۳۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۳
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 84048719
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۳۹ تن عسل در شاهین‌دژ تولید شد

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ گفت: زنبورداران این شهرستان امسال ۴۳۹ تن عسل برداشت کرده‌اند که این مقدار در مقایسه با پارسال ۳۲ درصد کاهش داشته است.

اسکندر عبدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان عسل در مجموع از ۴۱ هزار کندوی بومی و مدرن این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته نیز ۷۰۰ تُن عسل از زنبورستان‌های شاهین‌دژ برداشت شده بود، اضافه کرد: براساس سرشماری‌های انجام شده در سال جاری از مجموع کندوهای این شهرستان در حال حاضر ۳۹ هزار کلنی مدرن و ۲ هزار کلنی بومی یا سنتی در این شهرستان وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ افزود: در این سرشماری میانگین برداشت عسل از هر کندوی مدرن در این شهرستان ۱۱ کیلوگرم و از کندوی سنتی پنج کیلوگرم ثبت شد.

عبدی گفت: طی ۲ سال گذشته ۳۷۰ تٌن شکر یارانه‌ای با هدف حمایت و رونق این صنعت با قیمت مصوب بین اعضای زنبورداران این شهرستان توزیع شده که ۱۵۰ تن آن مربوط به سال جاری است.

۴۵۰ زنبودار شاهین‌دژی در حوزه تولید عسل فعال هستند که از این تعداد ۳۵۰ نفر در قالب ۱۵۰ زنبورستان در مناطق ییلاقی و مابقیه در روستاها ساکنند.

این شهرستان در مجموع دارای ۹۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی است که از این مقدار ۲۵ هزار هکتار به صورت آبی و مابقی هم به صورت دیم کشت می‌شود.

شاهین‌دژ رتبه هفتم تولید عسل آذربایجان‌غربی را در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =