افشای فساد ۲ تریلیون دلاری در فعالیت‌های مالی آمریکا

تهران –ایرنا – هزاران سند مربوط به فساد ۲ تریلیون دلاری در نظام مالی آمریکا به یک گروه بین‌المللی از خبرنگاران درز پیدا کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، این افشاگری بر بیش از ۲ هزار گزارش مربوط به فعالیت مشکوک تمرکز دارد که در شبکه اجرای جرایم مالی دولت آمریکا تنظیم و ثبت شده است.

بانک ها و دیگر نهادهای مالی هنگامی که گمان برند یک مشتری از خدمات شان برای فعالیت جنایی بالقوه استفاده می کند، گزارش فعالیت های مشکوک را تهیه و تنظیم می کنند.

این در حالی است که تنظیم این گزارش مستلزم آن نیست که بانک ها تعاملات تجاری با مشتری را متوقف کنند.

این اسناد در اختیار شرکت رسانه ای خبری اینترنتی آمریکا (بازفیدنیوز) قرار گرفت و این شرکت، اسناد را با کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران محقق سهیم کرد.

 گفته می شود که این اسناد نشان می دهد که بانک های بزرگ به افراد پرخطر از سراسر دنیا خدمات مالی ارائه می دهند که در برخی موارد، این افراد تحت تحریم های دولت آمریکا قرار دارند.

براساس اعلام کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران محقق، این اسناد به بیش از ۲ تریلیون دلار تراکنش به تاریخ ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷میلادی مربوط است.

یکی از نام های فاش شده در گزارش فعالیت های مشکوک، «پل مانافورت» است؛  استراتژیستی سیاسی که ستاد انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ را به مدت چند ماه سرپرستی می کرد.

وی پس از افشای فعالیت مشاوره ای برای «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهوری سابق اوکراین استعفا داد و بعدا به کلاهبرداری و فرار مالیاتی محکوم شد.

به گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران محقق، بانک ها شروع به کاهش سطح همکاری مرتبط با مانافورت کردند، زیرا ظن و گمان ها از سال ۲۰۱۲ اندک اندک نمایان شد.

در سال ۲۰۱۷، بانک چندملیتی آمریکایی «جی پی مورگان چیس» گزارشی از انتقال وجوه الکترونیکی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار با شرکت هایی در قبرس را که مبادلات تجاری با مانافورت داشتند، تهیه و تنظیم کرد.

در گزارش جداگانه ای انتقال های وجه الکترونیکی به ارزش یک میلیارد دلار از سوی بانک جی پی مورگان چیس نشان داده می شود که این بانک بعدها به دلیل ارتباط با «سمیون موگیلویچ» رئیس جنایات سازمان یافته روس که در لیست ۱۰ فرد تحت تعقیب اف بی آی قرار دارد، مورد ظن قرار گرفت.

سخنگوی جی پی مورگان چیس به بی بی سی گفت: ما همه قوانین و مقررات در حمایت از فعالیت دولت برای مقابله با جرایم مالی را دنبال می کنیم.

به گزارش بی بی سی، بانک انگلیسی «اچ اس بی سی» به گروهی از جنایتکاران اجازه داد میلیون ها دلار را از حساب هایشان انتقال دهند حتی با وجودی که کلاهبرداری شان شناسایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =