صنعت آب و برق شمال خوزستان، افتخارآفرین دوران دفاع مقدس

دزفول-ایرنا- کارکنان صنعت آب و برق شمال خوزستان با آغاز تهاجم سراسری دشمن بعثی در ۳۱ شهریور ماه سال ۵۹ در کنار سایر مردم، فعالیت‌های فنی، رزمی و عملیاتی خود را آغاز کرده و با تقدیم ۲۱ شهید برای کشور افتخارآفرینی کردند.

به گزارش ایرنا، هنوز سه روز از آغاز تهاجم همه جانبه رژیم بعثی عراق نگذشته بود که ستاد هماهنگی و کمک رسانی انجمن اسلامی کارکنان ناحیه شمال سازمان آب و برق خوزستان با هدف بسیج امکانات انسانی و فنی زیر نظر فرمانداری دزفول تشکیل شد.
این ستاد به گفته فرمانده بسیج صنعت آب و برق شمال خوزستان در دوران دفاع مقدس سوم مهرماه سال ۵۹ آغاز به کار کرد و در نخستین اقدام در راستای تقویت توان لجستیکی رزمندگان اسلام، ۶۳ دستگاه خودروی سبک ادارات مختلف را همراه با راننده در اختیار فرماندهان عملیات زمینی و پایگاه چهارم شکاری دزفول قرار گرفت تا در بخش‌های مختلف از جمله واحد موشک انداز تاو، اعزام نیرو به خطوط مقدم جبهه، حمل مهمات و تدارکات، دیده‌بان‌های توپخانه ۱۵۵ مورد استفاده قرار گیرند.
به دلیل کمبود و نارسایی های اولیه در ابتدای جنگ، اعزام ماشین آلات سنگین از قبیل لودر، تانکر، بلدوزر، بیل مکانیکی، بالابر و کمپرسی همراه با رانندگان مربوطه در دستور کار قرار گرفت و بخشی از نیاز جبهه‌ها به ماشین آلات سنگین بویژه در سنگرسازی و ایجاد خاکریز از طریق مجموعه شبکه آبیاری دز تامین شد.
"سید علی میرزکی ابراهیمی" فرمانده بسیج صنعت آب و برق شمال خوزستان در دوران دفاع مقدس با اشاره به توان تخصصی کارکنان این اداره گفت: تا پایان جنگ، تعمیر خودروهایی که بر اثر ترکش گلوله‌های دشمن آسیب می‌دیدند؛ توسط پرسنل «مکانیک کار» مجموعه شبکه آبیاری دز انجام می‌شد.
این رزمنده دفاع مقدس بیان کرد: به دلیل نزدیکی کوی سوم شعبان دزفول به خطوط مقدم نبرد، بیمارستان موقت صحرایی با حدود ۷۰ تخت در محل باشگاه و مهمانسرای دز راه اندازی و مداوای مجروحان با امکانات مناسبی در این بیمارستان انجام می‌شد.
وی با یادآوری موشکباران مکرر دزفول توسط دشمن بعثی خاطرنشان کرد: در روزهای سخت موشکباران و بمباران مناطق مسکونی دزفول، ماشین آلات سنگین شبکه آبیاری دز به صورت شبانه‌روزی در بیرون آوردن مردم از زیر آوار نقشی بیاد ماندنی ایفا کردند.  
میرزکی ابراهیمی با تاکید بر اینکه حتی در سخت‌ترین شرایط جنگ هم، انجام وظایف اصلی کارکنان شبکه آبیاری دز یعنی تامین آب مزارع کشاورزی متوقف نشد، گفت: بررسی ابعاد جغرافیایی شبکه آبیاری دز نشان می‌دهد که تقریباً تمام کانال‌های آبیاری این شبکه در ماه‌های اولیه جنگ در تیررس گلوله‌های توپ و خمپاره دشمن قرار داشت؛ بویژه منطقه غرب دز کاملا نزدیک به خطوط مقدم جبهه قرار داشت و کارکنان توزیع آب در مناطقی گاه به صورت سینه خیز، کار تغییرات دریچه‌های آبیاری را انجام می‌دادند.
فرمانده بسیج صنعت آب و برق شمال خوزستان در دوران دفاع مقدس با گرامیداشت یاد شهدای صنعت آب وبرق گفت: در مدت هشت سال دفاع مقدس ۲۱ نفر از کارکنان صنعت آب و برق شمال خوزستان به شهادت رسیدند.

شهر دزفول در هشت سال  جنگ تحمیلی مورد اصابت ۱۷۶ موشک دور برد فراگ و اسکاد بی قرار گرفت؛ هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت بر سر مردم بی‌دفاع دزفول فرو ریختند و پنج‌هزار و ۸۲۱ گلوله توپ به نقاط مختلف این شهر اصابت کرد. 
در این هشت سال ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، تجاری، آموزشی و مذهبی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد در دزفول خسارت دید. 
مردم دزفول در هشت سال جنگ نابرابر ۲ هزار و ۶۰۰ شهید، ۴۰۰ جانباز، ۴۵۲ آزاده و ۱۴۷ جاویدالاثر تقدیم کردند. 
به پاس ایستادگی مردم دزفول در هشت جنگ تحمیلی این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی نامگذاری شد. 
چهارم خرداد نیز در تقویم رسمی کشور روز مقاومت و پایداری - روز دزفول نامگذاری شده است.

۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =