اشعار سهراب در زادگاهش تصویر می‌شوند

تهران-ایرنا- مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پروژه «شهرهای خلق» در معاونت هنری گفت: هر شهر بر اساس ویژگی اقلیمی، فرهنگی و نامداران خود، میزبانی یکی از رشته‌های هنری را بر عهده خواهد گرفت که «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» در کاشان در ادامه این رویکرد است.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری رویدادهای «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» و «جشنواره سالانه پرسبوک» در شهر کاشان، گفت: رویکرد معاونت هنری در دوره جدید توجه به خلاقیت شهرها و پروژه‌ای به نام شهرهای خلاق بوده است که بر اساس ویژگی های اقلیمی، فرهنگی و نامداران هر شهر، برای میزبانی یکی از رشته‌های هنری پیش‌قدم شوند که برای این کار پژوهش جدی صورت گرفت و شهرهایی به‌ عنوان شهرهای خلاق معرفی شدند که طی سال‌های آینده در یک رشته هنری فعالیت جدی‌تری خواهند داشت.

وی افزود: طبیعتاً همه شهرهای ما ظرفیت مناسبی برای هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، سینما و موسیقی دارند که برای مثال، مشهد یا تبریز در حوزه عکاسی فعال هستند. با خلاقیت دوستان حاضر در کاشان بنا بر حضور و تولد شاعر و نقاش بزرگ معاصر سهراب سپهری این جایزه را پیشنهاد دادند. امیدواریم این جایزه در سال‌های آینده مسیر خودش رو پیدا کند و به‌عنوان یک جایزه جدی در عرصه ملی و بین‌المللی نقش ایفا کند. آثار سهراب اکنون در مهم‌ترین حراج‌های هنری دنیا مورد توجه قرار گرفته است پس این بضاعت وجود دارد که جایزه بزرگی با نام سهراب در کشور داشته باشیم.

مدیرکل هنرهای تجسمی با اشاره به برگزاری برخی رویدادهای خارج از تهران گفت: سالانهِ هنر معاصر پرسبوک و جایزه سال سهراب سپهری در شهر کاشان برگزار می شود. خانم ندا درزی مؤسس و دبیر رویداد برای این دوره رویداد عنوان «دستکار» را پیشنهاد داده‌اند و ۱۲ هنرمند مدعو و ۶ هنرمند به صورت مشارکتی، به چیدمان در خانه منوچهری کاشان می‌پردازند. روشهای چاپ دستی روی پارچه یکی از کارگاه‌های مرتبط با این رویداد است. اگر شرایط کرونا اجازه دهد، بازدید حضوری خواهیم داشت در غیر اینصورت، بازدید از چیدمان به صورت مجازی است. برخی از اشعار سهراب نیز برای تصویرگران مشخص‌شده است و هنرمندان آثار تولیدشده خود را برای دبیرخانه ارسال می کنند.

به دنبال جلب توجه مخاطبان با بهره گیری از ویژگی های فرهنگی کاشان هستیم 

سعید ابریشمی راد شهردار کاشان در این نشست گفت: شهرداری‌ها بیش از آنکه یک سازمان خدماتی باشند یک نهاد اجتماعی هستند و هدف غایی در شهرداری‌ها مفهوم توسعه است. فارغ از تمام تعابیر و تعاریف موضوع توسعه بر پایه‌های فرهنگی یک جامعه استوار است و اگر ما در تعالی فرهنگ جامعه بخواهیم بکوشیم هیچ ابزاری مؤثرتر از ابزار هنر در انتقال مفاهیم ارزشی در فرهنگ هر جامعه وجود ندارد که بتواند به زیباترین و لطیف ترین شکل ممکن آن را ارائه کند.

وی افزود: هنر می‌تواند بین مخاطب و جامعه ارتباط برقرار کند و پیام خود را منتقل کند لذا در حوزه توسعه ما به دنبال بنام برندسازی در کاشان هستیم تا در جذب سرمایه‌ها و جلب توجه مخاطبین از ویژگی های شهر کاشان با پیشینه تاریخی بیش از هفت هزار سال تمدن و شهرنشینی  بهره ببریم.

شهردار کاشان با اشاره به رویدادهای مختلف ملی در این شهر گفت: برای اولین بار جایزه سال تصویرگری اشعار سهراب در کاشان برگزار می شود. امیدواریم در این ایامی که بیماری و ویروس منحوس کرونا کمی اضطراب و نگرانی در جامعه ایجاد کرده است با برگزاری این رویدادها و اتفاقات ضمن رعایت همه ملاحظات پروتکل‌ها، روحیه شادابی و نشاط را در جامعه به‌ویژه هنردوستان ایجاد کنیم و همواره شاهد زندگی و پویایی در گستره کالبد و روح و جان شهر باشیم.

جایزه «سال سهراب» نیمه اول آذر برگزار می شود

حسین صدقی دبیری جایزه سهراب نیز در تشریح جزییات این رویداد گفت: جایزه سال سهراب با رویکردی برای آشنایی بیشتر جامعه با اندیشه شاعر و نقاش نوگرای کاشان و ایران برگزار می شود. مهلت ارسال آثار، بیستم آبان‌ماه است و مراسم این رویداد در نیمه اول آذرماه برگزار می‌شود. داوران مرحله اول از کاشان انتخاب شدند و داوران بخش نهایی محسن حسن پور، علی بوذری و مرتضی اسماعیلی سهی هستند. ایام برگزاری جایزه سه روز خواهد بود که در این ایام سه ورک‌شاپ برگزار خواهد شد. اگر شرایط اجازه بدهد ما بازدید حضوری را برای مخاطبان خواهیم داشت.

دهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک ۲۷ تا ۲۹ مهربرگزار می‌شود و  جایزه سال تصویرگری سهراب سپهری  نیمه آذرماه بر اساس برخی اشعار سهراب در خلق اثر صورت می‌گیرد.

نشست خبری رویدادهای «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» و «جشنواره سالانه پرسبوک» با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، سعید ابریشمی‌راد شهردار کاشان، میثم نمکی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۳۱ شهریور) در ساختمان معاونت امورهنری برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =