مشکلی برای تامین داروهای پیوند وجود ندارد

تهران - ایرنا - رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تولید برخی داروهای پیوند در انحصار یک یا ۲ کشور است و به دلیل اعمال تحریم‌ها تهیه آنها سخت شده است اما تاکنون با تلاش مدیران کشور مشکلی نداشته‌ایم.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر مهدی شادنوش درخصوص تأمین دارو برای بیماران پیوندی اظهار داشت: نگران هستیم که سلامتی بیماران پیوندی به خاطر موارد مختلف از جمله انتقال ارز یا تحت فشار قرار گرفتن کارخانه های تولیدکننده، به خطر بیفتد.

وی افزود: آنچه در این روزها ما را بیشتر آزار می دهد، مساله دارو برای بیماران پیوندی و سایر بیماران خاص است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت همچنین از ارتقای شاخص پیوند در ایران خبر داد و گفت: گام‌های بلندی برای فرهنگ سازی پیوند عضو در ۲ سال اخیر برداشته شد، اهدای عضو براساس هر یک میلیون نفر جمعیت در کشور به عنوان یک شاخص جهانی در نظر گرفته می شود و با توجه به این شاخص، ایران در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷، سه پله ارتقا داشته است.

شادنوش به انجام بیش از ۶۰ هزار عمل پیوند در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: همه اعمال جراحی که در دنیا برای پیوند عضو وجود دارد، در ایران نیز انجام می شوند و هیچ عمل پیوندی نیست که ما از عهده آن برنیاییم.

وی ادامه داد: ایران از نظر پیوند عضو در منطقه بی رقیب و در معرفی برخی تکنیک ها رتبه‌های اول جهانی را دارا است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان این که پیوند عضو در کشور یکی از حوزه‌ها پُرافتخار نظام سلامت است، گفت: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، اعمال جراحی پیوند عضو متوقف شدند ولی بلافاصله با تشکیل کمیته‌های علمی، پروتکل‌های پیوندی را طراحی کردیم.

شادنوش افزود: از اواخر اسفند ۹۸ پیوند عضو از سر گرفته شد و تا دهم اردیبهشت امسال حدود ۳۶ پیوند عضو اورژانسی در کشور انجام شد.

وی تصریح کرد: تعداد پیوندهای ما در ۶ ماه اول سال ۱۳۹۹ نسبت مدت مشابه سال گذشته، تقریباً ۳۰ درصد کاهش داشته و البته این موضوعی است که در همه جای دنیا وجود دارد و حتی در بسیاری از کشورها پیوند عضو متوقف شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha