روند ورود کالاهای ایرانی به عراق تسهیل می‌شود

اهواز- ایرنا- معاون هنگ مرزی منطقه العماره مرکز استان میسان عراق با تاکید بر اینکه فعالیت‌های تجاری با ایران برای کشور عراق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است گفت:هنگ مرزی مستقر در مرز شیب عراق آمادگی دارد تا روند ورود کالاهای ایرانی را تسهیل بخشد.

به گزارش ایرنا سرتیپ عباس موسوی عصر یکشنبه در نشست مشترک بررسی آخرین وضعیت مبادلات مرزی میان ایران و عراق که در پایانه مرزی شیب (خاک عراق) برگزار شد افزود: در این زمینه ایجاد هماهنگی بین مقامات نظامی هر ۲ طرف ضروری است که در همین راستا ایجاد این تعاملات در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان‌کرد: همکاری‌های ۲جانبه بین ایران و عراق می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی ویژه مرزهای چذابه و شیب تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

جلوگیری از بارگیری محصولات کشاورزی ممنوع شده به عراق

مدیر دروازه مرزی شیب از توابع استان مَیسان عراق نیز در این نشست با تاکید بر اینکه این کشور تمایل به توسعه همکاری‌های تجاری با ایران دارد، گفت: با این وجود از طرف ایرانی درخواست می‌شود بر اساس بخشنامه‌ ابلاغی از سوی دولت مرکزی عراق، از بارگیری کالاهای وارداتی ممنوعه جلوگیری شود.

سرتیپ امیر حسینی اظهار داشت: مدت زیادی است که کار تجاری بین مرزهای چذابه ایران و شیب عراق در حال انجام است ولی با این وجود مشکلات و موانعی در مسیر توسعه فعالیت‌های تجاری پیش آمده است.

وی با بیان اینکه کشور عراق به خصوص مسئولان محلی مرزی در شیب آمادگی همکاری برای رفع این مشکلات را دارند، ادامه‌داد: مهمترین راه حل برطرف شدن این موانع، ارتباطات مستمر بین مسئولان محلی در قالب نشست‌های مشترک است.

این مقام ارشد نظامی کشور عراق با تاکید بر اینکه موانع موجود با پیگیری ۲ طرف قابل حل است، اضافه‌کرد: یکی از این موارد ایجاد هماهنگی لازم بین مسئولان محلی برای ورود و خروج کامیون‌های حمل کالاهای وارداتی به مرز شیب است.

سرتیپ حسینی تصریح‌کرد: این انتظار وجود دارد که شرایط لازم برای ورود و خروج کامیون‌های عراقی برای بارگیری کالاهای ایرانی در مرز چذابه سرعت بیشتری پیدا کند.

وی با تاکیدکرد: یکی دیگر از موارد مشکل ساز در روند تجارت بین ایران و عراق بارگیری محصولات کشاورزی ممنوعه وارداتی به این کشور همزمان با برداشت کشت محصولات مشابه در این کشور است و بر همین اساس انتظار می‌رود که این موضوع از سوی مسئولان ایرانی در مرز چذابه مورد توجه قرار گیرد.

مدیر دروازه مرزی شیب تصریح‌کرد: پیش از این نیز نسبت به اطلاع رسانی نوع این اقلام اقدام شده است و تا رفع ممنوعیت از سوی دولت مرکزی، امکان ورود آنها به کشور عراق وجود ندارد.

این مقام ارشد نظامی کشور عراق در بخش دیگری از این نشست خواستار شفاف‌سازی فرآیند اخذ هزینه تحمیل شده بر تجار عراقی و کامیون‌های حمل بار از سوی مقامات ایرانی در مرز چذابه شد و گفت: رانندگان عراقی در اغلب مراجعات خود به مرز چذابه برای بارگیری کالاها در خصوص دریافت هزینه‌های متعدد در مبادی ورود و خروج گلایه دارند.

وی اضافه‌کرد: در این رابطه پیشنهاد می‌شود تا با اعزام هیاتی از مسئولان محلی مرز شیب و با حضور مقامات ایرانی ، فرآیند دریافت این هزینه‌ها به صورت کارشناسی و میدانی مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، محصول خرما از جمله مواردی است که واردات آن به عراق ، ممنوعیت دائمی دارد.

خیار، ذرت زرد علوفه، بادمجان، کلم، گل کلم، هویج، کنار، سیب زمینی، کاهو، سیر، کدو، فلفل، تخم‌مرغ، مرغ زنده، گوجه فرنگی، شلغم و چغندر، مرغ کامل ذبح شده، عسل، ماهی دریایی منجمد، هندوانه، خربزه، باقلای سبز، جو علوفه، گندم، گاو و گوسفند، علوفه صنعتی و شیره خرما اقلامی هستند که از سوی کشور عراق واردات آنها ممنوع اعلام شده است.

این درحالی است که واردات این اقلام از مرزهای شمالی این کشور در اقلیم کردستان عراق آزاد است.

همچنین به گزارش ایرنا اواخر خرداد ماه جاری پیشنهاد بازگشایی مرز تجاری چذابه در نشست مشترک مسوولان محلی و گمرکی ایران و عراق که در پایانه چذابه برگزار شد مورد موافقت نهایی قرار گرفت و در نهایت این مرز تجاری در پنجم مرداد ماه گذشته پس از ۶ ماه تعطیلی ناشی از مخاطرات ویروس کرونا بازگشایی شد.

خوزستان با استان‌های میسان و بصره عراق روابط اقتصادی ، تجاری ، فرهنگی و آموزشی دارد.

بسیاری از بازرگانان و تجار خوزستانی تا قبل از بازگشایی مرزهای تجاری شلمچه و چذابه به ناچارکالاهای خود را از مرزهای پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کردستان صادر کردند که این روند هزینه‌ حمل و نقل کالا را افزایش داده بود.

پارسال حدود ۷۰۰میلیون دلار کالای غیرنفتی که بیشتر مصالح ساختمانی ، لبنیات ، مواد و کالای خانگی بودند از مرز تجاری چذابه به عراق صادر شد.

مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر (اروندرود) به‌تدریج از تیر۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق و از مهر همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات باز شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =