۳۱ شهریور ۱۳۵۹/ پیام آیت‌الله خامنه‌ای در پی حمله هوایی نیروهای بعث به پایگاه‌های‌ مرزی کشور

تهران- ایرنا- سی و یکم شهریورماه ۱۳۵۹، نیروهای بعث عراق به چند پایگاه مرزی کشور حمله هوایی کردند که در پی آن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نماینده امام راحل در ارتش و عضو شورای دفاع ملی ضمن محکوم کردن این عمل یک پیام رادیویی را نیز انتشار دادند.

ملت بزرگ ایران در شهریور ۱۳۵۹ خورشیدی، شاهد یکی از مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر شدند. آنان خود را آماده نبردی نابرابر در برابر حمله رژیم بعث به خاک وطن کردند و با ایستادگی، مقاومت و شهادت در برابر کشور متجاوز نهال نوپای انقلاب را از گزند حوادث به سلامت به سرمنزل مقصود رسانند.

۳۱ شهریور ۱۳۵۹ خورشیدی، رژیم بعث به ۱۵ پایگاه نیروی هوایی ایران حمله کرد. عراق با توجه به پیش‏بینی خود که توان نظامی نیروی هوایی ایران را ۳۰ درصد در نظر گرفته بودند، می‌‏خواست راه را برای نفوذ بیشتر به کشور باز کند. البته این عمل آنان بی پاسخ نماند و خلبانان نیروی هوایی با انجام عملیاتی به نام انتقام پاسخ محکمی به پایگاه‌های هوایی عراق دادند. آنها در این عملیات پایگاه هوایی شعیبیه، در بصره و پایگاه کوت را مورد حمله قرار دادند.

هنگامی که عراق، حملات هوایی سراسری خود را علیه ایران اسلامی شروع کرد، عملیات تاکتیکی «انهدام نیروی هوایی عراق» جهت کسب برتری هوایی توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نخستین ساعات اول مهر بر پایه طرح «نبرد البرز» انجام گرفت. با ابلاغ رمز«کمان ۹۹» هواپیماهای جنگنده بمب افکن و شکاری رهگیر نهاجا در هفت پایگاه هوایی کشور به غرش درآمدند و باندهای پروازی را پشت سر نهادند. هر گروه با بهره‌گیری از سوخت‌گیری هوایی برای انهدام هدف‌های دوردست، یا بدون عملیات سوخت‌گیری در هوا، فضای کشور عراق را شکافتند و اهداف خود را در سراسر خاک عراق در هم کوبیدند.

در ارتباط با حمله هوایی نیروهای بعثی عراق به پایگاه های هوایی کشور، آیت الله خامنه ای یک پیام رادیویی منتشر کردند. در شرح پیام آمده است:‌ «ملت مسلمان و انقلابی ایران- برادران و خواهران، دولت دست نشانده و مزدور عراق تجاوز هوایی را به حریم جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده و به چند پایگاه هوایی حمله کرده است. ما تاکنون نخواسته بودیم که حمله را آغاز کنیم اما ارتش جمهوری اسلامی تجاوز این بعثی های دست نشانده را تحمل نمی کند و درس تلخی به صدام خواهد داد. مردم عزیز ما باید خونسردی و متانت خود را حفظ کنند و هر گونه شایعه را که احیانا ضد انقلاب منتشر می کند، نفی کنند و به پادگان های نظامی نزدیک نشوند و در انتظار لحظه انجام مسوولیت همگانی از سوی رهبر عظیم الشان محول خواهد شد، باشند. هم اکنون برادرهای رزمنده ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمین و هوا و دریا نبرد سرگرمند. نتایج متعاقبا به اطلاع ملت خواهد رسید.»

برگرفته از: آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha