تظاهرات گسترده مصری ها در اعتراض به فساد دولت السیسی

تهران- ایرنا- هزاران مصری در قاهره و دیگر شهرهای این کشور علیه عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و فساد دولت وی دست به تظاهرات زدند و با شعارهایی خواستار برکناری او از قدرت شدند.

به گزارش خبرگزاری «عربی۲۱» تظاهرکنندگان مصری دیروز (یکشنبه) به دنبال دعوت "محمد علی" هنرمند تبعیدی و صاحب شرکت ساختمانی مصری در برخی از شهرها و استان های این کشور به ویژه در قاهره، الجیزه، البحیره، اسکندریه، اسوان، قلیوبیه و اسیوط به خیابان ها آمدند.

این هنرمند مصری در چندین فیلم ویدیوئی که در صفحه فیسبوک خود انتشار داده، رئیس جمهوری و ارتش مصر را متهم به فساد کرده است. وی در فیلم‌های خود گفته است که سال‌ها با ارتش مصر همکاری کرده و در ارتباط با فساد آگاهی دارد

از سوی دیگر در میان فراخوان های تظاهرات امروز (دوشنبه) نیز در میدان تحریر در پایتخت مصر، هشتگ های  "انقلاب آغاز شده است" و "در خیابان بمانید" در توییتر منتشر شد.

این اولین باری است که مصری ها در اعتراض به السیسی رییس جمهور مصر در سال ۲۰۲۰ به خیابان ها آمده اند و آن در ادامه تظاهراتی است که در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹ (۲۹ شهریور ۱۳۹۸) برگزار شد.

تظاهرکنندگان مصری با سردادن شعارهایی علیه عبدالفتاح السیسی خروج وی از قدرت را خواستار شدند و نسبت به  اقدامات و فساد رژیم حاکم که خشم گسترده ای را در مصر برانگیخته، معترض هستند.

السیسی در اواخر ماه گذشته گفته بود که اگر مردم مصر از اقدامات دولت وی راضی نیستند و درباره ادامه ماندن در قدرت همه پرسی برگزار می کند؛ رییس جمهور مصر همچنین تأکید کرده بود که اگر مصری ها خواهان برکناری او از قدرت باشند، مشکلی نخواهد داشت.

السیسی افزود: یا جلوی تخلفات را می گیریم و به کارها نظم می بخشیم یا من از دولت کناره گیری خواهم کرد و شخص دیگری امور دولت را به عهده خواهد گرفت که در این صورت آن را ویران خواهد کرد.

نیروهای امنیتی مصر نیز در واکنش به اقدام معترضان، تظاهرات مصری ها در جیزه، اسکندریه و البحیره را با گازهای اشک آور متفرق کردند.

معنرضان در این تظاهرات شعارهای  "سیسی  برو"، "سیسی دشمن خداست" و "اگر بمیریم، خانه های خود را ترک نمی کنیم"،  بگو نترس  ... سیسی باید  برود" را سر دادند.

میدان تحریر در قاهره، پایتخت مصر، و سایر میادین اصلی در برخی استانهای این کشور، پس از فراخوان برای شرکت در تظاهرات روز یکشنبه، شاهد هشدارهای امنیتی گسترده ای بود.

این تظاهرات، نخستین حرکت اعتراضی ضد دولتی در میدان التحریر قاهره پس از سال ۲۰۱۱ و آغاز بهار عربی در مصر است که به دنبال آن به حکومت سی ساله "حسنی مبارک" دیکتاتور پیشین مصر پایان داد.

جمعه شب نیز شماری از مردم مصر علیه «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور در شهر سوئز واقع در شرق قاهره تظاهرات کردند.

.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =