بالارفتن حدنصاب‌ها به دلیل کاهش ظرفیت پذیرش دکتری است

تهران- ایرنا- معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه سال گذشته در برخی رشته‌ها ظرفیت بیشتری داشتیم، گفت: ظرفیت پذیرش بیشتر رشته‌ها امسال نسبت به سال گذشته کاهشی بوده است؛ بنابراین حدنصاب‌ها افزایش یافته و دانشجوی کمتری برای مصاحبه دکتری دعوت شده است.

تعدادی از داوطلبان کنکور دکتری ۹۹ در خصوص معرفی نشدن به دانشگاه با وجود داشتن رتبه های زیر ۱۰۰ انتقاداتی داشته و اذعان داشته اند که دانشگاه ها کمتر از پنج برابر ظرفیت داوطلب برای مصاحبه دعوت کرده اند.

حسین حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: زمانی که حدنصاب هر رشته ای اعلام می شود، دانشگاه تهران پنج تا هفت برابر ظرفیت، داوطلب برای مصاحبه دعوت می کند و برخی رشته هایی که تقاضا برای آنها کم است، تا ۱۰ برابر نیز ممکن است به مصاحبه دعوت شوند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار داشت: بنابراین قطعا برای پذیرش داوطلبان تا حداقل پنج برابر و در بیشتر رشته ها هفت برابر و تعدادی از رشته هایی که تقاضای کمتری وجود داشته تا ۱۰ برابر ظرفیت اعلام کرده ایم تا سازمان سنجش، داوطلب به ما معرفی کنند منتهی رتبه ای که برای افراد اعلام می شود، به سازمان سنجش برمی‌گردد.

حسینی توضیح داد: ممکن است در رشته ای مثلا تعداد ۲۵ نفر معادل پنج برابر ظرفیت، معرفی شوند و داوطلبی دارای رتبه ۱۵ یا ۲۵ باشد و معرفی نشود که تابع موضوعات دیگری مثل اعمال سهمیه ها است اما به طور کلی دانشگاه ها برای هر رشته بیش از پنج برابر ظرفیت پذیرش داوطلب برای مصاحبه دعوت کرده است.

وی اظهار داشت: ما هیچ رشته ای نداشتیم که دعوت آنها کمتر از پنج برابر باشد اما برخی رشته ها به صورت گرایشی هستند و ممکن است اسم افراد تکرار شود. به عنوان مثال فردی که رتبه یک یا دو کنکور شده است، سه گرایش را اسم نویسی می کند که تعداد افرادی که اسم نویسی می کنند کم می شود؛ از این رو، ما سعی کرده ایم رشته هایی که به صورت گرایشی هستند، تعداد ظرفیت را تا هفت و حتی ۱۰ برابر افزایش دهیم.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما باید ظرفیت هایی را که سازمان سنجش اعلام می کند در نظر بگیریم، گفت: همچنین ممکن است رشته ای سال گذشته پنج نفر ظرفیت داشته اما امسال سه نفر ظرفیت داشته باشد؛ این مساله به تعداد ظرفیت پذیرش دانشگاه بستگی دارد.

به طور کلی ما در برخی رشته ها سال گذشته ظرفیت بیشتری داشتیم و معمولا امسال ظرفیت پذیرش نسبت به سال گذشته کاهشی بوده است.

حسینی با بیان اینکه دانشگاه ها در یک سال ظرفیت های بیشتری را جذب می کنند، تصریح کرد: شرایط و اعلام ظرفیت سالانه جذب دانشجوی دکتری به شرایط دانشگاه‌ها بستگی دارد که به عنوان مثال اگر در برخی سال ها ظرفیت اساتید و آزمایشگاه ها تکمیل باشد، ما ظرفیت کمتری را اعلام می کنیم.

۳۰ درصد جذب دانشجوی دکتری از سهمیه‌ها

وی با بیان اینکه کرونا در خصوص ظرفیت تاثیری نداشته است، گفت: تکمیل تمام ظرفیت های مقطع دکتری بستگی به سیاست های کلی دارد که تمام ظرفیت دانشگاه تکمیل شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران تصریح کرد: به دلیل شرایط موجود اختیار دانشگاه ها سلب شده است. در حوزه دکتری تا سال ۸۰ دانشگاه ها آزمون دکتری را برگزار می کرده اند و در دنیا نیز به این شکل است که دانشجو دکتری را استاد پذیرش می کند در کشور ما برخی آزمون ها مثل دکتری نیمه متمرکز شده که مطلوب نیست. از طرف دیگر سهمیه ها چندین برابری ایثارگران اعلام شده  که شرایط خاصی است که ما نیز تابع مقرارات کلی هستیم.

حسینی یادآور شد: ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه های بزرگ از سهمیه ایثارگران است به عنوان مثال از سه نفر جذب در مقطع دکتری یک نفر دارای سهمیه جذب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =