گزارش اولیه نهاده‌های دامی و فولاد در کمیسیون اصل نود بررسی شد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از بررسی گزارش اولیه نهاده‌های دامی و فولاد در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت: تلاش می‌شود با تکمیل این گزارش بتوانیم ضمن ارائه پیشنهادات و راهکارها، برای رفع مشکل متخلفین را به دستگاه قضایی معرفی کنیم.

«علی خضریان» روز یکشنبه در توضیح نشست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، گفت: این جلسه درباره گزارش اولیه کمیته اقتصادی و فنی و عمرانی کمیسیون در مورد نهادهای دامی و همچنین فولاد برگزار شد. در هر دو گزارش اولیه نکته نظرات اعضای کمیسیون مطرح شد. گزارش نهایی پس از بررسی و رفع ابهات تهیه و در جلسات آینده با حضور مسئولان مربوطه وزارتخانه تکمیل و اعلام می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش‌های تکمیلی در آینده نزدیک نهایی و منتشر خواهد شد، افزود: در ارتباط با نهادهای دامی با توجه با شرایط فعلی کشور در حوزه تامین ارز و مدیریت ضعیف واردات اقلام علوفه‌ای و صنعت راهبردی دامپروری کشور شاهد چالش‌ها و تهدیدات جدی هستیم لذا تلاش می‌شود تا با تکمیل این گزارش بتوانیم با ارائه پیشنهادات و راهکارهایی و همچنین معرفی مقصرین و متخلفین به دستگاه قضایی به رفع مشکل کمک کنیم.

وی یادآور شد: در ارتباط با موضوع فولاد، طبق بررسی‌های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد نظارتی با دستگاه‌های اجرایی تاکید شد هر نوع تصمیم گیری درباره فولاد شامل کل زنجیره باشد تا از اتخاذ سیاست‌های متناقض در کل زنجیره اجتناب شود. یکی از معضلات در این زمینه به دلیل اخذ تصمیمات مقطعی ارزش افزوده موجود در زنجیره و بخشی از زنجیره مثل فولادسازی است که فردی شده و موجب شده تا شرکت‌های فعال در بخش معدن و گندله از سرمایه گذاری در این بخش به سمت سرمایه گذاری در فولاد هدایت شوند.

خضریان اضافه کرد: این موضوع موجب کمبود در بخش‌هایی از زنجیره فولاد شده که تعادل زنجیره را بهم زده است. به طوری که بخش عمده صادرات محصولات فولادی به صادرات محصولات شمش یعنی به میزان ۶۱ درصد اختصاص یافته که در مقایسه با محصولات نهایی از ارزش افزوده پایینی برخوردار است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از زمان راه اندازی بورس کالای ایران نیز مقرر شده تا کشف قیمت عادلانه محصولات در بورس کالا صورت گیرد که به همین دلیل مراجع تصمیم گیری در مقاطع مختلف از طریق وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار و غیره تلاش کردند، محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شود تا متقاضیان با قیمت پایین نسبت به خرید کالای مورد نظر اقدام کنند اما آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده است اینکه شرکت‌های تولید کننده بخشی از محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابقی محصول را در بازار خارج از بورس و بدون هیچ شفافیتی به فروش می‌رسانند.

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به این مساله در بسیاری موارد گمان می‌رود که با عرضه حداقلی محصولات و استفاده از روش‌های خاص برای یک محصول قیمت نسبتا بالای در بورس کشف و مابقی در خارج از بورس به همان قیمت به فروش می‌رسد در حالی که اگر کل محصول در بورس عرضه شود، خریداران می‌توانستند با قیمت نسبتا پایینی کالای مورد نیاز خود را تامین کنند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عدم شفافیت در بخش عمده بازار، عدم پیگیری اجرای مصوبات مراجع تصمیم‌گیر و اختلاف قیمت بین بازار آزاد و بورس با سهیمه بندی اشتغال در سامانه وزارت صمت در این گزارش تنظیم خواهد شد تا زمینه برخورد با تخلفات جهت کنترل بازار فولاد کشور صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =