بیش‌از یکهزار پرنده در زرآباد کنارک تلف شدند

چابهار- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست کنارک در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: بیش‌از یکهزار پرنده یاکریم وقمری در بخش زرآباد این شهرستان به علت نامعلومی تلف شدند.

حسن ذاتی کیخا روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی پس از اطلاع از تلف شدن پرندگان از محل بازدید کردند و قرار است با انجام آزمایشات و بررسی‌ها نتیجه مرگ این پرندگان اعلام شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته نیز شاهد این مرگ و میر بوده‌ایم افزود: اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بررسی موضوع عامل تلف شدن شمار زیادی پرنده یاکریم را بیماری ویروسی نیوکاسل تشخیص داد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کنارک گفت: پرندگان تلف شده ناشی از بیماری‌های ویروسی بلافاصله معدوم می‌شوند.

وی بیان کرد: دامپزشکی علائم بیماری نیوکاسل در پرندگان را تنگی نفس، سرفه، نشانه‌های عصبی، افتادگی بال و گردن، گیجی، اسهال سبز و کاهش تخمگذاری در مرغ‌های محلی، صنعتی و پرندگان مهاجر می‌داند.

به گزارش ایرنا یاکریم بزرگتر از دیگر گونه‌های قمری بوده و رنگ آن شنی صورتی یا نخودی کمرنگ است و نیم طوق سیاهی روی گردن دارد.

بخش زرآباد در ۱۵۰ کیلومتری شهر کنارک استان سیستان و بلوچستان و در ۱۷۰ کیلومتری شهرستان جاسک هرمزگان واقع شده است.

کنارک در ۶۴۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای مکران و همسایگی شهرستان چابهار و استان هرمزگان واقع شده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =