باغ های صیفی و سبزی تبریز ظرفیت بوم گردی دارند

تبریز- ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز سطح زیر کشت سبزی و صیفی در این شهرستان را ۲ هزار هکتار و مساحت فعلی باغ های صیفی و سبزی حکم آباد و قراملک را ۶۵۰ هکتار اعلام کرد و گفت: این اراضی جزو میراث و ذخایر کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی است و ظرفیت مناسبی برای بوم گردی محسوب می‌شوند.

فرامرز افشانی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته سعی می کنند با تخصیص بودجه، منابع و هزینه چنین مکان هایی را ایجاد کنند، گفت: با وجود چنین داشته هایی، ما آن ها را حفظ نکرده ایم .

وی با بیان اینکه در جریان توسعه شهری تبریز که زمانی از آن به عنوان باغ شهرها یاد می شد، بخش مهمی از این اراضی کشاورزی به مرور از بین رفته است ، گفت: سعی ما بر حفظ داشته‌های فعلی است و در این راستا چندین جلسه مشترک با شهرداری ها، دانشگاه، سازمان میادین، محیط زیست و میراث فرهنگی داشته ایم .

وی با اشاره به اینکه به ریاست معاون استاندار آذربایجان شرقی و عضویت جهادکشاورزی و شهرداری ها کارگروهی مرتبط با این موضوع، تشکیل شده است، گفت: طبق مصوبات آن، مقرر شده است هر اقدامی در این مناطق در قالب پارک بزرگ قبل از اجرا در کارگروه مطرح و با حفظ شرایط فعلی اراضی بخش کشاورزی عملی شود.

وی با اشاره به محصولات شاخص این شهرستان از جمله پنیر لیقوان، گوجه سردرود، سبزی و محصولات صیفی حکم آباد و باغ‌های قراملک گفت: همه اینها نشان از آن دارند که در رقابت با صنعت و خدمات، در بخش کشاورزی حرفی برای گفتن داریم .

افشانی اظهار داشت: برخلاف تصورات موجود و مبتنی بر این که تبریز، یک شهرستان صنعتی است اما این شهرستان یکی از  شهرستان های فعال در بخش کشاورزی است و فعالیت های خوبی در این بخش دارد.

وی به وجود ۱۱۰ هزار هکتار اراضی ملی و ۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: از این ۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۲۲ هزار هکتار دیم و ۲۲ هزار هکتار آبی است که سه هزار و ۹۰۰ هکتار از این اراضی آبی، متعلق به باغ هاست.

افشانی با اشاره به رتبه های اول استانی این شهرستان در صنایع تبدیلی کشاورزی، کشت کلزا و مرغداری گوشتی و تخمی و وجود دامداری های متعدد صنعتی و سنتی در این شهرستان از تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی و فرآوری ۳۱۰ هزار تن محصول در این شهرستان خبر داد.

وی با اشاه به وجود ۸۱ گلخانه فعال در سطح ۳۰ هکتاری، ۶۳ واحد گاوداری صنعتی و ۴۹۳ واحد گاوداری سنتی، ۲۶ واحد مرغداری گوشتی و ۲۲ واحد مرغداری تخمی با ظرفیت جوجه ریزی بیش از ۲ میلیون قطعه ای، افزود: هشت هزار و ۷۳۹ کندوی مدرن و چهار هزار و ۴۹۰ کندوی بومی و تولید تقریبی هزار و ۱۰۰ تن عسل در این شهرستان، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار گندم آبی و چهار هزار هکتار گندم با تولید سالانه ۲۹ هزار تن گندم از دیگر ظرفیت های کشاورزی شهرستان تبریز است.

افشانی به کشت ۲ هزار هکتاری کلزا در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: نصف کلزای استان آذربایجان شرقی در این شهرستان کاشته می شود که پارسال بنا به شرایط نامناسب جوی، مشکلات پیش آمده در بحث آبیاری و باد زدگی  ۱۸۰۰ تن کلزا تحویل کارخانه ها شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز میزان تولید گوشت قرمز در این شهرستان را سه هزار و ۴۰۰ تن، تولید گوشت سفید را سه هزار و ۱۰۰ تن، تخم مرغ را ۱۱ هزار و ۲۲۹ تن، شیر خام را ۵۳ هزار و ۷۵۴ تن اعلام کرد و گفت: این حجم تولید نشانگر این است که شهرستان تبریز، از شهرستان های فعال در بخش کشاورزی است و در اقتصاد کشاورزی استان سهم مهمی دارد.

به گزارش ایرنا، باغات سبزی و صیفی منطقه شمالغرب تبریز حدفاصل میدان آذربایجان تا سه راهی فرودگاه و پایین دست محلات حکم آباد، عموزین الدین ( آخر خیابانهای بهار و حجتی )که یکی از مناطق بکر و زیبای تبریز از بعد فضای سبز باغات و زمین های صیفی جات می باشد و مردم را در تمام فصول سال به خود جذب می کند تا نیازهای سبزی و صیفی خویش را از آنجا تهیه کنند. 

مزارع سبزی آن منطقه که قدمتی چند صد ساله دارند پیش از این از طریق قنات ها و چشمه ها آبیاری می شدند و دراثر توسعه شهر و خیابان کشی ها و خاک برداری ها و ...  چشمه ها و قناتهای منطقه تخریب شدند و پس از آن با استفاده از چاههای عمیق و نیمه عمیق آبیاری می شوند.

خاک منطقه به لحاظ خاکورزی و دادن کود حیوانی به بهترین و مرغوبترین خاک کشاورزی تبدیل شده است و حدود ۱۵۰۰ نفر کشاورز و کارگر کشاورزی درآنجا به فعالیت مشغولند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =