دشت‌های ممنوعه کشور پارسال به بیش از ۴۰۰ دشت رسید

تهران - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرودر یکی از صفحه‌های اجتماعی نوشت: تعداد دشت‌های ممنوعه کشور در سال ۱۳۴۷ به تعداد ۶۰۹ دشت بوده که این عدد درسال گذشته به ۴۰۵ دشت افزایش یافت.

«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: وابستگی کشور به آب‌های زیر زمینی بعلت‌ بارندگی نامتوازن بسیار زیاد است.

وی افزود:برداشت از آب‌های زیر زمینی در وضع فعلی حدود۵۰ میلیارد متر مکعب در سال است که ۸۹درصد آن برداشت برای مصارف کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نوشت: اکنون در دشت‌های ممنوعه اجازه حفر چاه جدید و تخلیه اضافه داده نمی‌شود و برداشت‌ها باید براساس قوانین تعیین شده، انجام شود.

تقی زاده خامسی اضافه کرد: یکی از مهمترین دلایل این موضوع، سیاست‌های ناصحیح بهره برداری و حفاظت از منابع آب زیر زمینی در سطوح مختلف است.

معاون وزیر نیرو نوشت: براساس آمار و اطلاعات ارائه شده تا انتهای سال ۱۳۹۵ تعداد ۴۱۷ هزار حلقه چاه برای مصارف مجاز دارای پروانه بهره برداری بوده که از این تعداد ۴۱۶ هزار حلقه چاه برای مصارف کشاورزی(۸۵درصد)، ۴۹ هزار حلقه چاه برای مصارف صنعتی(۱۰درصد) و ۲۲ هزار حلقه چاه برای مصارف شهری(۵درصد) بوده است.

وی توضیح داد:مسئله مدیریت آب زیر زمینی و کنترل افت سطح آب زیر زمینی مسئله‌ای پیچیده است و فقط به مباحث هیدرولوژیکی وابسته نبوده، بلکه به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و قانونی نیز نیاز دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =