ در هزار نفر جمعیت است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: درصد نمونه‌های مثبت به کل نمونه‌ها ۲۰،۴ درصد و میزان مرگ و میر اختصاصی علیتی به ازای هر صد هزار نفر جمعیت در استان ۱۸،۳ و در کشور ۲۸،۶ در صد هزار نفر جمعیت است.

وی از مردم خواست نسبت به رعایت فاصله اجتماعی، دوری از تجمعات و دورهمی‌ها اهتمام داشته باشند و به محض بیرون رفتن از منزل حتما از ماسک استفاده کنند.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در حال حاضر ۱۵۱ بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که از این تعداد تست کرونا ۷۰ نفر مثبت بوده است.

همچنین از بین بیماران کرونایی در استان خراسان جنوبی، هشت نفر در بخش‌های آی سی یو بستری هستند و حال یک نفر از آنان نامساعد است.

روند ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی پس از خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و خرداد امسال، بار دیگر در شهریورماه صعودی شده است.

بررسی‌های نحوه انتقال ویروس کرونا در استان نشان می‌دهد کماکان ۶۰ درصد موارد جدید مربوط به تجمعات و دورهمی‌ها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =