پایان تابستان و آخرین اخبار کرونا در استان‌ها

استان‌ها- ایرنا - آخرین روز فصل تابستان در حالی سپری می‌شود که هفت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور و اضطراب شهروندان و مسوولان در خصوص شیوع این بیماری می‌گذرد و همچنان نگرانی‌ها از تداوم بیماری و شیوع موج سوم همه گیری آن در فصل پاییز به دغدغه اصلی اقشار مختلف جامعه تبدیل شده است.

گزارش سخنگوی وزارت بهداشت در این زمینه بیانگر آن است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته گذشته به پایین‌ترین میزان خود در ۶ هفته قبل از آن رسیده است؛ آنطور که سیما سادات لاری اعلام کرد، میزان استفاده از ماسک در مراکز و اماکن عمومی در حال حاضر ۱۶.۴۵ درصد کاهش داشته و میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی به ۶۴.۲ درصد رسیده است که نسبت به هفته قبل از آن کاهش ۸.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

با شروع موج سوم کرونا در کشور بار دیگر پزشکان و مسوولان حوزه سلامت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پوشش ماسک از سوی مردم تاکید دارند و از مردم می خواهند از تجمعات و رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند زیرا اوضاع شیوع کرونا بحرانی شده است و اگر موج سوم شکل بگیرد، شاهد مرگ و میرهای بیشتری خواهیم بود.

امروز نیز ویروس کرونا با گرفتن جان ۱۷۷ نفر دیگر از هموطنان در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ را در کشور به ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر رساند.

به گفته سیما سادات لاری سخنگوی  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند هرچند خوشبختانه تاکنون ۳۶۱ هزار و ۵۲۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

وی روز دوشنبه از آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس اینطور گزارش داد: از دیروز تا امروز ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۹۴ نفر از آنها بستری شدند و در مجموع ۳۹۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند.

هنوز استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی 
استان اردبیل از روز گذشته در وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا قرار گرفته و علاوه بر چهار شهرستان خلخال، اردبیل، مشگین‌شهر و گرمی که در وضعیت قرمز قرار دارند، شهرستان‎‌های بیله‌سوار، پارس‌آباد، نمین، نیر و سرعین نیز در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار گرفته اند.

به گفته دکتر شهرام حبیب زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در شبانه‌روز گذشته تعداد ۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که از این تعداد ۲۳ نفر در اردبیل، ۲ نفر در پارس‌آباد، ۱۱ نفر در مشکین‌شهر، سه نفر در گرمی و ۲ نفر در بیله سوار در حال سپری کردن مراحل درمانی خود هستند.

۵۰ درصد بیماران کرونایی بستری در زنجان بدحال هستند

به گفته دکتر پرویز قزلباس رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم اکنون ۳۳۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری و از این تعداد ۷۶ نفر در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت هستند که ۵۰ درصد آنان را بیماران بدحال تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در برخی از استان‌های کشور افزود: ارتباط تنگاتنگی بین میزان گردش ویروس کرونا با افزایش بیماران مبتلا به این بیماری وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود طی ۲ تا سه هفته آینده این بیماری سیر صعودی داشته باشد. استان از پیک دوم بیماری کرونا گذر کرده اما هنوز هم به وضعیت قبل از شروع پیک دوم این بیماری بازنگشته‌ چرا که شاهد رفتار جدید ویروس در استان زنجان هستیم،

محدودیت های کرونایی بیشتری در کرج اعمال می‌شود

همچنین از کرج نیز خبر رسیده که غفور قاسم پور معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج اعلام کرده در صورت ادامه بی توجهی ها به پروتکل های بهداشتی محدودیت های کرونایی بیشتری در این شهرستان اعمال می شود.

گزارش های دانشگاه علوم پزشکی استان البرز حاکی افزایش روزانه پیک ابتلا است و فرماندار ویژه کرج با اظهار نگرانی از تازه ترین آمارهای مراکز بهداشتی و درمانی گفته است به نظر می رسد در موج سوم کرونا بار دیگر مجبور به اعمال محدودیت های کرونایی شویم. 

قاسم پور همچنین با اشاره به جمعیت قابل توجه دانشجویان و دانش آموزان در کرج، پیرامون  نحوه فعالیت مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: آموزش تعطیل بردار نیست اما مادامی که سلامت نباشد آموزش معنایی ندارد و این دو لازم و ملزوم هم هستند.

 وضعیت بهداشتی یک هزار و ۲۰۰ مدرسه در استان مرکزی بررسی شد

از  استان مرکزی خبر رسیده که طرح پایش نحوه اجرای دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا در یک هزار و ۲۰۰ مدرسه زیرپوشش این دانشگاه در ۱۰ شهرستان استان مرکزی انجام شد.

دکتر ایراندخت حیدری رئیس گروه سلامت جوانان و نوجوانان دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرده است که چک لیستی از ۷۶ سوال  برای یک هزار مدرسه شامل فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت ساختمان، بهداشت ابزار و تجهیزات، حفاظت فردی سرایدار با اخذ گواهی سلامت و آموزش انجام شده است.

وی با بیان اینکه  این پایش از ۱۵ شهریور ماه آغاز شده، اظهار داشت:  اجرای دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا در مدارس شهرهای کمیجان، شازند، تفرش و آشتیان انجام شده و بقیه شهرها از جمله اراک تا پایان هفته تکمیل خواهد شد.

چهارمحال و بختیاری در اوج موج دوم شیوع کرونا قرار دارد

به گفته مجید شیرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری در حالی که بسیاری از استان‌های کشور وارد موج سوم شیوع کرونا شده‌اند اما این استان همچنان روزهای اوج موج دوم را سپری می‌کند.

وی  افزود: نزولی شدن روند شیوع کرونا در حال حاضر تنها با پیشگیری و اعمال محدودیت‌های اجتماعی امکانپذیر است از همین رو به مانند فروردین ماه امسال، پویش چهار هفته در خانه بمانیم در استان راه‌اندازی شده است.

شیرانی بیشترین شیوع کرونا در استان را به ترتیب در شهرستان‌های بروجن، شهرکرد، فارسان و بن اعلام کرد و گفت: اگر چه استفاده همگانی از ماسک در استان از سوی بسیاری از افراد رعایت می‎شود اما در برخی موارد بی‌توجهی به پروتکل‌ها به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی منجر به انتقال کرونا از افراد ناقل به اطرافیان آن‌ها می‌شود.

البرز وارد سومین موج قرمز کرونا شد

سخنگوی ستاد کرونا استان البرز اعلام کرد که این استان به دلیل افزایش شمار مبتلایان وارد سومین موج قرمز کرونا شد. دکتر محمد بابایی ادامه داد طی روز گذشته ۱۳۰ بیمار جدید در مراکز درمانی استان بستری شدند که با بیشترین فراوانی موج دوم برابری می کند.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده کرونایی گفت : اگر این وضعیت در روزهای آینده استمرار یابد با مشکلاتی به مراتب بیشتر موج های اول و دوم مواجه خواهیم شد.

آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در قزوین رکورد زد

از قزوین نیز خبررسیده که آمار فوتی‌های ناشی از کرونا رکورد زد و پیمان نامداری سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این خصوص گفت: آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان قزوین با فوت ۱۱ بیمار در شبانه روز گذشته طی چهار ماه گذشته تاکنون رکورد زد.

وی با اشاره به وضعیت کرونا در قزوین افزود: در هفته های اخیر بیش از ۳۰۰ نفر در استان قزوین به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده اند که از این بین بیش از ۵۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند.

افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان

همچنین آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بالا رفتن میزان مرگ و میر مبتلایان به کرونا در این استان در چند روز گذشته نتیجه رفتارهای سه تا چهار هفته گذشته و رعایت نکردن پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

وی افزود: از حدود یک ماه گذشته با وجود همه هشدارهای داده شده، تجمع‌ها و جابه‌جایی جمعیت افزایش یافت که برخی از آنها غیر ضروری و یا بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بود و همین امر به افزایش آمار در این روزها منجر شد به گونه‌ای که مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان  امروز نسبت به روزهای گذشته ۲ برابر شد و به رقم بی‎سابقه ۳۸ تن رسید.

اهم اخبار و گزارش های کرونایی در استان ها 

مورد مثبتی از کرونا در مراکز سالمندان کرمانشاه مشاهده نشده است

معلم فوت شده بر اثر کرونا در کرمان، بازنشسته بود

مهدهای کودک ایلام در صورت رعایت پروتکل‌ها ستاره دریافت می‌کنند

تردد زائر و مسافر از مرزهای خسروی و پرویزخان ممنوع است

مسؤولان زنجانی با ارائه راهکارهایی در مبارزه با کرونا پیشگام باشند

کرونا بساط دستفروشان میبدی را درهم ‌پیچید

عزم جهادی مقابله با کرونا الگوگیری از دفاع مقدس بود

تولید روزانه ماسک در استان تهران به ۴ میلیون رسید

بانک ملی ایلام ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا پرداخت کرد

کرونا در کیش؛‌ تداوم ممنوعیت برگزاری کلاس‌های حضوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =