روایت روزنامه پاکستانی از کمک آمریکا به نظام‌های خودکامه و تخریب مردم سالاری

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «داون» اتهام آمریکا علیه برخی کشورها مبنی بر دخالت در انتخابات آتی ریاست جمهوری را یک ترفند قدیمی کاخ سفید دانست که در زمان‌ مشخصی آن را به کار می‌گیرد اما خود همواره از نظام‌های خودکامه در جهان حمایت کرده و در مقابل دست به توطئه و تخریب علیه دولت‌های دموکراتیک می‌زند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان داون در سرمقاله خود به رویکرد مداخله جویانه آمریکا در سایر کشورها پرداخت و نوشت توطئه علیه دولت دکتر مصدق در ایران و همدستی با بریتانیا در جهت تخریب اولین دولت منتخب ایران، نمونه بارز خوش خدمتی کاخ سفید به حاکمان دیکتاتور و تخریب نظام مردم سالاری در دیگر کشورهاست.

در این سرمقاله آمده است: این روزها آمریکایی‌ها دوباره بازی اتهام علیه سایر کشورها مبنی بر دخالت در انتخابات آتی ریاست جمهوری را مطرح کرده و در ادعای خود به نام جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین اشاره کرده‌اند.

روزنامه داون نوشت: در دنیای سرد سیاست، برخی کشورها و دولت‌ ها از راه تبلیغات و جنگ روانی برای بی‌اعتبار کردن مخالفان خود استفاده می‌کنند. همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمزمه‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور شنیده می‌شود که مدعی دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات آتی آمریکا هستند.

داون افزود: جامعه اطلاعاتی آمریکا نگران بی‌اعتبار شدن ترامپ در مقابل جو بایدن رقیب دموکرات وی و همچنین به چالش کشیده شدن مشروعیت روند سیاسی در آمریکا هستند.

این روزنامه انگلیسی زبان پاکستان نوشت: دخالت خارجی در فرآیند سیاسی سایر کشورها قابل قبول نیست اما ایالات متحده در طول چند دهه گذشته همان روش‌هایی را استفاده کرده که اسلاف آنان علیه رقبای خارجی خود به کار گرفته بودند.

«آمریکا طی سال‌های گذشته در بیشتر کشورهای درحال توسعه به سختی تلاش کرده است تا نظام‌های خودکامه و دیکتاتور را تقویت کند و در مقابل دولت‌های دموکراتیک که حاضر به تبعیت از خواسته‌های کاخ سفید نیستند را، به زمین زده است؛ الگویی که آمریکایی‌ها آن را در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا به کار گرفته‌اند» .

روزنامه داون افزود: آمریکا همواره برای نجات از دولت‌های چپ، دست به تخریب زده و مدتهاست که در امور داخلی آنان دخالت می‌کند. درحالی که واشنگتن هیچ احترامی به قوانین بین المللی قائل نیست.

این روزنامه پاکستانی در پایان نوشت که همه کشورها باید به مرزهای حقوق بین الملل و اصل عدم مداخله احترام بگذارند به ویژه آن دسته از کشورهایی که (اشاره تلویحی به آمریکا) سابقه زیادی در نقض کنوانسیون‌های بین المللی را در کارنامه خود دارند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار جهان