مشاور سابق کاخ سفید: رویکرد ترامپ در قبال افغانستان اشتباه است

تهران – ایرنا – «مک مستر» مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ سیاست های رئیس کنون دولت آمریکا در قبال افغانستان را یک اشتباه خواند و گفت که ترامپ امتیازهای زیادی به طالبان داده و این به ضرر دولت افغانستان است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از سی ان ان، مک مستر همچنین از مذاکرات صلح افغانستان که با میانجیگری آمرکیا انجام شد، انتقاد کرد و آن را به ضرر دولت افغانستان دانست.

سی ان ان ادامه داد: مک مستر، ژنرال چهار ستاره بازنشسته ارتش آمریکا که سال ها در (جنگ های)عراق و افغانستان حضورداشت گفت که رئیس جمهوری آمریکا امتیازات بسیاری به طالبان داده است.

دولت دونالد ترامپ به دنبال آن است تا با به نتیجه رساندن توافقی میان طالبان و دولت افغانستان، هرچند توافقی نیم بند، شکننده و نصفه و نیمه، آن را هزینه تبلیغات انتخاباتی خود کند.

بنابراین گزارش مک مستر در ویژه برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی.بی.اس» (CBS)  گفت: تصور می کنم آنچه که وی (ترامپ) بنابر سیاست جدید در قبال افغانستان انجام داده، در حقیقت شراکت و همکاری با طالبان و به واقع از طرق مختلفی علیه دولت افغانستان است.

مک مستر  دراین مصاحبه تلویزیونی افزود: این یک سیاست غیر عاقلانه  است، آنچه که دراین زمینه نیاز است، تعهد آمریکا به ادامه کمک به دولت افغانستان می باشد.

مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا درحالی به انتقاد از سیاست دولت ترامپ در قبال صلح افغانستان پرداخت که به گفته برخی تحلیلگران منطقه ای برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر این بدبینی را بوجود آورده است که این نه یک راهبرد برای صلح در افغانستان بلکه یک شگرد تبلیغاتی برای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا است.

کارشناسان با اشاره به شتاب ترامپ برای رسیدن به نتیجه سریع در گفت و گوهای صلح می گویند چنین عجله ای از سوی ترامپ و تیم وی برای فوریت بخشیدن به روند صلح طبیعتا به انتخابات آینده آمریکا مرتبط است ترامپ برای مبارزات انتخاباتی چیز زیادی در چنته ندارد و شکست دولت وی در مهار کرونا باعث شده است تا حتی توان ابرقدرتی آمریکا هم زیر سوال برود در چنین شرایطی توافق صلح افغانستان یک برگ برنده و یک امتیاز خوب برای انتخاب دوباره ترامپ است. 

درهمین حال «گران هیواد» سخنگوی وزارت خارج افغانستان در واکنش به ادعای روز جمعه ۲۹ شهریورماه ترامپ مبنی بر ا ینکه طالبان گروهی زیرک و سرسخت است، گفت که سخنان ترامپ  مصرف داخلی داشته‌است.

تا ۳۰ شهریورماه ، ۹ روز از ورود تیم های کابل و طالبان به دوحه قطر می گذرد و  در حال رایزنی برای آغاز مذاکرات رسمی صلح هستند.

درهمین حال دفتر ایرنا در کابل  نیز گزارش داد: «محمدنعیم وردک» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده که مذاکرات «صلح بین افغانستانی» با فراز و فرودهای فراوانی رو به رو خواهد بود و این گروه تا زمانی که به علت‌های جنگ پرداخته نشود، حاضر به برقراری آتش بس فوری و سراسری نیست .

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =