۳۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۵
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84048219
۰ نفر

برچسب‌ها

 سناتور روس: آمریکا به قوانین بین‌الملل تعرض کرد

مسکو – ایرنا- رئیس کمیسیون سیاست گذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) با انتقاد از موضع آمریکا در مورد ایران اعلام کرد: آمریکا به قوانین بین‌الملل اختیارات شورای امنیت سازمان ملل تعرض کرد.

به گزارش ایرنا، «آلکسی پوشکوف» رئیس کمیسیون سیاست گذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون روز دوشنبه در توئیتی نوشت: آمریکا سعی دارد با اقدامات یکجانبه، ازسرگیری تحریم های شورای امنیت در مورد ایران را بر سازمان ملل تحمیل کند. 

وی افزود: این تعرض مستقیم به اختیارات شورای امنیت، منشور و نقش سازمان ملل و قوانین بین المللی است. 

مقام پارلمانی روس خاطرنشان کرد: دبیر کل سازمان ملل از پذیرفتن خواسته آمریکا خودداری کرد زیرا که چنین اقدامی به معنی قبول کردن موضع تحمیلی آمریکا ازسوی سازمان ملل می شد.

 به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز شنبه در نامه ای به رئیس شورای امنیت اعلام کرد که قصد ندارد هیچ اقدامی در پاسخ به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها در مورد ایران مطابق با قطعنامه 2231 بکار گیرد زیرا که در شورای امنیت هیچ اقدامی در این مورد انجام نگرفته است. 

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی به رئیس شورای امنیت اعلام کرد با توجه به این‌که ایران برجام را بطور کامل اجرا نمی کند، آمریکا یک ماه بعد (روز ۲۰ ماه سپتامبر) تحریم ها علیه این کشور را بازمی گرداند.

اما در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رئیس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است،درباره نامه آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه یا اسنپ بک اطلاع رسانی کند.

دیان دیجانی نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را هم برعهده دارد، در پاسخ گفت با توجه به مخالفت اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با درخواست آمریکا، اقدام بیشتری نمی‌توان درباره این درخواست انجام داد.

پمپئو  روز  یکشنبه با صدور بیانیه‌ای و به رغم مخالفت جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است. وزیر امور خارجه آمریکا درحالی مدعی از سرگیری تحریم‌ها از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و بجز آمریکا، تنها کشور دومنیکن به آن رای مثبت داد.

وزارت امور خارجه روسیه  روز گذشته در بیانیه‌ای با بیان اینکه "آمریکا با ارائه اطلاعات نادرست در مورد بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به گمراه کردن جامعه جهانی ادامه می‌دهد" اعلام کرد ادعای آمریکا در مورد بازگرداندن تحریم‌ها واقعیت ندارد و جهان برای نگاه به برجام عینک آمریکایی نمی زند.

 در این بیانیه گفته شد:  بدیهی است که مقام های آمریکایی می دانند که ادعای آنها در این مورد واقعیت ندارد به همین خاطر همه کسانی را که با دیدگاه آن موافق نیست تهدید به وضع تحریم و مجازات های دیگر می کند. بنظر می رسد دستگاه سیاست خارجی آمریکا استدلال های دیگر ندارد.

 رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نیز دیروز اعلام کرد: یکجانبه گرایی امریکا در مورد ایران، به اصول اساسی سازمان ملل ضربه می زند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =