فارس  و فرش قرمزی که کرونا بر روی آن جولان می‌دهد

شیراز - ایرنا- کارشناسان بهداشت و سلامت استان فارس نسبت به وضعیت قرمز تمامی استان های همجوار این استان هشدار می دهند و با اشاره به اینکه فارس نیز بار دیگر به این جایگاه نزدیک می شود یادآور شدند: در صورت بی توجهی مردم به اصول بهداشتی شامل استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و حفظ فاصله فیزیکی، استان فارس نیز در هفته های آینده با وضعیت قرمز مواجه می شود.

بر اساس آمارهای موجود با گذشت حدود هفت ما از شیوع ویروس کرونا در کشور، آمار ابتلای مردم فارس به این بیماری از ابتدا تاکنون، به مرز ۵۰هزار نفر رسیده است.

نشست روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور اعضای ستاد دانشگاهی روز دوشنبه  در یکصد و شصت و هفتمین نشست این ستاد، به بررسی تاثیرات بیماری کرونا  طی ۷ ماه گذشته بر جامعه پزشکی پرداختند.

 رئیس دانشگاه در نشست  این ستاد با گرامیداشت چهلمین سالروز آغاز هفته ملی دفاع مقدس، یاد و خاطره تمامی شهدای هشت سال جنگ تحمیلی را گرامی داشت و بر پاسداشت آرمان های آنان به عنوان الگویی روشن برای جامعه امروز تاکید کرد.

مهرزاد لطفی با اشاره به نقش تاثیر گذار نیروهای داوطلب بسیجی در مبارزه با کرونا ، افزود: بسیج در عرصه های مختلف از هشت سال جنگ تحمیلی گرفته تا محافظت از حرم های اهل بیت(ع) و اکنون نیز در جنگ با کروناویروس فعال بوده و این بر هیچ کس پوشیده نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: اگر وضعیت استان فارس در مدیریت کرونا مطلوب بوده، بخشی از آن را مدیون مشارکت بسیجیان تلاشگر هستیم که در حوزه های مختلف مانند پیشگیری، درمان، نظارت بهداشتی بر مبادی ورودی استان و تولید ماسک فعالیت چشمگیری داشته اند.

دکتر  لطفی  در این نشست ، برگزاری نشست های آموزشی برای به روزرسانی اطلاعات علمی مرتبط با بیماری کرونا  در تیم های ارائه خدمات سلامت را اقدامی ارزشمند در شرایط کنونی و با توجه به گذشت ۷ ماه از شیوع بیماری دانست و از اعضای این ستاد خواست تا برگزاری وبینارهای آموزشی، به ویژه در سطح کلان منطقه تداوم داشته باشد.

او در ادامه به بررسی آمار ابتلا به تفکیک شهرستان های مختلف استان پرداخت و اقدامات صورت گرفته برای روند مهار بیماری در شهرهای دارای آمار بالای ابتلا را مورد پیگیری قرار داد.

رئیس دانشگاه همچنین روند نمونه گیری در آزمایشگاه های تشخیصی استان، موارد ابتلا طی ۲۴ ساعت گذشته، نحوه پذیرش و بستری بیماران در بیمارستان های مرجع استان و موارد مرگ و میر طی روز گذشته تاکنون را بررسی کرد.

علی اکبری  معاون درمان دانشگاه نیز در ادامه گزارشی از میزان بستری بیماران مشکوک و علامت دار در بیمارستان های استان و ظرفیت کنونی بیمارستان ها برای پذیرش موارد جدید ارائه داد.

این نشست با ارائه گزارشی از سوی دکتر  اورنگ ایلامی  عضو هیات علمی دانشگاه در زمینه تاثیرات بیماری کووید ۱۹ بر جامعه پزشکی کشورهای مختلف دنیا ادامه یافت.

در این گزارش بر اساس یک پژوهش علمی، شرایط هفت هزار و پانصد پزشک در کشورهای انگلستان، برزیل، آمریکا، اسپانیا، فرانسه، مکزیک، پرتقال و آلمان پس از شیوع پاندمی کووید ۱۹ در زمینه هایی مانند تخصص های درگیر در تیم های درمانی کروناویروس، میزان ابتلای پزشکان و خانواده آنان به بیماری، درآمد، اشتغال، تغییر روند فعالیت های روزمره و ارتباط خانوادگی مورد پایش قرار گرفته بود و نتایج آن اعلام شد.

با توجه به موارد مطرح شده اعضای این ستاد به مقایسه الگوهای مطرح شده در جامعه پزشکی کشور پرداخته و پیرامون این موضوع تبادل نظر شد.

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اعلام انجام بیش از ۲۷۸ هزار مورد نمونه آزمایشگاهی مربوط به کرونا  در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون گفت: آمار موارد مثبت قطعی شناسایی شده به ۴۹ هزار و ۹۲۰ مورد رسیده است.

 عبدالرسول همتی  با اشاره به مرگ یک هم استانی مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع آمار جانباختگان این بیماری در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون را ۹۳۸ نفر اعلام کرد.

او با بیان اینکه هم اکنون ۷۶۳ بیمار مشکوک و یا دارای علامت کروناویروس در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان بستری هستند، افزود: از این تعداد ۷۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

دکتر همتی همچنین از افزایش آمار بهبودیافتگان بیماری کووید ۱۹ به ۴۶ هزار و ۴۹۹ نفر از ابتدای شیوع تاکنون خبر داد و گفت: این افراد هم اکنون با سلامت کامل از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

معاون بهداشت دانشگاه در گزارش امروز خود به میانگین سنی مبتلایان در استان اشاره کرد که ۴۱ سال بوده است و افزود: میانگین سنی جانباختگان نیز از ابتدای شیوع بیماری، ۶۷ سال بوده است.

  همتی ۵۷ درصد مبتلایان استان را مرد و ۴۳ درصد را زن اعلام کرد و ادامه داد: در آمار جانباختگان استان نیز ۵۹درصد از گروه مردان و ۴۱ درصد از گروه زنان بوده اند.

او با بیان توصیه امروز خود به مردم استان، نسبت به وضعیت قرمز تمامی استان های همجوار فارس هشدار داد و یادآور شد: در صورت بی توجهی مردم فارس به اصول بهداشتی شامل استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و حفظ فاصله فیزیکی، استان فارس نیز در هفته های آینده با وضعیت قرمز مواجه می شود و امیدواریم با همکاری عمومی در این زمینه، با چنین شرایطی مواجه نشویم.

از دیروز تا امروز ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر رسیده است،  متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۷ بیمار   جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر رسید.

اخبار مرتبط