۴۴ هکتار از اراضی پارس‌آباد زیرکشت کنجد ناشکوفا قرار گرفت

اردبیل - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی پارس‌آباد مغان از کشت کنجد ناشکوفا در سطح ۴۴ هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد.

حسن نظیفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اهمیت کشت دانه‌های روغنی و پتانسیل بالای منطقه مغان در تولید محصولات زراعی ۴۴ هکتار از کنجد ناشکوفا به صورت پایلوت در اراضی زیرشبکه و بالای کانال کشت شده است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر از سطح سبز مطلوبی برخوردار می باشد و پیش‌بینی می‌شود با موفقیت اجرای این طرح پایلوت در سال آتی سطح زیرکشت کنجد به طور چشمگیری افزایش یابد.

وی گفت: کشت این محصول به دلیل برداشت سخت و غیرمکانیزه در چندین سال اخیر به شدت در استان و کشور کاهش یافته است، در حالی که با رفع مشکلات برداشت غیرمکانیزه این رقم قابلیت خوبی برای کاشت، داشت و برداشت دارد.

گیاه کنجد با نام علمی از جمله گیاهان بومی ایران است که از قرن‌ها پیش در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر کشور کشت می‌شده و دارای نیاز آبی کم، گرمادوست و همچنین مقاومت زیادی به خشکی و گرما دارد.

از جمله مزایای کنجد می‌توان به اهمیت فراوان این محصول در توسعه کشاورزی مناطق خشک و نیمه خشک به عنوان یک کشت تابستانه، زراعت دوم در تناوب با غلات و نباتات جالیزی و اهمیت بسزایی که در توسعه کشاورزی پایدار دارد، اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =