کانون هماهنگی زرشک و عناب در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود

بیرجند - ایرنا - رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زرشک و عناب با هدف حمایت برنامه‌ریزی شده از این محصولات در استان راه‌اندازی می‌شود.

سید جلال‌الدین صادقی روز دوشنبه در مجمع عمومی هیات موسس کانون ملی دانش، صنعت و بازار زرشک و عناب در خراسان جنوبی افزود: در ماه‌های اخیر و با پیگیری‌های مستمر و مجدانه پژوهشگران مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان و مشارکت فعال صنعتگران، بازاریان و محققان، موافقت اولیه راه‌اندازی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زرشک و عناب از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ شده است.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های کانون ملی زرشک و عناب در سال‌های پیش‌ رو، جلب مشارکت جمعی برای حل مشکلات پیش روی تولید، فرآوری، بازاریابی و صادرات این محصولات و معرفی ظرفیت‌های موجود در حوزه دو محصول زرشک و عناب به بنگاه‌های صنعتی، پژوهشگران، مدیران و عموم جامعه است.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین تدوین رویکردهای نوآورانه برای حل مشکلات و تجاری‌سازی ظرفیت‌های موجود، ایجاد آگاهی درباره چالش‌ها و فرصت‌های مرتبط با فرآوری زرشک و عناب نیز از دیگر برنامه‌های این کانون در استان است.

وی تاکید کرد: با راه‌اندازی این کانون، ارتباط موثری بین شرکت‌های کوچک و بزرگ صنعتی با پژوهشگران، مخترعان، فناوران ایرانی و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه این دو محصول راهبردی برقرار خواهد شد.

صادقی عنوان کرد: به وجود آوردن بستر و زمینه مناسب برای هماهنگی و هدایت سرمایه‌ها به سمت نیروهای متخصص دانشگاهی و علمی صاحب نظر در حوزه زرشک و عناب، ایجاد فضایی مناسب برای فعالیت فعالان حوزه کشاورزی، صنعت، دانشگاهیان و ایده‌پردازان در راستای توسعه ایده، مهارت‌افزایی و ارائه مشاوره برای ورود زرشک و عناب به صنعت، تدوین سند راهبردی و چشم‌انداز مناسب برای این دو محصول و ترغیب مسوولان به مقوله تجاری‌سازی آنها از دیگر اهداف راه‌اندازی کانون است.

وی تدوین خطی و مشی‌ها و هدف‌گذاری اثربخش در زمینه این محصولات و توانمندسازی دانشگاهیان، محققان و کارآفرینان برای ورود محصولات نوآورانه از زرشک و عناب به صنعت را از دیگر برنامه‌های کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زرشک و عناب  در استان عنوان کرد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی این کانون‌ها توانسته نقش بسیار تاثیرگذاری در ایجاد ارتباطی موثر و کارآمد بین مراکز علمی و پژوهشی، بخش‌های تولیدی و شبکه توزیع کالا و خدمات در کشور داشته باشند.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی داشت: این کانون‌ها در حوزه‌های استراتژیک کشور ایجاد شده و نقش بی‌بدیلی در تشویق و ترغیب مراکز علمی و پژوهشی و صنعتی برای برقراری ارتباط موثر و کارآمد داشته است.

وی، حمایت برنامه ریزی شده از زرشک و عناب و جلب مشارکت جمعی برای حل مشکلات پیش روی تولید، فرآوری، بازاریابی و صادرات این محصولات را از جمله مهمترین اهداف راه اندازی کانون زرشک و عناب بوده عنوان کرد.

صادقی تاکید کرد: امید است با راه اندازی کانون زرشک و عناب گامی اساسی برای رفع موانع تولید و حمایت از ۲ محصول زرشک و عناب در کشور برداشته شود.

 وی گفت: حمایت از تولید محصولات راهبردی هر منطقه از کشور یکی از مصادیق بارز حمایت از تولید ملی به حساب می‌آید.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: استان خراسان جنوبی به عنوان بزرگترین تولید کننده عناب و همچنین تولید کننده انحصاری زرشک در کشور و زرشک بی‌دانه در جهان شناخته می‌شود.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری توسط سازمان‌ها، نهادها و متولیان حمایت از محصولات کشاورزی استان همچنین اقدامات ارزشمندی برای حمایت از تولید زرشک و عناب در استان خراسان جنوبی انجام گرفته است.

صادقی ادامه داد: این در حالیست که عدم هماهنگی و هم‌افزایی در اقدامات مراکز علمی و پژوهشی، مراکز صنعتی، فعالان بازار و تجارت و همچنین نبود ساز و کارهای مشخص و مدون برای حمایت از این محصولات منجر شده است تا مشکلات تولید این محصولات راهبردی همچنان رفع نشود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نبود مرجعی قانونی برای پیگیری درخواست‌های بحق تولید کنندگان و مطالبه‌گری از سازمان‌های مربوطه باعث شده است تا بسیاری از راهکارهای عملیاتی در مسیر قانونی خود قرار نگیرد که نتیجه آن از رونق افتادن کشاورزی و کسب و کارهای وابسته به آن در استان بوده است.

اخبار مرتبط