نماینده مردم کوهدشت: لرستان باوجود دارا بودن ۱۱ درصد از آب‌های کشور تشنه است

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی گفت: لرستان با وجود دارا بودن ۱۱ درصد از آب‌های کشور تشنه است زیرا فقط کمتر از یک درصد از این نعمت خدادادی در استان استفاده می‌شود.

محمدرضا مبلغی روز دوشنبه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس به رسانه ها اعلام کرد: دین در ادبیات خود به طور جدی بر روی کلید واژه معاش تمرکز کرده و معاد و معاش را به یکدیگر پیوند زده است.

وی اضافه کرد: پذیرش این امر دینی مستلزم پذیرش این واقعیت است که در جامعه، قوام دینداری با ثبات معیشت رابطه نزدیک دارد و راه شکوفایی دینمداری از مسیر نبود تنگناهای معیشتی و فعال بودن راه‌های تامین معاش می‌گذرد. 

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز همواره بر رفع فقر تاکید محوری فرموده‌اند و این موضوع دغدغه و مطالبه جدی و همیشگی رهبر معظم انقلاب بوده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به همین جهت لازم است مجلس شورای اسلامی خط فقر زدایی را سرلوحه خطوط اصلی فعالیت‌های خود قرار دهد و آن را در زمره فعالترین و حاضرترین امری قرار دهد که ذهن و حافظه مجلس را دائما به خود مشغول می‌دارد.

مبلغی اظهار داشت: بر این اساس پیشنهاد می شود، کمیته ای ویژه از سوی مجلس انقلابی متشکل از نمایندگان چند کمیسیون از جمله کمیسیون‌های اجتماعی، اقتصادی و حقوقی و قضائی تشکیل شود و این کمیته دو کار ویژه را بر عهده گیرد.

وی افزود: بررسی قوانین ناظر به فقر زدایی از رهگذر انداختن نگاهی دقیق و جامع و تحلیلی به موضوع فقر و فقرزدایی از یک طرف و شناسایی کاستی‌ها و نقص‌ها و خلاءهای قانونی در این زمینه از سوی دیگر، به سمت تهیه طرحی متضمن و قانونی جامع، منسجم و هم‌افزا جهت مبارزه با فقر حرکت کرده و آن را برای نهایی شدن و تسریع به مجلس تقدیم کنند. 

مبلغی ادامه داد: این کمیته به صورتی ویژه و بر فرایند اجرای قوانین فقرزدایی تمرکز نماید و آن را مرحله به مرحله و جز به جز در سطحی فراتر از دیگر گزارش‌های مربوط به گزارش‌های اقتصادی و اجتماعی به مجلس ارائه کند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌ها و کاستی‌های استان لرستان و حوزه انتخابیه خود، گفت: لرستان با همه ظرفیت‌ها و زیبایی‌ها محروم است؛ رتبه اول بیکاری و صدر نشین شاخص فلاکت است. 

مبلغی بیان کرد: خاک حاصل خیزش از بی‌آبی رنج می‌برد، جوانانش از بیکاری افسرده شده‌اند لرستان با وجود دارا بودن ۱۱ درصد از آب‌های کشور، تشنه است زیرا فقط کمتر از یک درصد از این نعمت خدادادی در استان لرستان استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: متوسط کشت آبی در کشور ۴۶ درصد و در لرستان ۲۳ درصد است و در شهرستان‌های کوهدشت و رومشگان این میزان به ۹ درصد می‌رسد. 

وی گفت: در تخصیص آب به مردم نجیب و عزتمند لرستان جفا شده است آبی که آبادانی می‌آورد را از مردم لرستان دریغ کرده‌اند، از مسئولان وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی می‌‍خواهم که به این موضوع ورود کنند و در جهت احقاق حق مردم شریف لرستان تلاش کنند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احداث سد معشوره یکی از مطالبات به حق و جدی مردم لرستان است، گفت: هدف از احداث این سد، کنترل و مدیریت سیلاب‌ها و طغیان رودخانه کشکان و تامین آب مورد نیاز ۳۶ هزار هکتاراز اراضی پایین دست و اشتغالزایی است. 

مبلغی افزود: اگر سد معشوره احداث شده بود، سیل فرودرین ماه سال ۹۸ نمی‌توانست آن همه خسارات به دو استان لرستان و خوزستان وارد کند.

وی اضافه کرد: به مفامات وزارت نیرو یادآورد می‌شوم که در بند ۷ مصوبه جلسه هیات وزیران در ۱۸ اسفندماه سال ۸۴ که در برنامه‌ریزی وزارت نیرو نیز قرار گرفته، یکی از اهداف اصلی احداث سد تنگ معشوره، مشروب نمودن اراضی کشاورزی شهرستان کوهدشت است.

وی گفت: ضمنا تخصیص کل این سد در نامه‌ای که سال ۸۸ معاون وقت آبفای وزارت نیرو معادل ۲۷۳ میلیون متر را مکعب تایید کرده است، لذا لازم است در تخصیص آب سد معشوره علاوه بر تامین نیازهای شرب و صنعت به مصارف کشاورزی شهرتان کوهدشت نیز توجه شود و تخصیص اولیه این سد به میزان ۲۷۳ میلیون متر مکعب تثبیت شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =