۳۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 1785
کد خبر: 84049136
۰ نفر

برچسب‌ها

ایران قرمز و نگرانی‌های آخرین پاییز قرن!

تهران - ایرنا - حریرچی پیشگام مدافعان سلامت - که در ۷ ماه گذشته آرامش نداشته است - بار دیگر وضعیت همه شهرهای ایران را قرمز اعلام کرد. آمار مبتلایان روزانه دوباره از ۳۰۰۰ نفر عبور کرده و اگرچه خوشبختانه هنوز به یاری خداوند و کوشش کادر خستگی‌ناپذیر درمان آمار روزانه فوتی‌ها افزایش چندانی نداشته است اما برخی متخصصان نسبت به موج سوم وفاجعه روزانه ۶۰۰ فوتی در صورت عدم مراقبت هشدار داده‌اند.

 در آستانه آخرین پاییز قرن نگرانی هایی جامعه را متاثر می‌کند:
 ۱ - با روند صعودی مبتلایان روزانه کویید۱۹ این نگرانی وجود دارد که بار دیگر مناقشه مقصریابی در فضای رسانه‌ای و مجازی دامن زده شود؛ عده ای برگزاری مجالس عزاداری دهه اول محرم را عامل افزایش مبتلایان قلمداد کنند، گروهی سفرهای تعطیلات دهه اول شهریور را علت وضعیت قرمز بدانند و جمعی نیز متولیان کنکور و بازگشایی مدارس را مقصر جلوه دهند.
واقعیت آن است که این گونه مناقشات رهگشای هیچ مشکلی نیست و جز غفلت از مراقبت ثمره دیگری ندارد. برای رفع نگرانی باید به آینده اندیشید. لذا انتظار می‌رود در عزاداری های پیش رو - همچنان که اکثراً در دهه اول محرم پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند - مراقبت ها را افزایش دهند و برخی از محافلی که در این زمینه سهل انگاری داشتند با وضعیت پیش آمده مراقبت‌های بهداشتی را جدی‌تر بگیرند.

عاشقان حسینی اصرار بر راهپیمایی اربعین نداشته باشند و رهسپار مرزها نشوند و هیئت‌های عزاداری که طبق سنوات گذشته در دهه آخر صفر عازم مشهد می‌شدند از این سفر صرف نظر کنند و برنامه ای جایگزین در شهر خود تدارک ببینند.
کسانی که منتظر هر تعطیلی برای بستن بار سفر هستند، سفرهای پاییزی را از برنامه خود حذف کنند و بالاخره متولیان آموزش و پرورش و آموزش عالی با همکاری سایر دستگاه‌ها، موانع و مشکلات آموزش مجازی را مرتفع سازند تا نیاز به حضور در مدارس ودانشگاهها در وضعیت قرمز به حداقل برسد.
۲ - دومین نگرانی پاییز امسال همزمانی اپیدمی کرونا و آنفلوآنزا و محدودیت های واکسن آنفلوآنزاست.

اگرچه امسال چند برابر سالهای قبل واکسن آنفولانزا تدارک دیده شده ولی با توجه به هشدارهایی که در طی ماه‌های اخیر نسبت به خطرات این تقارن در پاییز داده شد میزان تقاضا بیش از عرضه پیش‌بینی می‌شود و نگرانی ازدحام در داروخانه ها و مراکز توزیع واکسن آنفلوآنزا و گسترش بیشتر کویید۱۹ جدی است.
لذا انتظار می‌رود با توجه به اولویت گروه‌های در معرض آسیب، مسئولان با برنامه ریزی دقیق و زمانبندی صحیح به نحوی عمل کنند که مراجعه برای واکسن آنفلوآنزا مدیریت شود و مردم نیز حال افراد مسن و بیماران زمینه ای را مدنظر داشته باشند و فرصت دریافت واکسن آنفلوآنزا را برای آنها فراهم کنند.

مصونیت نسبی اشخاص در معرض آسیب می تواند ابتلای دیگران را نیز کاهش دهد و نگرانی ها را کمتر دامن بزند.
۳ - سومین نگرانی از گرانی است. متاسفانه موج گرانی ها و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم روند شتابنده ای گرفته است .در زمینه لوازم خانگی و نیازهای درازمدت خانوار،مواجهه مردم با جمله «این هنوز قیمت قبلی است!» نگران افزایش بیشتر قیمت‌ها می شوندو در مورد نیازهای روزمره از لبنیات و حبوبات تا گوشت و مرغ و تخم مرغ و ... متاسفانه گرانی سرعت بیشتری گرفته است.

در این زمینه نگاه ها متوجه قوای کشور است تا با حمایت از تولیدکننده داخلی و برنامه ریزی دقیق در زمینه واردات و صادرات کالاهای مورد نیاز مردم ودقت در قیمت گذاری و افزایش نظارت، نگرانی از گرانی را کاهش دهند.
امیدواریم با همکاری مسئولان و مردم هم در حوزه سلامت و رعایت مراقبتهای بهداشتی، هم در زمینه تامین نیازها و مهار گرانی ها، نگرانی های پاییزی مردم جدی گرفته شود تا آخرین پاییز قرن برای مردم فصل خاطرات تلخ نباشد.

** روزنامه نگار و فعال رسانه ای

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =