همایش وحدت اسلامی در پاکستان با محوریت برائت از پدیده شوم تکفیر

اسلام‌آباد - ایرنا - همایش ملی وحدت اسلامی به میزبانی ریاست جمهوری پاکستان با محوریت نفی و برائت از پدیده شوم تکفیر، ترویج رواداری میان فرق اسلامی و مبارزه مشترک با تفرقه به عنوان بزرگترین خطر امروز برای مسلمین جهان، برگزار شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از بیانیه مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری پاکستان در اسلام‌آباد، همایش وحدت اسلامی به ریاست «عارف علوی» رییس جمهوری این کشور روز دوشنبه با حضور شخصیت‌های نام آشنای مذهبی، علمای شیعه و اهل تسنن، وزیر امور مذهبی و سایر مقامات ارشد پاکستانی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد.

هدف از برگزاری این همایش ترویج اتحاد و رواداری میان فرق اسلامی در پاکستان، لزوم شناسایی عوامل تفرقه و همگرایی بیشتر روحانیون برای جلوگیری از تفرقه در کشور و پیروی از مشترکات اسلامی بود.

رییس جمهوری پاکستان طی سخنرانی در این مراسم گفت که صرف نظر از اختلافات علمی و عقیدتی، نفرت پراکنی از روی جهل و نادانی تهدید بزرگی به نام تفرقه را برای مسلمانان به وجود می‌آورد که به ضرر همه تمام می‌شود.

وی با اشاره به طرح قدرت‌های بزرگ برای پاشیدن بذر نفاق میان بلاد اسلامی و ایجاد درگیری میان آنان اشاره کرد و اظهار داشت: جنگ میان ایران و عراق یک توطئه بود که قدرت‌های بزرگ از آن سود بردند. اوضاع فعلی عراق و سوریه نیز نتیجه تفرقه و سوء رواداری توسط مسلمانان است.

عارف علوی تاکید کرد که تکفیر نباید جایگاهی در میان ما داشته باشد. باید بدانیم که هیچ کس حق ندارد مسلمانی را تکفیر کند یا به عقاید و مقدسات آنان توهین کند.

رییس جمهوری پاکستان افزود که مکه مکرمه و مدینه منوره باید محور وحدت و مشترک همه مسلمانان باشد و نباید مشترکات خود را فدای برخی از اختلافات کنیم. لذا مطابق قرآن کتاب آسمانی مسلمین، همگی به ریسمان الهی چنگ زده و نباید پراکنده شویم.

شرکت کنندگان در همایش ملی وحدت اسلامی در کاخ ریاست جمهوری پاکستان در پایان با صدور اعلامیه مشترک تاکید کردند که تمام فرق اسلامی و رهبران مذهبی آنان از هرگونه افراط گرایی، خشونت، فرقه گرایی، تروریسم و غارتگری به نام اسلام و مذهب اعلام برائت می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: هیچ فرقه‌ای حق اهانت به ساحت نورانی اهل بیت اطهار علیهم السلام، اصحاب رسول الله (ص) و حضرت امام مهدی (عج) را ندارد و در صورت هرگونه تکفیر و توهین تمام فرق اسلامی ضمن برائت از عوامل آن، باید علیه تمام مجرمان مطابق با قانون قاطعانه برخورد شود.

اعضای همایش وحدت اسلامی در پاکستان همچنین بر واکنش مشترک علیه فتواهای خودساخته و مغایر با قرآن و منویات اسلام، احترام به حقوق اقلیت‌ها و پیروان سایر ادیان و شناسایی و برخورد قانونی با عوامل تکفیر به ویژه در ایام محرم تاکید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha