مردم چهارمحال و بختیاری برای قطع رنجیره انتقال کرونا ۴ هفته در خانه بمانند

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت:از مردم درخواست می‌شود برای قطع زنجیره انتقال این ویروس، به مدت چهار هفته به‌ جز موارد ضروری از منزل خارج نشوند و تماس‌های انسانی و دورهمی‌ها را به شدت کاهش دهند.

مجید شیرانی شامگاه دوشنبه در ستاد مقابله با ویروس کرونا استان تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری در آمار مرگ و میر مرتبط با شیوع ویروس کرونا در هفته چهارم شهریورماه سال‌جاری، رتبه دوم کشوری را داشت.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: متاسفانه برخی از مردم نسبت به توصیه‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی می‌کنند.
وی یادآور شد: اعمال برخی محدودیت‌ها و ارائه تسهیلاتی برای کنترل ویروس کرونا و تلاش به ‌منظور قطع زنجیره انتقال آن ضروری است.
شیرانی با اشاره به درخواست سیستم بهداشتی و درمانی مبنی بر تعطیلی موقت تمامی فعالیت‌ها به مدت حداقل ۲ هفته اظهار داشت: تاکنون نتیجه آزمایش ۳۶ معلم، ۳۰ دانش‌آموز و ۲ سرایدار مثبت اعلام شده است.

شیرانی افزود: با توجه به شرایط پیش‌آمده، حضور دانش‌آموزان در مدارس توصیه نمی‌شود و در همین راستا والدین سعی کنند از آموزش‌های مجازی بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به گذشت ۲۰۰ روز از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور افزود: اعضای ستاد مقابله با این ویروس نسبت به اجرای مصوبات این ستاد دغدغه‌مند باشند.
شیرانی به احتمال شیوع موج سوم ویروس کرونا در کشور اشاره و تصریح کرد: هفته گذشته بیش‌ترین آمار ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری ثبت شد. 
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: این در حالی است که در هفته جاری آمار مرگ و میر مربوط به شیوع ویروس کرونا در استان کاهش پیدا کرد.
وی گفت: تاکنون ۲۹ هزار و ۴۱۴ آزمایش ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری انجام شده که نتیجه هفت هزار و ۷۰۲ آزمایش مثبت بوده است.
شیرانی تاکید کرد: تاکنون ۲۵۰ بیمار مبتلا به ویروس کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری جان خود را از دست داده‌اند.
وی با اشاره به خستگی مردم و کادر درمان از طولانی شدن شیوع ویروس کرونا افزود: تجهیزات بیمارستانی به‌علت استفاده مستمر دچار فرسودگی شده‌اند.
وی گفت: تجمع بیش از سه نفر در دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های خدمات‌رسان، نهادها و شهرداری‌ها و سایر ادارات ممنوع است.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: بانک‌ها و اصناف از تجمع افراد در یک مکان، جلوگیری و به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند.
وی با اشاره به نادرستی برخی پیش‌بینی‌های اولیه در خصوص روند فعالیت ویروس کرونا افزود: رفتارهای این ویروس ناشناخته و درمان قطعی برای آن هم‌اکنون غیرممکن است.
شیرانی تصریح کرد: ممنوعیت برگزاری مراسم مختلف عزاداری و جشن‌های خانوادگی از مهم‌ترین درخواست‌های دانشگاه علوم پزشکی از مردم در این روزها است.
وی یادآور شد: در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی از سوی دفاتر خدماتی، فروشگاه‌ها و سایر مراکز خدمات‌رسان، فعالیت آن‌ها براساس مصوبه ستاد مقابله با ویروس کرونا محدود می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گفت: در یک هفته گذشته ۷۹ بازدید از مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری انجام شد.
سید راشد جزایری تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری از خردادماه سال‌جاری تاکنون از ۴۰ به ۷۲ درصد افزایش یافت.
وی اظهار داشت: با نزدیک شدن به فصل سرما باید سیستم تهویه هوای مناسب در تمامی دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های خدمات‌رسان، نهاد و شهرداری‌ها، مطب پزشکان، مراکز درمانی و سایر ادارات ضروری است.
جزایری تصریح کرد: در بازرسی‌های انجام شده از بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مطب پزشکان ۵۰ تذکر شفاهی، ۲۱ تذکر کتبی و ۱۹ بازدید مجدد برای رفع نواقص انجام و ۱۴ مورد به مراجع ذی‌صلاح معرفی شده‌اند.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =